Zaloguj się

System RapidWMS w Arix Polska - case study

 •  Artykuł sponsorowany
 • Kategoria: Logistyka

Nowoczesny system RapidWMS wraz ze sprzętem Zebra wspomagają zarządzanie magazynem w Arix Polska.

Wyzwania - sytuacja biznesowa przed wdrożeniem systemu

Arix to największy włoski producent działający od 1969 roku na najważniejszych zagranicznych rynkach w branży artykułów do utrzymania czystości. W 1999 roku na terytorium Polski, w Kleszczowie w województwie łódzkim powstało Centrum produkcyjne i strategiczne dla rynków Europy Wschodniej oraz rynków spoza Unii Europejskiej. Posiada ono powierzchnię 18.000 m² a jego położenie w centrum Polski, pozwoliło na dalszą ekspansję Arix na rynki Europy Wschodniej. Drugi zakład logistyczno-produkcyjny w Polsce został otwarty w 2010 roku w Żłobnicy na terenie gminy Kleszczów. W zakładzie o powierzchni 10 000 m² wykonywane są odlewy z tworzyw sztucznych. Badania i stały rozwój przedsiębiorstwa oraz nowoczesny park maszynowy potwierdzają pozycję Arix jako lidera w swojej branży.

W związku z systematycznym wzrostem skali procesów magazynowych, spowodowanych rosnącą ilością zamówień, pojawiły się nowe wyzwania związane z funkcjonowaniem magazynu. Niezbędne okazało się wdrożenie rozwiązań usprawniających pracę magazynu bez konieczności rozbudowywania kadry, czy też powiększania powierzchni magazynowej.

Jednym z głównych wyzwań, przed jakim stanęła firma Arix z racji znacznego wzrostu przepływu towarów przez magazyn produkcyjny i magazyn handlowy, była potrzeba skrócenia czasu niezbędnego na kompletację towaru, a także przyspieszenia i usprawnienia procesu przygotowania towaru do wysyłki, jak również wszystkich procedur związanych z jego wydaniem.

Wraz ze znacznym wzrostem ilości towarów na obydwu magazynach pojawił się problem braku informacji o rzeczywistych stanach towarów na magazynie surowców oraz na magazynie handlowym. Przed wdrożeniem systemu RapidWMS magazynierzy musieli każdorazowo sprawdzać, czy towar wyprodukowany i zlecony do wydania znalazł się już na magazynie handlowym, czy jeszcze nie został tam przekazany z magazynu produkcyjnego. Powodowało to, że kompletacja wydania odbywała się wieloetapowo i była czasochłonna.

Problemem były również stałe miejsca składowania towarów, które skutkowały koniecznością rezerwacji półek magazynowych pod nowe dostawy, przez co przestrzeń magazynu nie była wykorzystywana efektywnie. Stałe miejsca składowania generowały ponadto problemy z odnalezieniem towaru w momencie gdy został on odłożony w inne miejsce lub słabo rotował, ponieważ pracownicy po jakimś czasie zapominali, gdzie towar się znajduje. Wymagało to od magazynierów szczególnej uwagi oraz pracy zgodnie z ustalonymi zasadami składowania. Nowy pracownik magazynu, aby móc efektywnie pracować, musiał najpierw poznać i opanować uzgodnione zasady, co okazywało się procesem czasochłonnym, skutkującym błędami w okresie przejściowym. Zdarzały się także pomyłki przy wydawaniu towaru, z uwagi na podobny asortyment i indeksy towarowe, jak również problemy z zachowaniem zgodności z FIFO.

Zadaniem nowego systemu RapidWMS było m.in.

 • usprawnienie procesu kompletacji, przyjęcia i wydania towaru,
 • wyeliminowanie pomyłek przy wydaniach towaru,
 • dostarczenie precyzyjnej informacji o aktualnych stanach magazynowych,
 • poprawa komfortu pracy magazynierów,
 • optymalizacja zatowarowania magazynu umożliwiająca efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej,
 • automatyzacja kluczowych procesów w magazynie.


Rozwiązanie

Firma Arix zdecydowała się na wybór systemu RapidWMS. Do realizacji wdrożenia została wybrana firma ISK Sp. z o.o. – producent RapidWMS – oprogramowania do kompleksowego zarządzania magazynem. Realizacja wdrożenia została poprzedzona określeniem szczegółowych potrzeb i wymagań stawianych systemowi do zarządzania magazynem przez przyszłych użytkowników z firmy Arix. Wykonane analizy pozwoliły na opracowanie precyzyjnego planu wdrożenia.

Jednym z ważnych elementów wdrożenia był dobór odpowiedniego sprzętu, który mógłby efektywnie współpracować z systemem RapidWMS. Optymalnym wyborem okazały się sprawdzone urządzenia firmy Zebra. Do usprawnienia pracy w magazynach Arix wykorzystane zostały wszechstronne terminale MC3300 Standard, w wersji z w imagerem 2D, systemem Android, dotykowym ekranem, klawiaturą oraz ergonomicznym uchwytem pistoletowym, zapewniającym wygodne użytkowanie. Jako uzupełnienie dla terminali zaproponowaliśmy ładowarkę 4-portową, zasilacz i baterie oraz pasek na ramię. Firma Arix zdecydowała się również na zakup wydajnych drukarek kodów kreskowych ZT230 marki Zebra, pozwalających na wydruk termotransferowy o rozdzielczości 203/300dpi.

Kolejnym krokiem wdrożenia było stworzenie szczegółowego Programu Magazynowania, w tym m. in. przygotowanie i weryfikacja platformy sprzętowej oraz oznakowanie magazynu. Następne etapy prac obejmowały m.in.: instalację i konfigurację systemu RapidWMS, synchronizację danych, testowanie, przygotowanie magazynów do pracy, stworzenie instrukcji stanowiskowych, czy wreszcie szkolenia pracowników, inwentaryzację oraz wsparcie po uruchomieniu systemu.
Wraz z implementacją systemu RapidWMS pracownicy Arix uzyskali pełną informację o rzeczywistej ilości towarów na magazynie surowców i na magazynie handlowym, a także szczegółową lokalizację towarów wyprodukowanych, z zaznaczeniem gdzie w danym momencie się znajdują (na magazynie produkcyjnym, handlowym czy też w drodze między magazynami).

Główne zmiany po implementacji systemu RapidWMS objęły:

 • synchronizację danych m.in. kartotek klientów, dostawców, pozycji asortymentowych,
 • wyposażenie magazynierów w nowoczesne, mobilne kolektory danych z zainstalowanym systemem RapidWMS,
 • integrację systemu RapidWMS z ERP Symfonia.


W wyniku wdrożenia osiągnięto następujące korzyści:

 • znacząco przyspieszono proces kompletacji i przygotowania towaru do wysyłki,
 • system RapidWMS umożliwił automatyczną weryfikację towarów dostępnych i niedostępnych na zleceniu wydania z magazynu,
 • wprowadzono możliwość automatycznego rozbicia wydania na towary dostępne i niedostępne, odciążając magazynierów z konieczności prowadzenia czasochłonnej weryfikacji tego, co znajduje się aktualnie na magazynie,
 • wprowadzono znakowanie towaru i półek oraz identyfikację towaru przez czytanie kodów kreskowych,
 • wyeliminowano konieczność stosowania stałych miejsc składowania, ponieważ zadanie to przejął system RapidWMS wskazując pracownikom precyzyjnie miejsce, w którym znajduje się dany towar,
 • system RapidWMS usprawnił wdrożenia nowych pracowników magazynu, tak aby już po przeszkoleniu z obsługi kolektora danych mogli wydajnie pracować i nie musieli poświęcać dodatkowego czasu na naukę uzgodnionych zasad składowania towaru,
 • usprawniono wszystkie operacje magazynowe dzięki integracji systemu RapidWMS z nowoczesnymi rozwiązaniami sprzętowymi marki Zebra,
 • obniżono współczynnik błędów w wydaniach magazynowych,
 • wyeliminowano reklamacje spowodowane pomyłkami przy wydaniach,
 • wprowadzono system monitoringu umożliwiający efektywną kontrolę stanów magazynowych,
 • zoptymalizowano proces zamawiania komponentów do działu produkcji,
 • zredukowano czas potrzebny na prace księgowe w firmie.


Dane Klienta
Arix Polska Sp. z o. o.
97-410 Kleszczów, ul. Przemysłowa 8
Polska +48 44 731 34 41
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Firma wdrażająca
ISK Sp. z o.o. ul. Pułaskiego 25
42-200 Częstochowa
+48 34 361 10 20
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 12 grudzień 2023 11:27
Zaloguj się by skomentować