Zaloguj się

Studium przypadku - usuwanie zanieczyszczeń z przezroczystych osłon kamer do skanowania kodów kreskowych na etykietach paczek

  •  Artykuł sponsorowany
  • Kategoria: Logistyka
Wdrożenie zautomatyzowanego procesu czyszczenia osłon kamer skanujących kodów kreskowych przyniosło Klientowi Pneumat System znaczące oszczędności kosztów oraz zwiększenie efektywności pracy. Udało się zmniejszyć o 40% częstość błędnych odczytów kodów kreskowych, a także podnieść poziom bezpieczeństwa pracowników. Takie wyniki zostały osiągnięte dzięki implementacji rozwiązania Pneumat. w sortowni paczek Klienta.

Zastosowanie noży powietrznych zasilanych przez dmuchawę bocznokanałową do oczyszczania osłon skanerów kodów kreskowych w centrum sortowania paczek

nowoczesna sortownia paczek

W sortowni paczek znanej firmy logistycznej realizowany jest proces skanowania kodów kreskowych z etykiet. Do tego celu wykorzystywane są kamery zabezpieczone przezroczystą osłoną z pleksi, która ma za zadanie ochronić obiektyw przed uszkodzeniami. Jednak na tej osłonie gromadzą się kurz, pył i inne zanieczyszczenia, co utrudnia prawidłowy odczyt kodów. Zaimplementowaliśmy proste, ale niezwykle efektywne rozwiązanie, które znacząco ograniczyło czas, koszty i poprawiło poziom bezpieczeństwa w zakładzie.

Klient z sektora logistyki zwrócił się do nas z problemem niedokładnych odczytów kodów kreskowych w swojej sortowni paczek, jak również z potrzebą regularnego czyszczenia osłon skanerów. Oferowaliśmy rozwiązanie, które znacząco ulepszyło operacje w ich zakładzie.

Obserwowany proces:

  • W sortowni paczek stosowane są specjalistyczne kamery do odczytywania kodów kreskowych z etykiet na paczkach.
  • Kamery te umiejscowione są bezpośrednio pod taśmami transportującymi w sortowniku i zabezpieczone przezroczystą osłoną z pleksi.
  • Aby kamery mogły efektywnie skanować kody, ich osłony muszą pozostać czyste i przezroczyste.
  • Pył i inne drobne cząsteczki opadające z przenośnika na osłonę prowadzą do błędnych odczytów kodów, co wymaga ręcznej weryfikacji każdej paczki przez pracownika.
  • Pracownicy sortowni muszą regularnie czyścić te osłony z pleksi, co często oznacza konieczność ich demontażu ze względu na trudny dostęp pod przenośnikiem. Proces ten jest czasochłonny, odrywa pracowników od innych zadań i może stwarzać dodatkowe ryzyko.

Zoptymalizowany proces:

W celu zminimalizowania potrzeby ręcznego czyszczenia osłon kamer każdorazowo po ich zabrudzeniu zdecydowaliśmy się na zautomatyzowanie tego zadania. Wprowadziliśmy system składający się z:

dmuchawa i weze w sortowni paczek

Plexi osłony są teraz na bieżąco oczyszczane z osiadającego na nich kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń, co eliminuje potrzebę ich demontażu i manualnego czyszczenia przez pracowników. Oszczędność czasu pracy szacowana jest na około 14 godzin miesięcznie, bez konieczności przerywania innych zadań. Dodatkowo praca w trudno dostępnym miejscu podczas działania przenośnika sortownika stanowiła zagrożenie dla zdrowia operatora, ale teraz poziom bezpieczeństwa znacząco wzrósł. Co więcej, ilość błędnych odczytów kodów kreskowych z etykiet zmniejszyła się o 40%. Wdrożone zmiany przyczyniły się do oszczędności czasu i kosztów, poprawy precyzji i wydajności pracy, a także podniesienia poziomu bezpieczeństwa.

zalety rozwiazan pneumat

Gdzie jeszcze można zastosować to rozwiązanie?

System składający się z noży powietrznych zasilanych przez dmuchawę bocznokanałową oraz dodatkowego osprzętu okaże się skuteczny w każdym miejscu, gdzie istnieje potrzeba usunięcia kurzu, pyłu, innych zanieczyszczeń, a nawet płynów z powierzchni. Rozwiązanie to znajdzie zastosowanie w takich branżach jak drukarnie, przemysł spożywczy, automotive, a także w zakładach produkcyjnych stosujących procesy ekstruzji i w wielu innych.

zastosowanie dmuchaw nozy wezy

Jeśli szukasz sposobów na optymalizację pracy i zmniejszenie kosztów w Twoim przedsiębiorstwie, nie wahaj się skontaktować z expertami technicznymi Pneumat, którzy zaplanują wizytę w Twojej firmie, aby dobrać odpowiednie produkty idealnie dopasowane do Twoich specyficznych wymagań.

 

Ostatnio zmieniany w czwartek, 07 grudzień 2023 13:44
Zaloguj się by skomentować