Zaloguj się

ESG jako kierunek działań strategicznych przedsiębiorstw

  •  Oprac. M.T.
  • Kategoria: Logistyka

Rozważania dotyczące budowania strategii rozwoju przedsiębiorstwa uwzględniającej aspekty środowiska, społeczeństwa i etycznego zarządzania (ESG) stają się coraz istotniejsze w różnych sektorach, w tym w logistyce dla przemysłu farmaceutycznego. Dla przedsiębiorców przyjęcie zasad ESG nie tylko przyczynia się do zrównoważonego rozwoju, ale może także prowadzić do poprawy efektywności operacyjnej, poprzez zwiększenie oszczędności i redukcji kosztów, oraz może przełożyć się na wzmocnienie reputacji firmy. W miarę wzrostu świadomości społeczeństwa na temat zmian klimatycznych i odpowiedzialności społecznej, a także obowiązujących ustaw, ESG w błyskawicznym tempie zyskuje na znaczeniu. Tym samym powoli staje się kluczowym aspektem dla przedsiębiorstw, aby pozostać konkurencyjnymi na globalnym rynku.

ESG, czyli Environmental, Social and Corporate Governance w praktyce

Termin ESG jest często używany w kontekście strategii zrównoważonego rozwoju, która bierze pod uwagę nie tylko potencjał zysków finansowych, ale także wpływ na środowisko, społeczeństwo i etykę biznesu. W praktyce oznacza to, że firmy, które przyjmują zasady ESG biorą pod uwagę, mierzą i raportują środowiskowe, społeczne i zarządcze (dot. etyki w zarządzaniu i ładu korporacyjnego) aspekty swojej działalności. Oprócz jednak dobrowolnego wdrażania zasad ESG, przedsiębiorcy zarządzający dużymi firmami, a także tymi obecnymi na giełdzie, zobligowani są do przestrzegania ustaw regulujących zasady raportowania wysokości śladu węglowego od 2024 roku. Przedsiębiorstwa, które spełniają warunki firmy średniej, nie mają póki co takiego zobowiązania. Przykładem tego typu spółki jest Pharmalink, operator logistyczny świadczący usługi dla branży farmaceutycznej, który mając mimo wszystko na uwadze odpowiedzialność społeczną i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów wdraża działania przygotowujące do przyjęcia strategii ESG jeszcze w tym roku.

Działania zgodne z zasadami ESG

Rozważania dotyczące ESG stają się coraz istotniejsze w różnych sektorach. Dlatego podczas wyboru kontrahenta inwestorzy zwracają uwagę na wiele aspektów (nie tylko tych związanych z zyskiem), które są zarówno dobrze widziane, jak i stanowią pewnego rodzaju wyznacznik oceny firm na rynku przez inwestorów. Wśród nich można wymienić działania przedsiębiorcy względem ludzi z najbliższego otoczenia, w tym pracowników. Mile widziane są inicjatywy z obszaru CSR (Corporate Social Responsibility), a także praktyki przekładające się na dobrostan psychiczny i fizyczny pracowników.

– Myślenie prospołeczne ma wysoki priorytet w Pharmalink. Jednym z projektów, który realizujemy nieprzerwanie od 2019 roku, jest akcja społeczna „Dowozimy Zdrowie”. Zakłada ona bezpłatne dostarczanie soków do dzieci chorych onkologicznie przebywających na Oddziałach Onkologicznych i Hematologicznych Szpitala Klinicznego nr 4 im. Marii Konopnickiej w Łodzi. W ramach akcji do tej pory dostarczyliśmy ich już ponad 70 tys. Aby natomiast zadbać o wellbeing oraz możliwość rozwoju osobistego pracowników, w firmie zostały wdrożone platformy szkoleniowe, które im to umożliwiają. Mogą również skorzystać z kursów językowych, opieki zdrowotnej, spotkań integracyjnych, wspólnych treningów biegowych czy jogi. Dodatkowo wszystkie zatrudnione osoby mogą całodobowo liczyć na możliwość konsultacji w trudnych sytuacjach życiowych ze specjalistą np. prawnikiem czy psychologiem – wyjaśnia Igor Caban, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych i Rozwoju firmy Pharmalink.

Równie ważne są działania, które mają wpływ na środowisko. Dlatego podczas wyboru kontrahenta inwestorzy sprawdzają dodatkowo, czy firmy podejmują działania mające na celu np. zmniejszanie śladu węglowego lub emisję gazów cieplarnianych. Pod uwagę biorą także to, czy budynki przedsiębiorstwa są wyposażone w innowacyjne rozwiązania, które są przyjazne dla środowiska. Jeśli dana firma dysponuje flotą, zweryfikowane mogą zostać także pojazdy. Dzięki podjęciu współpracy z partnerem biznesowym, dla którego istotny jest zrównoważony rozwój, można mieć pewność, że wszelkie działania będą odbywały się z poszanowaniem dla środowiska i społeczeństwa.

Branża farmalogistyczna vs. wyzwania ESG

Firmy farmaceutyczne podczas wyboru operatora logistycznego świadczącego usługi dla farmacji także coraz częściej zwracają uwagę na to, czy dane przedsiębiorstwo działa w zgodzie z koncepcją ESG. Ich integracja obejmuje wiele obszarów, które inwestor powinien wziąć pod uwagę podczas wyboru kontrahenta. Wśród nich można wymienić odpowiedzialność środowiskową, czyli zmniejszanie śladu węglowego operacji logistycznych. Może to obejmować m.in. optymalizację tras dostaw w celu zmniejszenia zużycia paliwa. Np. Pharmalink posiada własną flotę pojazdów, które spełniają normy emisji spalin Euro 6c gr. III. Dodatkowo wszystkie pojazdy wyposażone są w innowacyjny systemem zarządzania temperaturami w komorach.

– Wspólnie z naszymi przewoźnikami dysponujemy flotą około 600 zmapowanych i zwalidowanych samochodów w pełni przystosowanych do obsługi transportu farmaceutycznego. Pojazdy przystosowane są do obsługi transportu przesyłek w dwóch reżimach temperaturowych, tj. 2-8°C i 15-25°C, dzięki czemu zapewniamy klientom najwyższe bezpieczeństwo temperaturowe dostaw. Pojazdy spełniają najnowsze normy emisji CO2 a nasi eksperci w dziale operacji stale dbają o prawidłowe planowanie tras, optymalizację przebiegów i wypełnienia pojazdów. Dzięki dostarczaniu wielu przesyłek jednym transportem do danego odbiorcy wpływamy na redukcję śladu węglowego. Wyposażenie aut w dwa agregaty chłodnicze w połączeniu z dziennymi dystansami, również ostatniej mili, stanowi nadal duże wyzwanie dla rozwiązań technicznych z obszaru elektromobilności, ale nie powstrzymuje to nas w poszukiwaniu coraz to nowszych i optymalnych rozwiązań dla branży – wyjaśnia Igor Caban, ekspert Pharmalink.

Oprócz transportu, zasady ESG warto również wdrożyć w logistyce magazynowej. W 2023 roku główna siedziba Pharmalinku zmieniła lokalizację na nowy budynek w Łodzi (część biurowa i magazynowa), w którym zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Począwszy od izolacyjności termicznej budynku, przez zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na dachu hali o mocy wytwórczej 50kW czy inteligentny system oświetlenia LEDowego, po wykorzystanie zespołów kanałowych klimatyzatorów, układów VRF ECOi i GHP, które zmniejszają emisję gazów cieplarnianych. Z kolei Centralna Komora Przeładunkowa jest zlokalizowana w obiekcie posiadającym certyfikat BREEAM (BRE Environmental Assessment Metod), czyli należącym do klasy budynków proekologicznych wg światowych norm.

Wybór kontrahenta, który obrał ESG jako istotny kierunek swoich działań strategicznych to klucz do stworzenia kooperacji, która będzie korzystna zarówno dla partnerów biznesowych, jak i środowiska oraz społeczeństwa.

Źródło: Pharmalink

Zaloguj się by skomentować