Zaloguj się

Kariera w branży TSL. Dlaczego warto studiować logistykę?

  •  Oprac. M.T.
  • Kategoria: Logistyka

Choć branża TSL stoi obecnie przed wieloma wyzwaniami, to prognozy sugerują poprawę koniunktury, zwłaszcza w transporcie międzynarodowym i gospodarce magazynowej. Aspekty rozwoju konkretnych gałęzi gospodarki warto rozważyć w kontekście wyboru kierunku studiów, przed którym staną za chwilę tegoroczni maturzyści. Jakie możliwości daje absolwentom wybór kierunków logistycznych?

Światowy handel towarami ma się w nadchodzącym okresie odbić, podnosząc wskaźniki wzrostowe do poziomu 2,6 proc.[1] W Polsce, wzrost gospodarczy i prognozy dotyczące tego sektora sprzyjają pozytywnym nastrojom w transporcie oraz gospodarce magazynowej. Dla przewoźników międzynarodowych prognozowany wzrost wynosi 3,4 proc., a dla usług krajowych ok. 0,5 proc.[2] To oznacza bardzo obiecujące perspektywy rozwoju dla całego sektora TSL, a także jest sygnałem dla tegorocznych maturzystów do rozważenia ścieżki kariery w tej branży.

- W Geis od lat angażujemy się w rozwój i edukację młodych ludzi oraz zachęcamy, aby związać swoją przyszłość z branżą logistyczną. W postrzeganiu maturzystów może funkcjonować wiele stereotypów, które rozmijają się z rzeczywistością i  w efekcie mogą zdyskwalifikować kierunki logistyczne z ich rozważań. Prawda jest jednak taka, że w logistyce można rozwijać się na wielu płaszczyznach oraz wykorzystywać bardzo różne zdolności i predyspozycje: od analizy i planowania, przez budowanie relacji z klientem, optymalizowanie łańcuchów dostaw po zarządzanie zespołami. Jest to również, wbrew stereotypom, bardzo kreatywna branża. Często wymaga nieszablonowego podejścia i otwartego umysłu. Proszę też nie dać się zmylić pierwszemu wrażeniu. Spełniają się w niej zarówno mężczyźni, jak i kobiety – mówi Dorota Wójcik, HR Manager Geis PL.

Studia na kierunku logistycznym można aktualnie rozpocząć na 41 uczelniach publicznych oraz 35 niepublicznych szkołach wyższych.[3] Oferują one wiele możliwości rozwoju kariery w różnych sektorach gospodarki, takich jak produkcja, handel, e-commerce czy dystrybucja. Absolwenci kierunków logistycznych znajdą pracę np. jako: specjaliści ds. łańcucha dostaw, kierownicy magazynów, analitycy logistyczni czy planiści produkcji. Zatrudnienie mogą znaleźć w różnorodnych sektorach, takich jak przemysł, handel, transport, magazynowanie, a także w sektorze publicznym. Praca w logistyce oferuje jasne ścieżki awansu – od specjalistów i koordynatorów, przez kierowników działów logistycznych, po dyrektorów ds. logistyki. W miarę zdobywania doświadczenia, możliwości promocji i wzrostu wynagrodzeń znacznie się zwiększają.

– Studiowanie logistyki może otworzyć drzwi do ciekawych i dynamicznych ścieżek zawodowych, szczególnie w międzynarodowych organizacjach, które oferują szeroki wachlarz możliwości rozwojowych. Logistyka to dziedzina, która odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu współczesnej gospodarki – dodaje Dorota Wójcik.

Wg raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” za Q1 2024 r., w I kwartale br. dodatnie prognozy zatrudnienia deklarują m.in. właśnie przedsiębiorcy z obszaru transportu, logistyki i motoryzacji. Oznacza to, że w tym sektorze pojawia się najwięcej ofert pracy, a ich liczba wzrosła o 21 proc. – to 16 p.p. niż rok wcześniej. W miarę jak globalizacja i technologia zmieniają sposób prowadzenia biznesu, zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów rośnie. Studia logistyczne oferują szeroki wachlarz umiejętności i wiedzy, które otwierają drzwi do wielu interesujących i dobrze płatnych ścieżek kariery.

Geis od wielu lat wspiera młodych logistyków w wejściu na rynek pracy. Jako firma odpowiedzialna społecznie angażuje się w szkolnictwo średnie i wyższe w kształceniu kadr. Jest to jeden z elementów jej strategii ESG. Przekazuje wiedzę o logistyce w ramach wykładów, ćwiczeń, warsztatów, konferencji naukowych na uczelniach, a także podczas wizyt studyjnych w firmie.

– Postawiliśmy sobie ambitny cel, aby być  kuźnią kadr logistycznych, więc od lat zapraszamy studentów i uczniów do naszej firmy na staże i praktyki. Co roku prowadzimy program Akademia Spedytora – program stażowy skierowany do absolwentów i studentów ostatnich lat kierunków logistycznych. Program umożliwia młodym ludziom stawiającym pierwsze kroki na rynku pracy zdobycie doświadczenia zawodowego w branży TSL i – co warto zauważyć – bardzo często owocuje nawiązaniem stałej współpracy – dodaje Dorota Wójcik.

Geis jest partnerem biznesowym wielu uczelni wyższych oraz członkiem Rad Biznesu czy Rad Pracodawców działających przy tychże uczelniach, a także wspiera szkoły średnie sprawując honorowy patronat nad klasami kształcącymi młodych logistyków. Firma chce dotrzeć do młodych ludzi i uświadomić im, że kariera w świecie logistyki jest szansą na bardzo dobrą, stabilną i pełną ciekawych wyzwań pracę.

–  W G-Team mamy wiele wspaniałych kobiet, które łamią stereotypy i są inspiracją dla młodszych koleżanek dając przykład, iż kariera w logistyce nie jest tylko dla mężczyzn. W dzisiejszych czasach jednym z podstawowych działań pracodawcy powinno być wsparcie pracownika, także prywatnie.  Pakiet benefitów, programów sportowych, wellbeingowych, a przede wszystkim szacunek dla czasu prywatnego, czyli work-life balance, to podstawy. Myślę, że to bardzo ważne, aby pokazać młodym ludziom, którzy dopiero rozpoczynają swoją ścieżkę zawodową, jak mogą pokierować nią w przyszłości, a także jaka jest kultura pracy w międzynarodowej organizacji. To może realnie wpłynąć na decyzje, jakie podejmą oni finalnie w związku z planowaniem swojej przyszłości i ze swoim rozwojem – kończy Dorota Wójcik.

Rosnące znaczenie efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw sprawia, że zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie będzie rosło. Absolwenci kierunków logistycznych mogą liczyć na stabilne zatrudnienie, szerokie możliwości awansu oraz dynamiczne środowisko pracy. Wybierając logistykę, inwestują w umiejętności, które są nie tylko cenione na rynku pracy, ale również kluczowe dla rozwoju nowoczesnej gospodarki.

 [1] WTO: Światowy handel zwiększy się w 2024 roku o 2,6% - Poradnik Handlowca
[2] https://truckfocus.pl/nowosci/72237/transport-po-trzech-kwartalach-2023-roku
[3] https://www.otouczelnie.pl/artykul/1018/Logistyka/uczelnie/pedagogiczne

Żródło: Grupa Geis

Zaloguj się by skomentować