Zaloguj się

Podróż autem za granicę - jak się przygotować, co sprawdzić?

Od dawna, czyli od momentu otwarcia granic Unii Europejskiej, obserwujemy rosnący trend podróży po Europie na własną rękę. Taki wyjazd daje dużą wolność. Tylko podróżni decydują o tym, jaki będzie kierunek wyprawy, jakie autostrady będzie uwzględniać trasa, gdzie będą zatrzymywać się na odpoczynki. Jeśli i Ty planujesz taką wycieczkę, musisz przemyśleć kilka istotnych aspektów. Jak przygotować się do wakacji? Czy sieć autostrad sprzyja kierowcom? Jakie dokumenty ze sobą zabrać? Wyjaśniamy.

1. Polskie czy międzynarodowe prawo jazdy?
2. Jak poruszać się w ruchu drogowym za granicą? Zasady
3. Płatności za autostrady za granicą

Planując wyjazd za granicę, kierowcy powinni myśleć nie tylko o kwestii samochodów osobowych, ale również o sobie. Oznacza to, że musisz sprawdzić, czy dowód osobisty jest akceptowany w miejscu docelowym, zarówno w celach turystycznych, jak i zawodowych. Brak tej wiedzy może zakończyć Twoją wyprawę przedwcześnie. Warta uwagi jest także mapa autostrad - zarówno płatne, jak i bezpłatne autostrady, a także wszelkie reguły, jakim podlegają pojazdy samochodowe.

Polskie czy międzynarodowe prawo jazdy?
Zanim ruszysz na zagraniczne autostrady, sprawdź, czy posiadany przez ciebie dokument wystarczy. Kierowcy posiadający polskie prawo jazdy mogą podróżować nie tylko po polskich autostradach, ale również korzystać z dróg szybkiego ruchu w krajach Unii Europejskiej, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu.

Poza Unią Europejską, polskie prawo jazdy jest honorowane w państwach, które są sygnatariuszami Konwencji Wiedeńskiej lub Genewskiej. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane w USA i Meksyku. Międzynarodowe prawo jazdy to kopia krajowego prawa jazdy, ważna w krajach, które podpisały Konwencję Wiedeńską lub Genewską. Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy kraj docelowy jest jednym z tych państw. Każda konwencja ma różne wzory dokumentów, dlatego należy określić, które międzynarodowe prawo jazdy jest potrzebne.

Każdy posiadacz ważnego polskiego prawa jazdy może również uzyskać międzynarodowe prawo jazdy, które wydawane jest na 3 lata, ale nie może być ważne dłużej niż krajowe prawo jazdy. Przed podróżą warto zapytać w ambasadzie, czy w danym kraju wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, ponieważ niektóre kraje je honorują mimo braku uczestnictwa w konwencjach.

Jak poruszać się w ruchu drogowym za granicą? Zasady
Nawet jeśli nie musisz posiadać międzynarodowego prawa jazdy czy innych dodatkowych dokumentów do prowadzenia samochodu za granicą, obowiązują Cię przepisy danego kraju. Przed podróżą zagraniczną zapoznaj się z zasadami drogowymi obowiązującymi w kraju docelowym oraz w państwach, przez które będziesz przejeżdżać. Szczególną uwagę zwróć na przepisy dotyczące:
• obowiązkowych winiet,
• dopuszczalnych prędkości na drodze,
• stanu technicznego i obowiązkowego wyposażenia pojazdu,
• ubezpieczenia komunikacyjnego,
• OC granicznego i Zielonej Karty,
• spożywania alkoholu,
• przewozu zwierząt,
• pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci,
• korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy.

Jednym z najczęściej wyszukiwanych tematów przez kierowców planujących podróże zagraniczne jest maksymalna dopuszczalna prędkość w różnych krajach, ze szczególnym uwzględnieniem dróg krajowych i autostrad oraz drogi ekspresowej, a także zasady na określonych odcinkach autostrad.

Płatności za autostrady za granicą
Obecnie standardowym sposobem opłaty za przejazd drogami w krajach, przez które planujemy podróż, jest zakup winiety elektronicznej. Stacje poboru opłat nie są tu konieczne. Można to zrobić nawet w trakcie podróży. Winiety są dostępne bezpośrednio na stronie operatora lub autoryzowanego dystrybutora, a także u różnych pośredników. Warto porównać ceny, ponieważ różnice mogą wynosić nawet 30 procent w zależności od miejsca zakupu.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 08 lipiec 2024 14:11
Zaloguj się by skomentować