Zaloguj się

Zarządzanie Kategorią - komu, kiedy i dlaczego?

  •  Anna Połczyńska
  • Kategoria: Logistyka
 
Strategia ECR - Zarządzanie Kategorią - cz. 1

 

Początki organizacji sprzedaży w Polsce w postaci procesu Zarządzania Kategorią (Category Management - CM) można było zaobserwować w 1997 r. Ale jeszcze rok wcześniej - w 1996 r. - polscy producenci nie byli zainteresowani rozpoczęciem współpracy z detalistami. Polski rynek cechował dynamiczny rozwój, wysokie marże. Nikt jeszcze wtedy nie myślał o optymalizacji i oszczędzaniu. Dostawcy i detaliści nie słyszeli, bądź nie chcieli słyszeć o wzajemnej współpracy (co jest podstawą CM). Firmy uważały, że nie mają czasu na innowacje, że robienie planogramów, wyliczanie wydajności przestrzeni w sklepach - to strata czasu. Według nich wszystko schodziło z półki samo, uważali, że celem do zwiększenia obrotu było otwarcie nowego punktu sprzedaży.
W początkach rozwoju Zarządzania Kategorią w Polsce partnerom handlowym zabrakło odwagi. Detalista obawiał się odtajnienia informacji o sprzedaży, marżach, itp., a producent nie był pewien efektów związanych z zainwestowaniem pieniędzy w projekt Zarządzania Kategorią. Nieliczni rozpoczęli używanie oprogramowania do budowy planogramów, jeszcze inni w późniejszym czasie zainicjowali prowadzenie badań konsumenckich typu ,,klient jako nabywca'', a jeszcze później firmy zaczęły szkolić specjalistów z zakresu Category Management. Wielkie koncerny początkowo swój czas wykorzystywały także na nawiązywanie ścisłej współpracy z instytutami badawczymi, dostarczającymi danych na temat rynku i prowadzącymi badania konsumenckie. Zresztą w drugiej połowie lat 90 - tych rynek FMCG wciąż charakteryzował się dużą dynamiką wzrostu i detaliści skupiali się na innych technikach stymulacji sprzedaży, takich jak otwieranie nowych obiektów czy intensyfikacja akcji promocyjnych.

Z biegiem lat coraz więcej detalistów i dostawców w Polsce zapoznawało się z Zarządzaniem Kategorią. Jedni dostali wytyczne z central macierzystych, że należy wdrożyć proces CM, inni sami dochodzili do wniosku, że trzeba optymalizować, czyli sprzedawać więcej, lepiej i taniej na tej przestrzeni, którą się ma. Firmy zaczęły się coraz częściej interesować procesem Zarządzania Kategorią, a nieliczna jeszcze wtedy grupa zaczęła wdrażać projekty z tego obszaru.

W chwili obecnej Polska jest szybko rozwijającym się rynkiem detalicznym, na którym funkcjonują prawie wszyscy główni międzynarodowi dystrybutorzy.

Po okresie bardzo dynamicznego wzrostu rozpoczętego w roku 1989 handel sieciowy wszedł ostatnio w okres pewnego spowolnienia, spowodowanego pogorszeniem się ogólnej sytuacji rynkowej i stopniowego nasycenia podażą towarów i punktami sprzedaży. Marże spadają, możliwości wzrostu przez ekspansję są ograniczone, dyskonty zaczynają się umacniać. Sytuacja gospodarcza lat 2000 - 2003 powoduje, że konsumenci mają coraz mniej pieniędzy, co z kolei oznacza, że rezygnują z markowych produktów i kupują marki własne sieci lub zaopatrują się w dyskontach. Wszystko to prowadzi do coraz ostrzejszej konkurencji.


Ostatnio zmieniany w czwartek, 06 lipiec 2006 16:37
Zaloguj się by skomentować