Zaloguj się

Doradzać nie każdy może - cz. 1

  •  Dariusz Gościniak
  • Kategoria: Logistyka

Międzynarodowe firmy, które zajmują się doradztwem logistycznym, działają na swych rodzimych rynkach od kilkudziesięciu lat. Zdobywały doświadczenie w wielu renomowanych firmach. O tym, że wyspecjalizowane doradztwo ma ogromną przyszłość, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Sprawne zarządzanie logistyczne nie tylko staje się źródłem przewagi nad konkurencją, ale także decyduje o tym, czy dana firma będzie w ogóle istnieć na rynku. Przedsiębiorstwa produkcyjne, skupione na swojej podstawowej działalności, mają coraz mniej czasu, zasobów i brak im odpowiedniegp doświadczenia, aby poznać i analizować dokładnie swoje potrzeby.

Bardzo często sięgają więc po rady doświadczonych w tej dziedzinie firm konsultingowych - zwłaszcza tych, które są w stanie uwzględnić najnowsze rozwiązanie informatyczne w swoich strategiach. Przykład krajów rozwijających się, takich jak Brazylia, Argentyna, Indie pokazuje, że doradztwo logistyczne ma przyszłość. To właśnie tam obecnie realizuje się projekty na dużą skalę - zarówno projekty centrów dystrybucyjnych, jak i koncepcje strategiczne czy zaawansowane programy szkoleniowe dla służb logistycznych. Świadczenie usług z zakresu doradztwa logistycznego jest łakomym kąskiem. Można się o tym przekonać, obserwując ogromne zainteresowanie firm, które wcześniej nie zajmowały się tym w takim stopniu. Jednakże zakres proponowanej przez nich oferty jest ograniczony. Duże firmy doradcze oferują głównie konsulting strategiczny. Natomiast firmy zatrudniające konsultantów i inżynierów doradzają nie tylko w obszarze strategicznym, lecz również w obszarach taktycznym i operacyjnym, mając na uwadze kwestie inżynieryjno-techniczne i informatyczne.

Polski rynek konsultingu logistycznego jest niewielki i bardzo młody. Firmy, które na co dzień profesjonalnie doradzają przedsiębiorstwom w zakresie logistyki, można policzyć na palcach jednej ręki. W większości są to oddziały zagranicznych przedstawicielstw, które mają na razie niewielką liczbę wdrożonych rozwiązań na polskim rynku. Przedstawiciele firm konsultingowych często, choć już coraz rzadziej, spotykają się z brakiem zaufania do zewnętrznego doradcy. A właśnie otwartość i współpraca z doradcą są warunkiem niezbędnym do osiągnięcia sukcesu projektu logistycznego. Jednak przed polskim rynkiem stoją ogromne możliwości.

Po niezwykle dynamicznej „erze marketingu”, która miała przetaczała się przez Polskę od początku lat dziewięćdziesiątych, obecnie jesteśmy świadkami rozwoju „ery logistyki”. Przedsiębiorstwa na rynku polskim z powodzeniem wdrażają nowoczesne rozwiązania logistyczne niejednokrotnie dorównujące poziomem rozwiązaniom na rynkach zagranicznych. Tym samym zapotrzebowanie na doradztwo logistyczne również wzrasta, chociaż rynek ten charakteryzuje się specyficznym rodzajem konkurencji. Polskie filie firm zagranicznych przenoszą najczęściej na nasze podwórko doświadczenie zdobyte na rynkach europejskich i światowych. Ale także uczą się identyfikować i zaspokajać potrzeby krajowych przedsiębiorstw.

Przedsiębiorstwa zajmujące się konsultingiem logistycznym zatrudniają wyspecjalizowanych konsultantów i inżynierów, którzy łączą zarówno wiedzę z zakresu techniki, informatyki, jak i ekonomii oraz logistyki. Każdy projekt traktują indywidualnie i niezależnie, a przy tym starają się najlepiej spełnić oczekiwania swoich klientów. Rozwiązują problemy związane ze specyfiką różnorodnych gałęzi gospodarki, wymieniając między sobą doświadczenie. Dzięki bogatej wiedzy praktycznej i znajomości wielu branż mają ponadto możliwość wdrażania nowoczesnych i jednocześnie sprawdzonych rozwiązań, niezależnych od producentów, dostawców systemów i urządzeń.

Ciąg dalszy artykułu możesz przeczytać tutaj.

Zaloguj się by skomentować