logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Łańcuch dostaw - zagadnienia wybrane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Określenie "łańcuch dostaw" weszło na scenę biznesu stosunkowo niedawno - jakieś 10 -12 lat temu. Mówi ono o procesie zarządzania koncepcjami i zawiera w sobie nadzieje, że zarządzający dostrzegą istotną wartość w inwestowaniu w bardzo dobrze zaaranżowanym łańcuchu dostaw. 
Łańcuch dostaw jest postrzegany jako określona sekwencja działań, a więc proces lub procesy skupiające się na finalnym odbiorcy, prowadzone zgodnie ze strategią konkurencyjności na rynku, a związane z efektywnym i dynamicznym zarządzaniem przepływami fizycznymi, finansowymi, informacyjnymi oraz wiedzą, które towarzyszą ruchowi produktów i realizacji usług w różnych fazach cyklu ich życia.
Zatem - firmy różnią się swoimi łańcuchami dostaw. Nie ma dwóch takich firm, które posiadałyby identyczne łańcuchy dostaw. Jest to zrozumiałe, gdy przyjmie się, że przedsiębiorstwa funkcjonują w odmiennym otoczeniu, mają inne cele , inne wzorce i co się z tym wiąże - inne aspekty łańcucha dostaw są dla nich istotne. Poniżej przedstawione zostaną najważniejsze z nich. Jednocześnie trzeba pamiętać, że z biegiem czasu i pod naciskiem konkurencji będą zachodziły zmiany, także w sposobie podejścia do kwestii łańcucha dostaw.

Aspekt funkcjonalny
Jest istotny w przypadku przedsiębiorstw, które tak naprawdę w ogóle nie myślą kategoriami łańcucha dostaw w rozumieniu podanej wyżej definicji. Podstawowym zagadnieniem jest w tym przypadku wyodrębnienie podstawowych funkcji realizowanych w przedsiębiorstwie i późniejsza analiza łańcucha dostaw w kontekście jednej z nich. Niestety, wydaje się, że funkcjonalne podejście do łańcuchów dostaw, aczkolwiek nieracjonalne ze względu na odnoszone korzyści, nie jest zjawiskiem odosobnionym. Większość podejmowanych w tym przypadku inicjatyw ma charakter lokalny (w zakresie pojedynczych funkcji), a jako takie nie mogą one wpływać pozytywnie na rozwój łańcucha dostaw w rozumieniu wyżej podanej definicji: każdy pion funkcjonalny ma swój własny program działania, nadzorowanie powiązań między pionami w przedsiębiorstwie jest trudne, a między przedsiębiorstwami biorącymi udział w danym łańcuchu dostawczym - wręcz niemożliwe.

Aspekt zaopatrzeniowy
Odchodzenie od czysto funkcjonalnego spojrzenia na łańcuch dostaw często powodowane jest chęcią obniżenia kosztów, głównie kosztów materiałowych. Szczególnie jest to widoczne w przypadku przedsiębiorstw przemysłowych, w których koszty materiałów stanowią największą część kosztów całkowitych. Przedsiębiorstwa usługowe również zaopatrują się w towary i usługi (np. firmy ubezpieczające samochody mają rozległe sieci warsztatów napraw i regulacji pojazdów), zatem koszt materiałów i zewnętrznych usług wpływa tu także na podejmowanie decyzji w sferze zaopatrzenia warunkujących redukcję kosztów. Każdorazowo proces zarządzania kieruje się tam "gdzie są pieniądze", w tym przypadku chodzi o dostawców i proces nabywania. Wynikiem mogą być m.in. rewizja źródeł zaopatrzenia, programy redukcji liczby dostawców, zarządzanie zapasami przez sprzedawcę (vendor - managed inventory, VMI). W efekcie powstają "łańcuchy wiążące firmę" (por. rys. 1) wykraczające swym zasięgiem poza firmę, uwzględniające "partnerstwo" z wybranymi dostawcami i ograniczenie wielkości bazy dostawców. Często jednak, szczególnie w przypadku, gdy nabywający ma przewagę nad dostawcą, partnerstwo to polega na wymuszaniu redukcji cen materiałów, co prowadzi jedynie do alokacji przychodów w łańcuchu dostaw bez widocznych zmian we wpływie takiej formy łańcucha na konkurencyjne możliwości przedsiębiorstw.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2004.
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 12 marzec 2007 14:34
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dynamiczny start 2018 r. w ESA logistika - nowy magazyn…

Dynamiczny start 2018 r. w ESA logistika - nowy magazyn w Poznaniu

ESA logistika, operator logistyczny będący częścią Grupy Hitachi System Transport, odpowiadając na potrzeby swych klientów...

GEFCO przejmuje GLT i wzmacnia obecność na trasie Europa-Maroko

GEFCO przejmuje GLT i wzmacnia obecność na trasie Europa-Maroko

GEFCO ogłasza przejęcie hiszpańskiej firmy GLT specjalizującej się w usługach transportowych na trasie Europa-Maroko. Akwizycja...

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w…

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w Polsce

Koncern rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw. Właśnie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj