logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Centrum Logistyczne w Houston

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Teksas to stan w południowej części Stanów Zjednoczonych, położony na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej. Sąsiaduje ze stanami Luizjana i Arkansas na wschodzie, stanem Oklahoma na północy i Nowym Meksykiem na zachodzie. Na południowym - zachodzie graniczy z Meksykiem. Obszar w większości jest wyżynny (Wielkie Równiny), w części południowo - zachodniej występują niewielkie obszary górzyste, w części południowo - wschodniej położona jest Nizina Zatokowa. Teksas jest drugim co do wielkości stanem USA.

Teksas dostarcza jedną trzecią krajowego wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Eksploatuje się również sól kamienną, gips, baryt, asfalt, rudy żelaza, magnezyty i inne surowce mineralne. Teksas specjalizuje się między innymi w produkcji energii elektrycznej, głównie z elektrociepłowni. Rozwinęły się tu takie gałęzie przemysłu, jak: maszynowy, lotniczy (wybudowano tu Centrum Lotów Kosmicznych), elektrotechniczny i elektroniczny, samochodowy, spożywczy, chemiczny, rafineryjny i petrochemiczny. Stan ten ma gęstą sieć dróg samochodowych i ponad 20 900 km głównych dróg kolejowych, a sieć naftociągów i gazociągów ciągnie się z pól naftowych i gazowych aż do Wielkich Jezior, portów atlantyckich i Kalifornii.

Lokalizacja portu w Houston wynika z jego korzystnego położenia geograficznego na wybrzeżu zatoki. Port ten jest strategiczną bramą wjazdową dla przewozów cargo, przeznaczonych dla rynków Stanów Zjednoczonych, bądź też wyprodukowanych na tych rynkach i przeznaczonych na eksport. Jednocześnie leży on w zasięgu największej koncentracji konsumentów. Położony w pobliżu międzynarodowy port lotniczy ma połączenia niemal ze wszystkimi większymi miastami na świecie. Houston jest również centrum transportowym dla południowo - zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Samo miasto ma 480 km bezpłatnych autostrad.

Charakterystyka centrum logistycznego w Houston
Centrum logistyczne Houston (stan Teksas) położone jest przy dużych węzłach kolejowych, prowadzących w głąb kontynentu, jak również na przeciwległe wschodnie wybrzeże. Drogi samochodowe zapewniają szybkie i łatwe połączenia zarówno z pozostałą częścią kraju, jak również z Meksykiem. Droga nr 10 prowadząca na wschód, droga "północ - południe" nr 35 do Meksyku oraz do miejscowości położonych na północy kontynentu, a także lokalne drogi drugorzędne tworzą razem gęstą sieć i wzajemnie się uzupełniają z siecią kolejową.

Centrum logistyczne w Houston, rozciągające się na długości 40 km, umiejscowione jest na terenie międzynarodowego portu handlowego w Houston, drugiego co do wielkości przeładowywanego tonażu w Stanach Zjednoczonych, oraz szóstego co do wielkości na świecie. Port w Houston odgrywa kluczową rolę w całym regionie, a jego rozwój jest ściśle związany z polami naftowymi. Zaletą portu jest jego lokalizacja wewnątrz lądu. Będąc jednocześnie portem morskim umożliwia to większe wykorzystanie transportu wodnego, odciążając jednocześnie transport kolejowy i drogowy. Wszystkie te czynniki pozytywnie wpływają na dynamiczny rozwój infrastruktury portowej, a tym samym całego portu. Władze portu stanowią autonomiczną jednostkę rządową, powołaną do życia na podstawie aktu legislacyjnego w Teksasie w 1927 roku. Wcześniej, bo w 1909 roku, dzięki staraniom kongresmanów oraz lokalnych samorządowców pozyskano środki finansowe na pogłębianie szlaku komunikacyjnego, kanału portowego, który oficjalnie został otwarty w listopadzie 1914 roku. Decyzją Waszyngtonu, prace nad eksploatacją oraz ekspansją portu były niejednokrotnie przerywane, co nie sprzyjało realizacji planu ekspansji portu oraz rozwoju dzielnicy portowej. Niemniej jednak w 1971 roku zostało powołane do życia centrum logistyczne, które mogło realizować na swoim terytorium własne projekty rozwoju, ochrony przeciwpowodziowej, przeciwpożarowej, ochrony środowiska itp.

Dynamicznie rozwijające się centrum logistyczne w Houston przyczyniło się do rozwoju przedsiębiorczości oraz handlu na skalę międzynarodową. Firmy podejmujące międzynarodową działalność korzystają również z bardzo dobrze rozwiniętego w Houston systemu finansowego, jak też znajdują doświadczonych pracowników na lokalnym rynku pracy. W 2003 roku w porcie Houston przeładowano około 190 mln t ładunków, a do portu zawinęło ponad 6 000 statków. Każdy z nich musiał być holowany do odpowiednich doków w porcie przez "Kanał Żeglowny Houston". Największymi partnerami handlowymi centrum logistycznego są przedsiębiorstwa z Meksyku, Wenezueli, Arabii Saudyjskiej, Algierii oraz Wielkiej Brytanii, Niemiec i Brazylii. Do najczęściej importowanych towarów, przeładowywanych w porcie, należą produkty ropopochodne, nawozy i minerały, chemia organiczna, stal, żelazo, napoje (rysunek 2). Do najczęściej eksportowanych towarów, przeładowywanych w porcie, należą produkty ropopochodne, zboża, chemia organiczna, plastik, oleje roślinne i zwierzęce (rysunek 3).

Centrum logistyczne w Houston jest przykładem przedsiębiorstwa publiczno - prywatnego, którego właścicielem jest zarząd portu. W skład zarządu wchodzą władze miasta Houston, dysponujące gruntami wraz z infrastrukturą portową oraz 150 firm prywatnych, mających swą siedzibę na terenie portu. Zarząd portu kontroluje oraz finansuje działalność "Kanału Portowego Houston". Wszystkie urządzenia znajdujące się na terenie kanału zostały zaprojektowane do przeładunku produktów drobnicowych, płynów oraz przeładunku kontenerowego.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2007.
Ostatnio zmieniany wtorek, 06 listopad 2007 13:45
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

DHL Express wspiera kampanię Potencjalnie (nie)Bezpieczni

DHL Express wspiera kampanię Potencjalnie (nie)Bezpieczni

DHL Express (Poland), będący dostawcą międzynarodowych usług ekspresowych, wspiera kampanię społeczną popularyzującą tematykę bezpieczeństwa internetowego...

Amica z tytułem Supply Chain Designer 2017

Amica z tytułem Supply Chain Designer 2017

Najwyższy w Polsce, 46-metrowy magazyn wysokiego składowania Amica został wyróżniony nagrodą główną - Supply Chain...

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Zakończył się drugi etap jubileuszowej X Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj