Zaloguj się

System KANBAN w ABB Sp. z o.o. oddział w Przasnyszu

  •  Maternowska Małgorzata, Orlik-Grzesik Patrycja
  • Kategoria: Logistyka

Kanban w języku japońskim oznacza kartę, dokument lub widoczny znak czy zapis. W przeszłości Japończycy mianem tym określali szyld sklepowy. Kolorowy, artystycznie wykonany, zawierał informację o sprzedawanych w sklepie produktach, bądź świadczonych usługach.

Współczesne karty (znaki) kanban w sposób dokładny mówią o tym, co i w jakiej ilości ma być terminowo dostarczone odbiorcy. Tworzą wizualny system sterowania przepływem wyrobów lub usług (system KANBAN), dyscyplinujący luźną kontrolę ich przepływu poprzez ścisłe połączenie wykonawcy (dostawcy) z odbiorcą, zapewniające uzyskanie pełnej satysfakcji odbiorcy przy jednoczesnym wzroście efektywności działania dostawcy (np. ograniczenie zapasów).
Szwedzko-szwajcarski koncern ABB (Asea Brown Boveri) mający ponad stuletnią tradycję w produkcji urządzeń elektrycznych, w roku 1998 - jako inwestor strategiczny - przejął kontrolę nad zakładami wytwórczymi aparatury rozdzielczej o nazwie ZWAR SA. Tym samym zapoczątkowany został proces zmian w obszarze organizacji i zarządzania działalnością Spółki. Ich celem jest obecnie podniesienie konkurencyjności i zwiększenie rentowności produkcji. Duży nacisk kładzie się na organizację systemu logistycznego, który zapewniłby krótki czas realizacji zamówień klientów, niski poziom zapasów, sprawny przepływ informacji i jak największą elastyczność produkcji, a przy tym był prosty w obsłudze i niedrogi w implementacji. Zadecydowano, że najodpowiedniejszym będzie - zgodny z filozofią Just in Time - system KANBAN, zaprojektowany specjalnie dla zakładu i dostosowany do aktualnych warunków jego otoczenia. Projekt systemu przedstawiony w niniejszym artykule jest projektem pilotażowym, opracowanym i wdrażanym dla jednej, wybranej linii produkcyjnej ograniczników przepięć niskiego napięcia typu LOVOS, przeznaczonych do ochrony sieci prądu przemiennego niskiego napięcia przeciwko przepięciom piorunowym i łączeniowym. Stosowane są do ochrony napowietrznych linii niskiego napięcia, systemów zasilania budynków, transformatorów rozdzielczych i innych systemów. Linia produkcyjna jest stosunkowo mało skomplikowana, niedawno przeniesiona do fabryki w Przasnyszu z innej lokalizacji. Przebieg procesu produkcji ograniczników przepięć niskiego napięcia tego typu ilustruje rys. 1.

Założenia
Do opracowania projektu wykorzystano dane dotyczące czasów jednostkowych poszczególnych operacji oraz prognozowane wielkości sprzedaży poszczególnych rodzajów wyrobu. Wzięto również pod uwagę, że wąskim gardłem procesu może być (przy bardzo dużych zamówieniach) wykonywanie obudowy izolacyjnej. Niektóre rodzaje wyrobu, ze względu na specyficzne cechy oraz niski popyt, są wytwarzane na indywidualne zamówienie klienta. Detale, z których są one montowane, nie są magazynowane, lecz sprowadzane do konkretnego zamówienia. Powoduje to wydłużenie czasu realizacji zamówienia klienta, lecz jest dla firmy korzystniejsze.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2002/6.
 
Ostatnio zmieniany w czwartek, 20 wrzesień 2012 08:17
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe