Zaloguj się

Manewry na froncie ładunkowym

  •  Wojciechowski Adam
  • Kategoria: Logistyka

Rozwój gospodarczy kraju sprawił, że szereg firm, zwłaszcza dużych sieci handlowych, oddało do użytku nowe centra dystrybucji, z których obsługiwani są ich odbiorcy. Duża część tych firm realizuje dostawy wykorzystując do tego celu własne środki transportowe. W wielu przypadkach są to ciągniki siodłowe z naczepami. Ich obsługa na frontach przeładunkowych powinna być prowadzona w taki sposób, aby nie tracić cennego czasu na zbędny postój.

Na ogół, gdy odbywa się załadunek naczepy, kierowca wraz z ciągnikiem oczekuje aż zakończy się ten proces. Można w tej sytuacji mówić o mało efektywnym wykorzystaniu danego środka transportu. Efektywność wykorzystania każdego ciągnika siodłowego można zwiększyć poprzez wprowadzenie sprawnego zarządzania jego wykorzystaniem tak, aby nie tracić czasu na niepotrzebne postoje podczas realizacji prac przeładunkowych.
Lepsze wykorzystanie ciągników siodłowych można osiągnąć mając do dyspozycji większą liczbę naczep, których rozładunek lub załadunek może odbywać się wcześniej. Wówczas, po podstawieniu pustej naczepy na froncie ładunkowym, ciągnik od razu mógłby być wykorzystany ponownie, albowiem kolejna naczepa oczekiwałaby już na podjęcie i dostarczenie ładunku do odbiorcy. Naczepy pozostawione na frontach ładunkowych muszą być jednak przemieszczane, aby ciągłość prac została zachowana. By było to możliwe konieczne jest posiadanie środka transportu, który będzie przeznaczony wyłącznie do przemieszczania naczep na froncie ładunkowym. Niektórzy producenci wychodząc na przeciw takiej potrzebie zaoferowali ciągniki terminalowe (przykład na fot. 1), będące pewną odmianą ciągnika siodłowego.
Ciągniki terminalowe zostały specjalnie zaprojektowane w celu sprawnego i tańszego przemieszczania naczep, kontenerów, przyczep itp. na terminalach śródlądowych oraz centrach dystrybucji. Ich zastosowanie w praktyce pozwala na obniżenie kosztów realizacji prac manewrowych i wpływa na to, że te ciągniki:

  • wykorzystywane są wyłącznie do tych prac, co oznacza, że przerwy w ich eksploatacji mogą zostać ograniczone do minimum, przy równoczesnym wzroście efektywność pracy
  • zostały wyposażone w wysięgnik podnoszony za pomocą cylindrów hydraulicznych, na którego końcu znajduje się siodło, dzięki czemu możliwe jest podejmowanie naczep bez konieczności opuszczania podpór na czas ich przemieszczania (fot. 2)
  • przystosowane są do pracy w warunkach częstego ruszania i zatrzymywania, zawracania, precyzyjnego wykonywania manewrów przy stosunkowo niskiej prędkości.

Wzrost intensywności prac manewrowych na frontach ładunkowych wymaga zachowania szczególnych środków bezpieczeństwa. Podstawowe znaczenie ma w tym względzie zapewnienie dobrej widoczności kierowcy ciągnika.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2009.

 
Ostatnio zmieniany w środa, 27 czerwiec 2012 08:26
Zaloguj się by skomentować