logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Magazyny self-storage

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Magazyny typu self-storage, to ciągle nowość na naszym polskim, prężnie rozwijającym się rynku usług magazynowych. Nie są one już jednak nowością w Europie Zachodniej, a zwłaszcza w USA, gdzie pierwsze tego typu magazyny powstały już ponad 40 lat temu.
Co oznacza termin self-storage? Używając tego określenia myślimy zwykle o "magazynie samoobsługowym", ale właściwszym - i bardziej trafnym - będzie chyba termin "mini magazyn", czyli małe pomieszczenia bądź kontenery, które wynajmowane są nie tylko różnego rodzaju firmom, ale również osobom prywatnym.

Odbiorcami tych usług są zazwyczaj ludzie, którzy w swoich domach mają zbyt mało pomieszczeń i nie mają gdzie przechowywać różnego rodzaju artykułów gospodarstwa domowego oraz małe firmy (na przykład agencje reklamowe, biura nieruchomości itp.) mieszczące się zwykle w wieżowcach w centrach miast i wynajmujące tylko niewielkie powierzchnie biurowe, które muszą gdzieś składować swoje archiwa lub nadmiar zapasów, materiałów reklamowych etc.
Wynajmowane pomieszczenia w magazynie self-storage najemca samodzielnie zabezpiecza kluczem lub - w nowocześniejszych ich wersjach - kodem cyfrowym. Nikt, poza osobami przez niego wtajemniczonymi, nie ma do nich dostępu.

Mini magazyny nie posiadają swoich zewnętrznych operatorów, opieki, nadzoru czy kontroli nad rzeczami przechowywanymi wewnątrz wynajmowanych pomieszczeń. Wszystkie wytyczne dotyczące przechowywanych rzeczy zawarte są w ogólnych warunkach podnajmu, z którymi najemca musi się zapoznać przed podpisaniem umowy najmu.
Jakie cechy powinien posiadać taki magazyn? Przede wszystkim powinien być łatwo dostępny. Klientami takich magazynów są zazwyczaj ludzie mieszkający w miastach. Z tego wynika, że taki magazyn powinien znajdować się jak najbliżej miasta z zapewnionym do niego sprawnym i szybkim dojazdem. Przy magazynach self-storage konieczny jest parking, by umożliwić klientowi bezproblemowy rozładunek swoich rzeczy, a on sam powinien mieć dostęp do wszelkich urządzeń magazynowych, na przykład wózków paletowych, platform, wózków taczkowych itp., które można obsługiwać bez konieczności przechodzenia specjalistycznego szkolenia z zakresu ich eksploatacji. Większość firm istniejących na światowym rynku umożliwia klientowi dostęp do jego schowków przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Firmy świadczące tego typu usługę starają się zapewniać klientom elastyczne warunki najmu - czas podnajmu może wynosić już od jednego tygodnia, a wielkość powierzchni magazynowych zaczyna się już od 1 m kw.! A zatem wszystko uzależnione jest już od indywidualnych potrzeb klienta. Jak wynika z analizy działalności przedsiębiorstw prowadzących magazyny self-storage, aneksy do umowy umożliwiają klientowi rozwiązanie umowy w dowolnej chwili, bądź też zamianę pomieszczenia na większe albo mniejsze, wedle uznania. Trzeba przy tym pamiętać, iż opłaty za wynajęte pomieszczenia powinny być regulowane na bieżąco; w innej sytuacji właściciel magazynu ma prawo do zablokowania dostępu do tych pomieszczeń dla najemcy poprzez założenie własnych zabezpieczeń, które są zdejmowane po wpłaceniu przez niego zaległości.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 5/2010.

Ostatnio zmieniany wtorek, 27 marzec 2012 13:31

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podnoszą poziom bezpieczeństwa na przejazdach…

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podnoszą poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych

#SzlabanNaRyzyko - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2005 r. prowadzą Kampanię "Bezpieczny Przejazd -...

ROHLIG SUUS Logistics otwiera centrum w Panattoni Park Wrocław IX

ROHLIG SUUS Logistics otwiera centrum w Panattoni Park Wrocław IX

Panattoni Europe, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, otwiera nowe centrum logistyczne ROHLIG SUUS Logistics...

Transport towarów niebezpiecznych z nowymi przepisami

Transport towarów niebezpiecznych z nowymi przepisami

Transport towarów niebezpiecznych musi przebiegać z zachowaniem wielu rygorystycznych wymogów. Najważniejszym dokumentem regulującym przepisy, których...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj