logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Cross-docking w logistyce produkcji - na przykładzie przedsiębiorstwa produkcyjnego Polecamy!

Oceń ten artykuł
(15 głosów)

Cross-docking czyli przeładunek kompletacyjny, jest metodą zasadniczo wspomagającą procesy dystrybucji. Polega na przeładowaniu i wysyłce towarów do odbiorcy bezpośrednio po dostarczeniu go do magazynu, bez konieczności jego składowania. Istotą działania cross-dockingu jest zebranie towarów z wielu punktów w jednym miejscu lub przeciwnie - odbieranie przesyłek z wielu punktów i dostarczenie ich jednemu odbiorcy. W większości publikacji metoda cross-dockingu zarezerwowana jest dla etapu dystrybucji towarów, natomiast mało poświęca się uwagi na organizowanie dostaw z wykorzystaniem cross-dockingu dla całego łańcucha dostaw, począwszy od dostaw materiałów, surowców czy półproduktów dla produkcji.

Szybko zmieniające się warunki rynkowe i duże natężenie konkurencji wymagają od przedsiębiorstw możliwie szybkiego reagowania na zapotrzebowanie, pociągając za sobą reakcję wszystkich uczestników łańcucha dostaw. Takie rynkowe warunki funkcjonowania, wymuszają na przedsiębiorstwach wykorzystywanie metod, które w efektywny sposób pozwolą na skracanie czasu trwania przepływów w łańcuchach dostaw. Cross-docking należy właśnie do takich metod. Najważniejszą jej cechą jest możliwość pominięcia procesów magazynowych, a wszystkie operacje wykonywane są w strefach przyrampowych. Metoda ta wymaga bardzo dokładnego zsynchronizowania wszystkich procesów przyjmowania i wydawania towarów. Cross-docking może być realizowany na trzech poziomach:

  • cross-docking pełnych palet, gdzie pełne palety jednorodnego wyrobu kierowane są bezpośrednio do sklepu (stosowany przede wszystkim dla produktów o dużej objętości)
  • cross-docking zamówień sklepów skompletowanych przez dostawcę - metoda rzadziej stosowana i polegająca na skompletowaniu i wysłaniu towaru przez producenta bezpośrednio do sklepów (producent musi znać zapotrzebowanie każdego ze sklepów)
  • cross-docking z kompletacją w punkcie przeładunkowym - jest najczęściej stosowaną praktyką i polega na dostarczeniu pełnych palet tego samego wyrobu do Centrum Dystrybucji, gdzie następnie pobierane są produkty i kompletowane pod konkretne zamówienia sklepów (pozostaje zapas obrotowy, który jest wykorzystywany następnego dnia).

Cross-docking jest metodą wspomagającą efektywne realizowanie strategii ECR (Efektywna Obsługa Klienta) na poziomie zarządzania podażą w łańcuchu dostaw. Poprawa w zakresie szybkości realizowania dostaw wpływa bezpośrednio na poprawę konkurencyjności przedsiębiorstw dostarczających produkty na rynek. Istota tej techniki dla strategii ECR wynika wprost z możliwości doskonalenia przepływu produktów często zbywalnych, o względnie stałym popycie przy niskich kosztach utraconej sprzedaży.

W zarządzaniu łańcuchem dostaw podstawową determinantą konkurencyjności i efektywności stał się czas, będący jednym z ważniejszych składników kosztu logistycznego. Koszty logistyczne związane z przepływami towarów w łańcuchu dostaw, ulegają zwiększaniu w miarę wydłużania się czasów realizacji i dostaw. Zatem i na tym poziomie zauważyć można ogromne znaczenie wykorzystywania cross-dockingu, dzięki któremu uzyskuje się sprawność i szybkość dostaw bez zbędnych strat czasu.

Studium przypadku
SIEGENIA-AUBI Sp. z o.o. jest firmą z dziedziny nowoczesnej techniki okuć i techniki budowlanej o międzynarodowym zasięgu oraz długoletniej tradycji. Częścią sukcesu firmy jest między innymi innowacyjność w zakresie procesów technologicznych i metod zarządzania oraz partnerskie relacje i współpraca w łańcuchu dostaw.
W przypadku SIEGENIA-AUBI Sp. z o.o. mamy do czynienia z rzadko spotykanym rozwiązaniem cross-dockingowym, ponieważ dotyczy ono nie dystrybucji lecz zaopatrzenia produkcji. Na takie rozwiązanie Firma mogła zdecydować dzięki ścisłej współpracy pomiędzy dostawcami materiałów oraz z uwagi na fakt, iż główni dostawcy materiałów są zlokalizowani na terenie Niemiec, Szwajcarii, Austrii oraz Włoch, przy czym około 80% dostawców to teren Zagłębia Ruhry w Niemczech. Dostarczają oni materiały do produkcji w stosunkowo małych partiach i w częstych cyklach dostaw. Takie rozwiązanie powoduje niższy poziom zapasów, a tym samym niższe koszty oraz lepszą płynność finansową. W przypadku SIEGENIA-AUBI stosowany jest cross-docking pełnych palet lub pojemników, które trafiają od wielu dostawców do punktu przeładunkowego zlokalizowanego na tym obszarze. Model cross-dockingu w SIEGENIA-AUBI przedstawia rysunek 1.
Obsługa dostaw między Punktem Przeładunkowym w Niemczech a Magazynem Produkcyjnym w Kluczborku przez operatora logistycznego została opisana poniżej.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2011.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 maj 2012 13:39

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa przestrzeń magazynowa i produkcyjna - igus Polska rozwija sprzedaż…

Nowa przestrzeń magazynowa i produkcyjna - igus Polska rozwija sprzedaż i produkcję

Spółka igus Polska już na początku września 2018 r. przekroczyła zeszłoroczne wyniki pod względem obrotu...

ID Logistics obsługuje sklep internetowy Norauto Polska

ID Logistics obsługuje sklep internetowy Norauto Polska

ID Logistics, dostawca usług logistycznych specjalizujący się w dedykowanej logistyce kontraktowej, konsekwentnie rozszerza zakres współpracy...

Astro WMS® Express - ekspresowe wdrożenie dla Vive Group

Astro WMS® Express - ekspresowe wdrożenie dla Vive Group

Bazując na 40-letniej historii i doświadczeniu z 500 wdrożeń, firma Consafe Logistics zaproponowała nowy model...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj