logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wybrane aspekty badania wydajności procesu komisjonowania Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skrócenie czasu obsługi ładunków w łańcuchu dostaw jest priorytetowym zadaniem niemal każdego przedsiębiorstwa z branży logistycznej. Umożliwia to szybką reakcję na zmiany zapotrzebowań klientów, a tym samym sprostanie ich oczekiwaniom. Niezwykle istotną rolę w tym zakresie pełnią obiekty logistyczne typu centra dystrybucyjne czy obiekty magazynowe będące jego ogniwami.

Ich kluczowym zadaniem jest realizowanie napływających od klientów zamówień w zadanym przedziale czasu i przy minimalizacji kosztów. Wiąże się to z ciągłym poszukiwaniem rozwiązań zarówno natury organizacyjnej jak i technologicznej, aby czynności składające się na proces magazynowy, w tym czynności kompletacyjne, realizowane były sprawnie, szybko i bezbłędnie.

Do podstawowych funkcji logistycznych centrów dystrybucyjnych czy obiektów magazynowych w łańcuchu dostaw zalicza się: przyjęcie strumieni materiałów, składowanie i buforowanie, kompletację, sortowanie i pakowanie oraz ich wysyłkę do odbiorcy. Ze względu na różnorodność potrzeb klientów i szeroko rozbudowany rynek sprzedaży detalicznej coraz większego znaczenia nabiera obsługa niejednorodnych jednostek ładunkowych. W tym zakresie proces komisjonownia i czynności kompletacyjne uważa się za kluczowe dla obiektów logistycznych oraz dąży się do ciągłego wzrostu ich wydajności. W literaturze problemu proces kompletacji definiowany jest jako zespół logistycznych czynności operacyjnych i organizacyjnych, w wyniku których następuje zestawienie asortymentów, towarów zgodnie ze zleceniami wewnętrznymi w systemie magazynowym, sporządzonym na podstawie zamówień odbiorców. W podobny sposób do tego pojęcia odnosi się norma PN-N-01800:1984, w której kompletowanie określane jest jako operacje w procesie magazynowym, polegające na pobraniu zapasów ze stosów lub urządzeń do składowania w celu utworzenia zbioru zapasów zgodnie ze specyfikacją asortymentową i ilościową dla określonego odbiorcy. Wobec powyższego, procesem kompletacji możemy nazwać uporządkowany w czasie ciąg zachodzących po sobie czynności polegających na wybieraniu z określonych miejsc składowania lub oferowania odpowiedniej liczby artykułów, oraz zestawieniu ich w odrębną, wydzieloną całość, która następnie zostanie przekazana do strefy wydań magazynu i wysłana do odbiorcy.

Wyodrębniona przestrzeń w obiekcie logistycznym zwana strefą kompletacji wraz z urządzeniami, środkami transportowymi i pracownikami realizującymi czynności i procesy kompletacyjne stanowi układ komisjonowania. Jeżeli dodatkowo uwzględnimy podsystem informacyjny to wówczas mówimy o systemie komisjonowania. (...)

Artykuł zawiera 24765 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany piątek, 10 kwiecień 2015 10:03

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj