logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

RFID w zastosowaniach transportowych Polecamy!

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Na funkcjonowanie systemu logistycznego przedsiębiorstwa ogromny wpływ ma transport, który stanowi jeden z głównych elementów sieci dystrybucji. Przepływ w łańcuchu dostaw ogromnej ilości produktów od wielu lat powoduje trudności z ich identyfikacją i kontrolą przepływu.

Dlatego też jednym z pierwszych zastosowań technologii komputerowej w handlu i dystrybucji była automatyczna identyfikacja. Technologia ta polega przede wszystkim na identyfikowaniu obiektów na podstawie danych odczytanych w systemie komputerowym przy wykorzystaniu specjalnych urządzeń elektronicznych. Dzięki wprowadzeniu systemów automatycznej identyfikacji informacja jest dostępna natychmiast w formie elektronicznej. W zastosowaniach transportowych automatyczna identyfikacja może się odbywać z wykorzystaniem m.in. fal radiowych, rozpoznawania obrazu czy rozpoznawania głosu. Systemy wykorzystujące fale radiowe powszechnie nazywane są systemami RFID (ang. Radio Frequency IDentification). W poniższym artykule opisano podstawy budowy systemu RFID i możliwości jego zastosowania transporcie.

Przegląd metod automatycznej identyfikacji
Zastosowanie automatycznej identyfikacji, która dostarcza danych m.in. o lokalizacji danego produktu, jego stanie technicznym i ilości, w jakiej jest przechowywany lub transportowany, przyczynia się do sprawnego zarządzania łańcuchem dostaw. Automatyczną identyfikację zaczęto stosować w drugiej połowie XX wieku. W zarządzaniu łańcuchem dostaw automatyczna identyfikacja jest realizowana za pomocą kodów kreskowych, fal radiowych, ścieżki magnetycznej, rozpoznawania znaków, rozpoznawania obrazu i rozpoznawania głosu. Kod kreskowy jest kombinacją ciemnych i jasnych elementów o zróżnicowanych wielkościach, odzwierciedlających w usystematyzowany sposób ciąg ściśle określonych znaków. W trakcie czytania kodu pochodzące z czytnika światło jest odbijane przez jasne i pochłaniane przez ciemne elementy kodu. Światło odbite od jasnych elementów powoduje powstanie w czytniku silniejszych sygnałów elektrycznych. Natomiast w miejscach, gdzie zachodzi pochłanianie światła, sygnał elektryczny powstający w czytniku jest słabszy. Grubość elementów kodu, które mają najczęściej kształt kresek, wpływa na długość poszczególnych sygnałów. W efekcie końcowym powstaje ciąg sygnałów elektrycznych o różnym natężeniu i różnej długości. Otrzymane impulsy elektryczne są tłumaczone przez dekoder czytnika na ciąg cyfr, liter i innych znaków, a następnie przesyłane do komputera i są skojarzone z odpowiednimi opisami w bazie danych. (...)

Artykuł zawiera 25140 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 11 sierpień 2015 12:53

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Pojazdy ciężarowe z napędem elektrycznym wyjechały na drogi - MAN…

Pojazdy ciężarowe z napędem elektrycznym wyjechały na drogi - MAN i konsorcjum CNL rozpoczynają testy

13 września br. na terenie zakładu produkcyjnego w Steyr Joachim Drees, prezes zarządu MAN Truck...

Jak sobie radzić ze zjawiskiem aquaplaningu?

Jak sobie radzić ze zjawiskiem aquaplaningu?

Jesień to czas, gdy pogoda zazwyczaj nie dopisuje. Woda na drodze zwiększa ryzyko wystąpienia zjawiska...

Lokomotywa z autonomią

Lokomotywa z autonomią

PKP CARGO S.A. będzie współpracować z Pesą Bydgoszcz S.A. i Instytutem Pojazdów Szynowych "TABOR" w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj