Zaloguj się

RFID w zastosowaniach transportowych

  •  Dobrzański Paweł, Dobrzańska Magdalena
  • Kategoria: Logistyka
Polecamy! RFID w zastosowaniach transportowych

Na funkcjonowanie systemu logistycznego przedsiębiorstwa ogromny wpływ ma transport, który stanowi jeden z głównych elementów sieci dystrybucji. Przepływ w łańcuchu dostaw ogromnej ilości produktów od wielu lat powoduje trudności z ich identyfikacją i kontrolą przepływu.

Dlatego też jednym z pierwszych zastosowań technologii komputerowej w handlu i dystrybucji była automatyczna identyfikacja. Technologia ta polega przede wszystkim na identyfikowaniu obiektów na podstawie danych odczytanych w systemie komputerowym przy wykorzystaniu specjalnych urządzeń elektronicznych. Dzięki wprowadzeniu systemów automatycznej identyfikacji informacja jest dostępna natychmiast w formie elektronicznej. W zastosowaniach transportowych automatyczna identyfikacja może się odbywać z wykorzystaniem m.in. fal radiowych, rozpoznawania obrazu czy rozpoznawania głosu. Systemy wykorzystujące fale radiowe powszechnie nazywane są systemami RFID (ang. Radio Frequency IDentification). W poniższym artykule opisano podstawy budowy systemu RFID i możliwości jego zastosowania transporcie.

Przegląd metod automatycznej identyfikacji
Zastosowanie automatycznej identyfikacji, która dostarcza danych m.in. o lokalizacji danego produktu, jego stanie technicznym i ilości, w jakiej jest przechowywany lub transportowany, przyczynia się do sprawnego zarządzania łańcuchem dostaw. Automatyczną identyfikację zaczęto stosować w drugiej połowie XX wieku. W zarządzaniu łańcuchem dostaw automatyczna identyfikacja jest realizowana za pomocą kodów kreskowych, fal radiowych, ścieżki magnetycznej, rozpoznawania znaków, rozpoznawania obrazu i rozpoznawania głosu. Kod kreskowy jest kombinacją ciemnych i jasnych elementów o zróżnicowanych wielkościach, odzwierciedlających w usystematyzowany sposób ciąg ściśle określonych znaków. W trakcie czytania kodu pochodzące z czytnika światło jest odbijane przez jasne i pochłaniane przez ciemne elementy kodu. Światło odbite od jasnych elementów powoduje powstanie w czytniku silniejszych sygnałów elektrycznych. Natomiast w miejscach, gdzie zachodzi pochłanianie światła, sygnał elektryczny powstający w czytniku jest słabszy. Grubość elementów kodu, które mają najczęściej kształt kresek, wpływa na długość poszczególnych sygnałów. W efekcie końcowym powstaje ciąg sygnałów elektrycznych o różnym natężeniu i różnej długości. Otrzymane impulsy elektryczne są tłumaczone przez dekoder czytnika na ciąg cyfr, liter i innych znaków, a następnie przesyłane do komputera i są skojarzone z odpowiednimi opisami w bazie danych. (...)

Artykuł zawiera 25140 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany w wtorek, 11 sierpień 2015 12:53
Zaloguj się by skomentować