Zaloguj się

Charakterystyka gospodarki magazynowej w wybranym przedsiębiorstwie przemysłowym

  •  Joanna Michalik, Dorota Surowiec
  • Kategoria: Logistyka
Polecamy! Charakterystyka gospodarki magazynowej w wybranym przedsiębiorstwie przemysłowym

Wstęp
Gospodarka magazynowa pełni ważną funkcję w sprawnym zarządzaniu przedsiębiorstwem ze względu na fakt, iż obiekt magazynowy jest jednym z elementów infrastruktury logistycznej przedsiębiorstwa, przez który następuje przepływ surowców, materiałów i wyrobów gotowych pomiędzy dostawcami, a finalnymi klientami.

Procesy magazynowe skupiają się wokół czynności przechowywania, transportu, zabezpieczenia wyrobów gotowych, przepływu informacji, a także zapewnienia odpowiedniej jakości zapasów. Ponadto procesy te mają znaczący udział w redukcji zbędnych kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwo, jak utrzymywanie nadwyżek produkcyjnych, czy niewykorzystanych przestrzeni magazynowych. Dzięki temu klient otrzymuje towar na czas, zgodny ze składanym wcześniej zamówieniem, we właściwej ilości i uzgodnionej cenie.

Współcześnie gospodarka magazynowa jest wspomagana poprzez zintegrowany systemy informatyczne, które eliminują zbędne czynności manipulacyjne, zapewniają wymianę informacji pomiędzy poszczególnymi działami organizacyjnymi przedsiębiorstwa takimi jak dział logistyki, produkcji, sprzedaży itd., oraz znacznie przyspieszają procesy przyjmowania, składowania, wydawania i dokumentowania czynności magazynowych. W każdym przedsiębiorstwie magazyn ze względu na układ przestrzenny spełnia określone funkcje dostosowane do indywidualnych potrzeb firmy i jest obsługiwany przez wyspecjalizowanych do tego pracowników.

Charakterystyka badanego przedsiębiorstwa
Badane przedsiębiorstwo to firma produkcyjno-handlowa zajmująca się wytwarzaniem i sprzedażą opakowań ze szkła bezbarwnego i oranżowego dla przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego, spożywczego i spirytusowego, istniejąca na rynku od 1897 roku. Główna siedziba firmy mieści się w Austrii, natomiast pozostałe zakłady zlokalizowane są w Anglii, Czechach i Niemczech. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia 260 pracowników, produkcja dzienna to około 120 ton szkła. Od 2004 roku firma wdrożyła certyfikowany System Zarządzania Jakością zgodny z normą ISO 9001 oraz systemem HACCP. Dzięki wysokiej jakości wyrobów, produkowanych z najlepszych dostępnych surowców, przedsiębiorstwo wypracowało stabilną pozycję konkurencyjną w sektorze, dostarczając wyroby odbiorcom z Polski, Rosji, Grecji, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Izraela, RPA, USA oraz Kanady. Badane przedsiębiorstwo ze względu na fakt, iż obecnie jest jednym z największych i najnowocześniejszych producentów opakowań szklanych, posiada między innymi wyłączność na dostawę kufli podczas Oktoberfest w Monachium. Do produktów firmy należą ponadto: butelki, karafki, galanteria stołowa, flakoniki, opakowania na kosmetyki, a także szkło przeznaczone do przechowywania lekarstw.

Charakterystyka systemu magazynowego
Powierzchnia magazynowa przedsiębiorstwa X wynosi łącznie 9 600 mkw. W jej skład wchodzą trzy magazyny zewnętrzne o powierzchni 6 200 mkw., gdzie przechowywane są wyroby gotowe i opakowania oraz pięć magazynów wewnętrznych o powierzchni 3 200 mkw. Struktura magazynowa przedstawia się następująco: magazyn surowców, magazyn opakowań, magazyn form i prób, magazyn wyrobów gotowych, magazyn techniczny. (...)

Ostatnio zmieniany w czwartek, 22 sierpień 2013 11:58
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe