logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Co warto rozdzielić w... paletach - cz. 1 Polecamy!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Co warto rozdzielić w... paletach - cz. 2

Pierwszy z systemów, który jest niewątpliwie ważny i od dziesiątków lat funkcjonuje w taki lub inny sposób w naszym kraju, to system oznakowań otwartego pool’u paletowego. Drugi system to rzeczywiste wykorzystywanie funkcjonalności palety w przechowywaniu zapasu w magazynie wysokiego składowania. Poniżej parę słów wyjaśnienia w sprawie braku przyzwolenia na mentalne mieszanie tych dwu systemów.

Najczęściej stosowana na terenie Europy jest paleta:

 • płaska,
 • drewniana,
 • dwupłytowa,
 • nieodwracalna,
 • czterowejściowa,
 • dziewięciowspornikowa,
 • wielokrotnego użytku,
 • o wymiarach 1200x800x144,
 • stosowana do transportu, składowania, manipulowania; używana w obrocie wymiennym.

Najczęściej stosowana na kontynencie europejskim, jeżeli chodzi o jednolitą grupę produktową, jest europaleta. Jej sukces wpisany jest w europejski pool paletowy, który został utworzony w 1961 roku przez grupę europejskich dyrekcji kolejowych, zrzeszonych w Międzynarodowym Związku Kolejowym (UIC - fr. Union Internationale des Chemins de fer). UIC stworzyła zeszyty techniczne opisujące wymagania dla palet drewnianych oznaczonych znakiem EUR. W dniu dzisiejszym licencję na produkcję i naprawę palet na terenie Rzeczpospolitej Polskiej wydaje Polski Komitet Narodowy EPAL. EPAL jest organizacją obecną na czterech kontynentach, posiadającą dominującą pozycję jako licencjodawca wśród producentów palet i zakładów je naprawiających. Poza organizacją EPAL istnieją na terenie Europy także narodowe znaki dla w pełni legalnego oznaczenia europalet znakiem EUR (na przykład MAV - węgierskiej organizacji kolejowej). Znak jest potwierdzeniem produkcji palety na licencji UIC według technologii określonej w zeszytach technicznych UIC i jako taki jest chroniony globalnie prawem autorskim. Umieszczenie Znaku EUR na palecie "nielicencyjnej" jest równoznaczne ze złamaniem prawa autorskiego.

Na rynku dostępne są także palety z innymi oznaczeniami, niż EUR, i także te palety chronione są prawem autorskim. Znak ma potwierdzać zgodność palety z wymaganiami, czy to Międzynarodowego Związku Kolejowego (UIC), czy też innego (zamkniętego) pool’u (CHEP, Żabka), bądź też wewnętrznymi wymogami producenta. Prawo autorskie chroni bardziej interesy producenta lub grupy producenckiej, niż użytkownika - stąd przypisanie oznakowanych palet do pierwszego systemu mentalnego, który jest ważny, ale nie najważniejszy. Z punktu widzenia użytkownika pewne działania podejmowane dla ochrony znaku (zwłaszcza EUR) na terytorium Polski, może były i są uzasadnione, ale ze względu na ich dotkliwość w łańcuchu dostaw spowodowały zmianę wizerunku znakowanych palet. System oznakowania palet był wielokrotnie opisywany, dlatego zainteresowanych odsyłam na przykład do artykułów pojawiających się w "Logistyce" lub innych czasopismach i książkach fachowych.

Uważam, że należy rozdzielić mentalnie legalność znakowania, która jest ważna, od faktycznej funkcjonalności w magazynie wysokiego składowania, z którą jest różnie, a która jest priorytetem dla użytkownika. Użytkownika palety w magazynie wysokiego składowania powinien interesować wyłącznie jeden parametr opisany pytaniem: "Czy paletowa jednostka ładunkowa umieszczona w regale nie stwarza zagrożenia dla pracownika i dla zapasu zgromadzonego w magazynie?"
Wbrew panującym opiniom, istnieje norma techniczna opisująca system podpowiedzi na tak sformułowane pytanie. Jest nią norma PN-EN 15635 "Stalowe statyczne systemy składowania. Zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania", a konkretnie jej Załącznik C. Załącznik opisuje uszkodzenia lub wady palet, które eliminują je z użytkowania w regałach.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2012.

 

Ostatnio zmieniany piątek, 26 kwiecień 2013 09:42

Newsletter

Z ostatniej chwili

 • 1
 • 2
 • 3

"Parowozjada" na 100-lecie niepodległości

"Parowozjada" na 100-lecie niepodległości

PKP CARGO S.A. zaprasza do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce na XIV "Parowozjadę", która będzie...

Poczta Polska ze specjalną ofertą dla cudzoziemców

Poczta Polska ze specjalną ofertą dla cudzoziemców

Poczta Polska oferuje usługi obywatelom Ukrainy, którzy stanowią największą grupę cudzoziemców przebywających w Polsce. W...

Transatlantycki handel i zaawansowana produkcja samolotów

Transatlantycki handel i zaawansowana produkcja samolotów

DB Schenker opracował efektywny system logistyczny dla końcowego montażu Airbusa na linii produkcyjnej w Mobile...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj