logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Koncepcja 7W dla imprez masowych na przykładzie wyścigu kolarskiego Tour de Pologne Polecamy!

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

W dniach 10-16.07.2012 roku, odbył się kolejny, 69 wyścig kolarski Tour de Pologne. Pierwszy wyścig rozpoczął się 7.09.1928 roku i trwał do 16.09.1928 roku. Był on wzorowany na Tour de France i zorganizowany przez Związek Polski Towarzystw Kolarskich, Warszawskie Towarzystwo Cyklistów oraz koncern "Prasa Polska", który wydawał "Przegląd Sportowy". Wyścig składał się z kilku etapów i przebiegał przez 8 województw.

W tegorocznej imprezie wzięło udział 200 zawodników z 25 krajów, w tym 17 z Polski. Trasa przejazdu przebiegała między innymi przez takie miejscowości, jak: Karpacz, Jelenia Góra, Wałbrzych, Opole, Kędzierzyn - Koźle, Cieszyn, Będzin, Katowice, Rabka - Zdrój, Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Kraków. Zawody zostały zorganizowane równolegle z inną wielką imprezą kolarską, jaką jest Tour de France i na krótko przed rozpoczęciem 27.07.2012 roku Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie.
Wyścig ten należy do jednego z kilkunastu najważniejszych wyścigów kolarskich na świecie, uzgadnianych z Międzynarodową Unią Kolarską (UCI), w ramach, których obowiązek startu ma 18 najlepszych ekip kolarskich na świecie. Wyścig w kilku poprzednich latach transmitowany był do kilkudziesięciu krajów, relacje nadawane były w wielu językach, a oglądać go mogli nie tylko kibice dopingujący zawodników na trasach przejazdu (szacuje się, że około 3 mln osób), ale również widzowie Telewizji Polskiej i Eurosportu. W artykule dokonano interpretacji koncepcji 7W, w przypadku dużej imprezy sportowej, jaką jest Tour de Pologne.

Koncepcja 7W a logistyka imprez sportowych
Czym jest logistyka? Definicje tego słowa są różne i różni autorzy zwracają uwagę na odmienne aspekty tego pojęcia. Przykładowo, jedna z definicji mówi, że jest to „część procesu łańcucha dostaw, która zajmuje się planowaniem, uruchamianiem i kontrolą sprawnego i efektywnego przepływu dóbr, usług i związanych z nimi informacji z punktu ich pochodzenia do punktu konsumpcji w celu zaspokojenia potrzeb konsumentów”.
S. Oziemski podaje, że „logistyka stosowana to:
- śledzenie rozwoju problemów związanych z wieloma dziedzinami, a jej ewolucja to poszukiwanie wspólnych metod dla ich rozwiązania w stale zmieniającym się otoczeniu
- rozpatrywanie problemów interdyscyplinarnych, w których w zależności od sytuacji światowej i regionalnej, łącząc je w system, nadajemy różne "wagi" poszczególnym zewnętrznym oddziaływaniom.”
Według Z. Sarjusz - Wolskiego i Cz. Skowronka, istotą logistyki „jest przepływ dóbr materialnych i informacji, z czym wiążą się: kształtowanie intensywności strumieni, stopień ich ciągłości i niezawodności, sterowanie zapasami itp.
Historycznie rzecz biorąc, pojęcie logistyki było używane do opisu działań w różnych sferach - od wojskowości, poprzez funkcjonowanie przedsiębiorstw, aż po łańcuchy dostaw. Obecnie jest stosowane powszechnie, a bardzo często również nadużywane, zastępując niejednokrotnie wyraz "organizacja". Niewątpliwie można jednak mówić o logistyce działań związanych z przygotowaniem wielkich imprez sportowych, odbywających się w różnych miejscach, przez wiele dni, związanych z koniecznością przewożenia zawodników, ekip trenerskich, sprzętu sportowego i pomocniczego, wzbudzających zainteresowanie dużej liczby kibiców, chcących osobiście uczestniczyć w takim wydarzeniu, a w związku z tym przemieszczających się często po dużym obszarze i wymagających zapewnienia im transportu, zakwaterowania, wyżywienia itd. Są to więc działania szersze niż te, które ograniczają się jedynie do niematerialnej warstwy organizacyjnej.

Artykuł zawiera 16660 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka 6/2012

Ostatnio zmieniany piątek, 18 październik 2013 10:45
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Zakończyły się obrady Kongresu Logistics 2018

Zakończyły się obrady Kongresu Logistics 2018

Dobiegła końca XIV edycja Polskiego Kongresu Logistycznego LOGISTICS 2018, największego wydarzenia branży logistycznej w tej...

PKP Cargo przewiezie węgiel dla Grupy Veolia w Polsce

PKP Cargo przewiezie węgiel dla Grupy Veolia w Polsce

Największy kolejowy przewoźnik towarowy w Polsce złożył konkurencyjną ofertę w przetargu ogłoszonym przez Veolię na...

PKN ORLEN uruchamia siłownie plenerowe na swoich stacjach

PKN ORLEN uruchamia siłownie plenerowe na swoich stacjach

Na stacjach benzynowych zlokalizowanych, przy trasach tranzytowych, Koncern uruchomił pierwsze ogólnodostępne siłownie plenerowe. Są one...

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj