Zaloguj się

DSV - rozwój transportu na kierunkach skandynawskich

  •  IW
  • Kategoria: Logistyka

Duńskie korzenie polskich dywizji Grupy DSV w naturalny sposób przekładają się na jej ścisłą współpracę oraz dynamiczny rozwój biznesu ze swoim macierzystym krajem. Trend ten jest szczególnie widoczny w przypadku transportu drogowego, realizowanego przez spółkę DSV Road, której udział sprzedaży na rynkach skandynawskich sięga aż 42 proc. całości realizowanych usług.

Osiągnięcie takiego poziomu współpracy jest wynikiem globalnych doświadczeń firmy, obejmujących w szczególności dążenie do optymalizacji procesów oraz utrzymywanie wysokich standardów jakościowych.


- Warto zaznaczyć, że wszystkie dywizje DSV w Polsce działają w oparciu o skandynawski model zarządzania. Oznacza to aktywną partycypację wszystkich zainteresowanych stron we wspólnym ustalaniu planów operacyjnych, a następnie wdrażaniu ich w życie. Dzięki takiemu podejściu do prowadzenia biznesu DSV może pochwalić się minimalizacją ewentualnych błędów w przeprowadzanych procesach oraz dużym zaangażowanie pracowników w działalność firmy - mówi Marcin Szlęzak, Business development Manager, DSV Road.


Jak w praktyce zatem wygląda rozwój współpracy polsko-duńskiej?


Logistyka na co dzień

Terytorium Danii obejmuje Półwysep Jutlandzki oraz 405 wysp i wysepek, z których 81, w tym największa Zelandia, ze stolicą kraju Kopenhagą, jest zamieszkanych. Uwarunkowania geograficzne warunkują charakterystyczne dla tego rynku korytarze transportowe - na kontynent z Polski przez Niemcy, a na wyspy promami z portów wschodnio-niemieckich. Alternatywą są także połączenia z Polski do Ystad w Szwecji, a następnie mostem do Kopenhagi.

- Fakt dużego rozproszenia terytorium Danii, ze względu na wyspy sprawia, że transport na tym kierunku jest bardzo wymagający, a często także droższy, ze względu na ceny promów. Najczęściej eksportowane z Polski na tym kierunku są produkty żywnościowe i mleczne, kosmetyki, elektronika oraz prasa - mówi Marcin Szlęzak. - Sprawna realizacja działań transportowych i logistycznych, nie tylko na kierunku duńskim, ale także szerzej, do całej Skandynawii, wymaga specyficznej wiedzy oraz doświadczenia. Za przykład mogą tutaj posłużyć choćby przestoje w przeprawach promowych, powodowane sztormami na Bałtyku. Bez dobrze wypracowanych zasad współpracy z liniami promowymi, możliwości operacyjne dostawców usług transportowych są w takiej sytuacji mocno ograniczone. Brak balansu handlowego pomiędzy Polską i Danią skutkuje też sezonowymi podwyżkami cen za transport z uwagi na mniejszy wolumen eksportowy. Z kolei sezon zimowy i charakterystyczne dla niego problemy w jeździe po lodzie i śniegu często zmuszają operatorów do całkowitego zawieszenia świadczenia usług na kierunkach skandynawskich.

Na korzyść DSV w tym oraz w podobnych przypadkach, mogących powodować ewentualne problemy w dostawach, działa nie tylko doświadczenie, ale także ścisła międzynarodowa współpraca z innymi oddziałami Grupy.


- Wsparcie DSV Dania, DSV Szwecja, DSV Norwegia czy DSV Finlandia, w sytuacjach wymagających natychmiastowej reakcji, pozwala nam więc nie tylko mieć pewność, że nasz serwis skandynawski będzie działał sprawnie, ale także daje poczucie bezpieczeństwa naszym Klientom - podsumowuje Marcin Szlęzak.


Operator logistyczny na miarę potrzeb

A na co warto zwracać szczególną uwagę przy wyborze dostawcy usług transportowych pomiędzy Polską i Skandynawią?


- Podstawowe kryteria płynnej współpracy z pewnością powinny obejmować doświadczenie oraz obecność oddziałów operatora w krajach docelowych. Jest to też szczególnie istotne jeśli zależy nam na obsłudze nie tylko jednego kierunku, ale całego regionu, bez konieczności koordynowania serwisu transportowego z wieloma różnymi dostawcami. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na przynależność naszego potencjalnego partnera do Nordic Association of Freight Forwarders, którego członkowie działają w oparciu o szczegółowy kodeks zasad oraz przepisów prawa transportowego, opisujący obowiązki oraz standardy działalności transportowej i spedycyjnej na rynkach skandynawskich - mówi Marcin Szlęzak.


DSV w światowej czołówce

Grupa DSV rozpoczęła swoją historię ekspansji w 1989 r. Niewielka duńska firma transportowa, zatrudniająca ok. 350 pracowników, na przestrzeni lat dynamicznie się rozwinęła. Dzięki przejęciom kolejnych przedsiębiorstw DSV stało się jednym z największych globalnych operatorów logistycznych, działających obecnie w 75. krajach. Sukces odniesiony na światowych rynkach oraz sposób prowadzenia swojego biznesu pozwoliły Grupie DSV znaleźć się na liście 30 najbardziej prestiżowych duńskich firm.
  Wśród operatorów logistycznych firma plasuje się obecnie na szóstej pozycji na świecie oraz trzeciej w Europie. W Polsce DSV jest obecne od 1995 r. i zajmuje obecnie piąte miejsce pod względem przychodów oraz trzecie w kategorii największych krajowych dostawców usług logistycznych.


Powyższe podsumowanie powstało na potrzeby konferencji „Scandinavian SWOT” organizowanej przez Skandynawsko-Polską Izbę Handlową (SPCC).


źródło: DSV

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 14 kwiecień 2014 12:48
Zaloguj się by skomentować