logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Wykorzystanie narzędzi informatycznych we wspomaganiu procesów logistycznych w zarządzaniu przedsiębiorstwem gastronomicznym Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Internet to medium komunikacji, miejsce tworzenia wizerunku i tożsamości przedsiębiorstwa, działań marketingowych, sprzedaży produktów i usług, dokonywania płatności oraz nawiązywania kontaktów z klientem. Także systemy do zarządzania restauracją są niezbędnymi elementami oprogramowania usprawniającego zarządzanie gastronomią. Moduły nazywane POS (Point of Sale) odpowiadają za sprzedaż i sprawną obsługę gości, natomiast moduły menedżerskie zapewniają właściwe zarządzanie lokalem, kontrolę poszczególnych obszarów oraz koordynację pracy.

Gastronomiczne systemy informatyczne
POS charakteryzuje się szeroką wszechstronnością funkcji zachowując przy tym dużą przejrzystość oraz komfort obsługi i szybkość wykonywanych operacji. Wspomaga on pracę barmanów i kelnerów przyspieszając proces przyjmowania zamówień oraz wykonywania poszczególnych zadań związanych z obsługą klientów. Duża ilość funkcji oprogramowania jest zautomatyzowana, aby wyeliminować ludzkie pomyłki i maksymalnie skrócić czas szkolenia nowych pracowników. System ten może być zainstalowany zarówno na stacjonarnych komputerach lub terminalach, jak również na terminalach mobilnych, które kelnerzy zawsze mają przy sobie. Z kolei moduł menedżerski zapewnia pełną kontrolę nad pracą całego lokalu, tworzenie dowolnych raportów dotyczących prowadzonej działalności, analizę stanów magazynowych, opracowywanie optymalnych planów sprzedażowych. Narzędzia te umożliwiają tworzenie menu lepiej dostosowanego do preferencji gości, opracowywanie promocji, rabatów. Z kolei menedżerowie mają pełną kontrolę nad dokumentami sprzedaży i zakupów, kontrolują i koordynują pracę całego personelu obiektu. Oprócz tych modułów sieci gastronomiczne dodatkowo powinny posiadać system centralnego zarządzania wszystkimi posiadanymi restauracjami, zapewniający dostęp do wszelkich danych i raportów z poszczególnych lokali, jak również centralne zarządzanie procesami sprzedaży, marketingu, zamówieniami i dystrybucją oraz obrotem magazynowym. Rysunek 1 przedstawia schemat wdrożonego systemu informatycznego w przedsiębiorstwie gastronomicznym. W tak zintegrowanym systemie przewidziano zastosowanie jednakowych, zestandaryzowanych końcówek sprzedaży, w których pojedyncze stanowiska są obsługiwane przez kelnerów lub barmanów. W tej roli najlepiej sprawdzają się jednomodułowe komputery z ekranami dotykowymi, podłączone do centrali poprzez wewnętrzną sieć informatyczną. W wersji ekonomicznej dopuszcza się stosowanie standardowych komputerów wyposażonych w ekrany dotykowe LCD. Systemem można zarządzać na odległość, korzystając z łączy internetowych. Rozwiązanie to zapewnia dokładną i aktualną informację o sprzedaży (dostępną on-line) oraz umożliwia śledzenie historii sprzedaży i stanów magazynowych ułatwiając zarządzanie restauracją.

Artykuł zawiera 14570 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany czwartek, 26 listopad 2015 15:08
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Wpływ portowej hossy i sytuacji na rynku pracy na sektor…

Wpływ portowej hossy i sytuacji na rynku pracy na sektor magazynowy w województwie zachodniopomorskim

Porty w Szczecinie i Świnoujściu, podobnie jak porty w województwie pomorskim, odnotowują imponujące wzrosty przeładunków,...

Walka o wymagającego konsumenta rozgrywa się już w… magazynach

Walka o wymagającego konsumenta rozgrywa się już w… magazynach

Tradycyjny handel oparty na prostym modelu funkcjonowania łańcucha dostaw, z długimi cyklami rotacji zapasów, przechodzi...

Głos Przedsiębiorcy - to biznes wie najlepiej, czego mu potrzeba

Głos Przedsiębiorcy - to biznes wie najlepiej, czego mu potrzeba

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii stawia na dialog z przedsiębiorcami i uważnie wsłuchuje się w ich...

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj