Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 52892.
Zaloguj się

Warsztaty dla pełnomocników profesjonalnych - skuteczna windykacja należności pieniężnych

  •  
  • Kategoria: Blog

W codziennej pracy pełnomocnika profesjonalnego coraz częściej przychodzi zmierzyć się z zagadnieniami na styku prawa krajowego oraz prawa europejskiego. W ramach projektu e-CODEX staramy się spojrzeć kompleksowo na problematykę europejskich postępowań sądowych - w tym przede wszystkim na europejski nakaz zapłaty, jak również europejskie postępowanie w sprawie drobnych roszczeń.

W przypadku relacji biznesowych z zagranicznymi kontrahentami ryzyko - z uwagi na bariery językowe, czy też nieznajomość przepisów prawnych obowiązujących na terytorium innego państwa - znacznie wzrasta. Odpowiedzią na te bolączki stanowią jednolite w całej Unii Europejskiej (poza Danią) procedury sądowe, których głównym celem jest przyspieszenie i usprawnienie windykacji należności pieniężnych. Dostarczyłeś towar do Niemiec i nie możesz odzyskać wynagrodzenia za wykonaną usługę/dostawę? Rozważ wszczęcie postępowania sądowego z wykorzystaniem standardowych formularzy. Jeśli nie wiesz jak przeprowadzić to postępowanie bardzo chętnie udzielę wszelkich niezbędnych informacji związanych z tą problematyką. Mam bowiem świadomość, że te z założenia uproszczone postępowania przysparzają niejednokrotnie wielu problemów praktycznych. Na etapie sporządzania pozwu, czy też przygotowywania innych pism procesowych z wykorzystaniem standardowych formularzy pojawiają się liczne pytania i wątpliwości zarówno natury technicznej, jak również formalnej: jaki okres odsetkowy mogę wskazać w pozwie o wydanie europejskiego nakazu zapłaty? Czy i kiedy należy podawać kod identyfikacyjny? W jakiej walucie można dochodzić zapłaty roszczenia przed polskim sądem? Na te i wiele innych pytań przyszło mi udzielać odpowiedzi w trakcie prowadzonych - wspólnie z adwokatem Andrzejem Żurawskim z Wrocławia - warsztatów dla pełnomocników profesjonalnych i przedsiębiorców. Ostatnie warsztaty miałam przyjemność prowadzić w dniu 16 lutego 2016 r. dla radców prawnych z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Ilość osób zgromadzonych w sali oraz liczba pytań, które padały, świadczą o tym, że problematyka dotycząca europejskich postępowań sadowych cieszy się niezwykłym zainteresowaniem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat zapraszam do odwiedzenia strony internetowej projektu e-CODEX.

W kolejnym wpisie podpowiem z jakich narzędzi informatycznych można skorzystać, aby przeprowadzenie europejskiego postępowania sądowego było jeszcze bardziej skuteczne. 

 

 

Ostatnio zmieniany w czwartek, 03 marzec 2016 12:38

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Więcej w tej kategorii: « O portalu e-Justice słów kilka...
Zaloguj się by skomentować