logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Logistyka działań służb ratowniczych w zdarzeniach masowych Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rozwój cywilizacji powoduje powstawanie zdarzeń masowych i katastrof. Zdarzenia te stanowią jedno z największych wyzwań logistycznych dla służb ratowniczych. Prawidłowa logistyka, czyli planowanie i realizowanie procedur na miejscu zdarzenia, mają wpływ na powodzenie przebiegu akcji ratunkowej. Istotnym elementem jest również wykorzystanie specjalistycznego sprzętu i działanie służb przygotowanych do akcji w trudnym terenie, którym zwykle jest miejsce zdarzenia masowego.

Zdarzenie masowe to sytuacja, w której liczba ofiar oraz rodzaj doznanych przez nie obrażeń, nie pozwalają na zapewnienie pomocy medycznej pacjentom najbardziej jej potrzebującym, zgodnej ze standardem przyjętym w codziennej praktyce przez jednostki ratownicze i placówki medyczne zabezpieczające miejsce zdarzenia i udzielające pomocy na dalszych etapach postępowania. Pierwszoplanową rolę odgrywa prawidłowy przepływ informacji i sprawny system zarządzania działaniami ratowniczymi. Czynnikiem decydującym o sprawności systemu angażującego w zdarzeniach masowych wiele osób i środków jest wymiana informacji, zarówno w obrębie służb działających na miejscu zdarzenia, jak i pomiędzy nimi, a ośrodkami koordynującymi i miejscami, do których transportowani są poszkodowani. W zdarzeniach masowych czy katastrofach niemożliwe jest samodzielne działanie służb medycznych bez wsparcia logistycznego ze strony Państwowej Straży Pożarnej (PSP). Jednolite procedury medyczne w PSP i służbach medycznych oraz wzajemnie uzupełniające się wyposażenie znacznie zwiększają skuteczność działań ratowniczych. Brak porozumienia powoduje, że działania stają się chaotyczne, mało efektywne, a służby ratownicze zamiast się wspierać, wzajemnie sobie przeszkadzają. Celem artykułu jest przedstawienie logistyki działań służb ratowniczych prowadzonych na miejscu zdarzeń o charakterze wypadków masowych.

Logistyka działań krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (KSRG)
Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy stanowi integralną część systemu bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, będącego elementem systemu bezpieczeństwa narodowego. KSRG ma za zadanie ochronę życia, zdrowia, mienia i środowiska poprzez walkę z pożarami lub innymi klęskami żywiołowymi, ratownictwo techniczne, ratownictwo ekologiczne, ratownictwo medyczne, współpracę z jednostkami Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz Systemem Powiadamiania Ratunkowego. Jednym z zasadniczych elementów funkcjonowania KSRG jest dysponowanie do działań ratowniczych, które powinno uwzględniać liczne okoliczności, między innymi podjęcie działań ratowniczych w jak najkrótszym czasie, liczbę osób poszkodowanych czy też zagrożonych, rodzaj i miejsce wystąpienia zdarzenia, skalę zagrożenia, prognozowanie następstwa w wyniku powstania zdarzenia dla życia, zdrowia, mienia czy też środowiska, potencjał sił i środków oraz możliwości technicznego i logistycznego wsparcia działań.

Artykuł zawiera 27240 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 22 grudzień 2016 13:45
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

DHL Express wspiera kampanię Potencjalnie (nie)Bezpieczni

DHL Express wspiera kampanię Potencjalnie (nie)Bezpieczni

DHL Express (Poland), będący dostawcą międzynarodowych usług ekspresowych, wspiera kampanię społeczną popularyzującą tematykę bezpieczeństwa internetowego...

Amica z tytułem Supply Chain Designer 2017

Amica z tytułem Supply Chain Designer 2017

Najwyższy w Polsce, 46-metrowy magazyn wysokiego składowania Amica został wyróżniony nagrodą główną - Supply Chain...

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Zakończył się drugi etap jubileuszowej X Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj