logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Ocena niezgodności w zarządzaniu procesami magazynowymi Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Niezgodności są nieodłącznym elementem każdej organizacji. Zadaniem stanowiącym wyzwanie dla przedsiębiorców okazuje się dążenie do niedopuszczenia ich powstawania lub do wczesnego ich wykrycia i wyeliminowania. Szczególnie zadanie to powinno być realizowane przez organizacje podejmujące działania projakościowe.

Uwarunkowania gospodarcze sprawiły, że w ostatnich dziesiątkach lat duże znaczenie nabrała orientacja na jakość, przejawiająca się w takich działaniach jak wdrażanie systemów zarządzania jakością. Aktualnie duża liczba przedsiębiorstw posiada certyfikat zarządzania jakością według ISO 9001. Normy te odegrały niezwykle ważną rolę. Przyczyniły się bowiem do upowszechnienia i rozwoju systemów jakości w przedsiębiorstwach na całym świecie.

Niezbędne w zakresie właściwego utrzymywania i doskonalenia systemu zarządzania jakością okazuje się wprowadzenie określonego systemu nadzoru nad niezgodnościami, zarówno tymi, które już wystąpiły, jak i potencjalnymi. Niezwykle ważne i krytyczne z punktu widzenia osiągnięcia zamierzonych celów zarządzania jakością są działania związane z identyfikacją i oceną niezgodności. Niezgodność rozumiana jako "niespełnienie wymagania" oznacza odchylenie stanu rzeczywistego od stanu pożądanego przez normę lub klienta. Stwierdzenie niezgodności nie musi wobec tego dotyczyć tylko i wyłącznie samego wyrobu czy usługi i procesów z tym związanych, ale również całego obszaru działalności organizacji, wszystkich realizowanych w niej procesów, zarówno głównych, jak i pomocniczych. Ważne wobec tego jest to, aby nadzór nad niezgodnościami prowadzić również w zakresie zarządzania procesami magazynowymi.

Proces magazynowy to "zespół działań operacyjnych związanych z przyjmowaniem, składowaniem, kompletacją i wydawaniem dóbr materialnych w odpowiednio przystosowanych do tego miejscach i przy spełnieniu określonych warunków organizacyjnych i technologicznych". Zgodnie z podstawowym podziałem procesu magazynowego wyodrębnia się wobec tego następujące fazy: przyjmowanie, składowanie, kompletacja oraz wydawanie.

Przyjmowanie to odbiór towaru od dostawcy, który w momencie przekazania, wraz z fizycznymi dobrami przekazuje odpowiedzialność za potwierdzoną przesyłkę. W operacjach magazynowych wyróżnia się dwa typu przyjęć:

  • zewnętrzne – od dostawcy spoza przedsiębiorstwa
  • wewnętrzne – od dostawcy znajdującego się na terenie magazynu.

Przyjmowanie jest podprocesem w procesie magazynowym, składa się z wykonywanych w odpowiedniej kolejności czynności, których realizacja prowadzi do właściwego zakończenia podprocesu, a następnie procesu. Pierwszą z nich jest rozładunek dostawy. W zależności od infrastruktury magazynu wykorzystuje się do tego właściwe narzędzia, takie jak odpowiednie pojazdy transportujące i przeładunkowe. O doborze tych narzędzi, prócz infrastruktury, decyduje typ dostarczonych towarów. Kolejną czynnością jest sortowanie, które polega na identyfikacji poszczególnych elementów dostarczonej przesyłki i rozdzieleniu ich według podobieństw i różnic. Innym istotnym kryterium sortowania są wymagane warunki przechowywania danego produktu. Po zakończeniu sortowania każdy przedmiot należy poddać rejestracji. Istotnym ułatwieniem jest korzystanie z systemów identyfikujących, takich jak kody kreskowe, gdyż wraz z automatyczną identyfikacją towaru pozwalają one na wprowadzenie wszystkich niezbędnych danych do systemu, jednocześnie określając proponowaną / zalecaną lokalizację towaru. Zanim jednak poszczególne pozycje asortymentowe / ładunki zostaną rozlokowane na odpowiednich regałach, wymagana jest kontrola ich stanu ilościowego oraz jakościowego.

Artykuł zawiera 27570 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 14 czerwiec 2017 14:42
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Volvo Trucks wspiera polski transport - 25 lat działalności na…

Volvo Trucks wspiera polski transport - 25 lat działalności na polskim rynku

25 wystawców i blisko 750 odwiedzających - Volvo Experience Day i II Targi Rozwiązań Transportowych...

InPost z nową usługą dla e-commerce

InPost z nową usługą dla e-commerce

Operator logistyczny InPost wprowadza usługę kompleksowej obsługi procesów magazynowych na potrzeby rynku B2C e-commerce. W...

Nowa hala Poczty Polskiej w Niepołomicach

Nowa hala Poczty Polskiej w Niepołomicach

Na przełomie października i listopada br. krakowska sortownia Poczty Polskiej zyska nową halę w Niepołomicach....

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj