logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Funkcjonowanie łańcucha dostaw w sytuacjach zagrożeń Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od zarania istnienia człowiek poprzez przemyślane działania stara się stworzyć jak najkorzystniejsze warunki swojej egzystencji. Zagrożenia, które zakłócały jego funkcjonowanie oraz byt starał się eliminować, walczyć z nimi albo po prostu akceptować, uznając je za coś ponad jego możliwościami. Nigdy jednak nie rezygnował z działań, by uniezależnić się od nieprzyjaznego oddziaływania na niego sił natury czy zagrożeń cywilizacyjnych.

Wykrywanie nowych zagrożeń bezpieczeństwa i wypracowanie nowych narzędzi i instrumentów pozwalających ograniczać oraz niwelować negatywne skutki sytuacji kryzysowych stało się, między innymi, zadaniem uczelni, instytutów naukowych, różnych instytucji krajowych i międzynarodowych.
To one uświadamiają, że wiedza menadżerów, ich teoretyczne i praktyczne przygotowanie oraz posiadane siły i środki są podstawą sprawnego, a także skutecznego funkcjonowania między innymi bezpieczeństwa procesów logistycznych realizowanych w ramach globalnych łańcuchów dostaw.

W ostatnich latach problematyka bezpieczeństwa systemów logistycznych, w tym łańcucha dostaw nabrała szczególnego znaczenia i stała się nadrzędnym celem logistyki. Należy jednak uświadomić sobie, że zakres szeroko pojętego bezpieczeństwa jest wieloaspektowy i wielopłaszczyznowy. Czynników wpływających na bezpieczeństwo systemów logistycznych, w tym łańcucha dostaw jest wiele. Jedne z nich powtarzają się i są łatwe do zidentyfikowania, drugie nas zaskakują, jako nowe i do tej pory niewystępujące.
Zaprezentowany artykuł jest próbą udzielenia odpowiedzi na problemy: co zagraża łańcuchom dostaw, jak zarządzać by przeciwdziałać zakłóceniom, jakie wykorzystywać narzędzia i instrumenty, by ewentualne straty zminimalizować lub nie dopuścić by takie powstały.

Łańcuch dostaw jako system logistyczny
W literaturze przedmiotu nie ma jednolitej definicji łańcucha dostaw. Przyczyn jest wiele, a do nich możemy zaliczyć brak jednolitej definicji logistyki, systemu logistycznego oraz występowanie w teorii i praktyce synonimów nazw łańcucha dostaw takich jak: łańcuch zaopatrzenia, kanał logistyczny, łańcuchy/kanały logistyczne, łańcuchy dystrybucji, sieci dostaw itd. Najpowszechniej używanym pojęciem jest łańcuch dostaw, któremu poświęcone są odrębne publikacje.

Istotę i znaczenie łańcucha dostaw odzwierciedlają treści zawarte w jego definicjach. A oto niektóre z nich:
- Łańcuch dostaw to sieć producentów i usługodawców, którzy współpracują ze sobą w celu przetwarzania i przemieszczania dóbr - od fazy surowca do poziomu użytkownika końcowego. Wszystkie te podmioty są połączone przepływami dóbr fizycznych, przepływami informacji oraz przepływami pieniężnymi.
- Łańcuch dostaw - jako proces - sekwencja zdarzeń w przemieszczeniu dóbr, zwiększająca ich wartość.
- Łańcuch dostaw - jako struktura - grupa przedsiębiorstw realizująca wspólne działania niezbędne do zaspokojenia popytu na określone produkty w całym łańcuchu przepływu dóbr - od pozyskania surowców dostaw do ostatecznego odbiorcy. Działaniami tymi mogą być: rozwój, produkcja, sprzedaż, serwis, zaopatrzenie, dystrybucja, zarządzanie zasobami, działania wspierające.
- Łańcuch dostaw to sieć organizacji zaangażowanych, poprzez powiązanie z dostawcami i odbiorcami, w różne procesy i działania, które tworzą wartość w postaci produktów i usług dostarczanych ostatecznym konsumentom.
- Łańcuch dostaw to sieć powiązanych i współzależnych organizacji, które działając na zasadzie wzajemnej współpracy wspólnie kontrolują, kierują i usprawniają przepływy rzeczowe i informacji od dostawców do ostatecznych użytkowników.
- Łańcuch dostaw to współdziałające w różnych obszarach funkcjonalnych firmy wydobywcze, produkcyjne, handlowe, usługowe oraz ich klienci, między którymi przepływają strumienie produktów, informacji i środków finansowych.
- Łańcuch dostaw to fizyczna sieć, która zaczyna się u dostawcy zaś kończy u ostatecznego klienta. Obejmuje ona aspekty związane z rozwojem produktu, zakupami, produkcją, fizyczną dystrybucją i usługami posprzedażowymi, jak również dostawami realizowanymi przez zewnętrznych oferentów.

 

Artykuł zawiera 35980 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 08 listopad 2017 16:10
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Logistyczne kulisy wyścigu Tour de Pologne

Logistyczne kulisy wyścigu Tour de Pologne

Zakończyła się 76. edycja popularnego wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. W wyścigu, liczącym 1036 km,...

Solaris największym producentem na europejskim rynku autobusów elektrycznych

Solaris największym producentem na europejskim rynku autobusów elektrycznych

Dzięki trzem dużym zamówieniom z Berlina, Warszawy i Mediolanu Solaris wysunął się na prowadzenie pod...

Bydgoszcz rośnie w magazyny - 40 000 m kw. Panattoni…

Bydgoszcz rośnie w magazyny - 40 000 m kw. Panattoni Park Bydgoszcz II

Panattoni Europe, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, docenia potencjał rozwojowy regionu kujawsko-pomorskiego i tworzy...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj