Zaloguj się

Nowoczesny magazyn Raben - człowiek w sercu technologii

Od momentu, w którym gatunek homo sapiens nauczył się używać przedmiotów, następnie ulepszać je, a w końcu wykonywać z nich kolejne, technologia stała się jego nieodłącznym partnerem w niemal każdym aspekcie życia. Dziś trudno wyobrazić sobie pracę bez wsparcia ze strony zaawansowanych urządzeń, czy systemów komputerowych. Jedną z branż, w której sprawdzają się one doskonale, jest logistyka.

    Nowoczesne technologie i człowiek tworzą związek oparty na specyficznej symbiozie. My korzystamy z dobrodziejstw techniki, ułatwiając sobie za ich pośrednictwem życie - one zyskują dzięki oczekiwaniom, jakie mamy względem nich. Mówiąc inaczej: ulepszamy je, czynimy inteligentniejszymi, a co za tym idzie coraz bardziej zaawansowanymi, by nasza praca była wydajniejsza. Branża logistyczna, w tym Grupa Raben jest przykładem jak nowoczesne urządzenia można wykorzystać w codziennej pracy.

   Przyszłość już teraz
Branża TSL jest jednym z segmentów, które najchętniej wspomagają pracowników, wykorzystując do tego celu najnowsze zdobycze techniki. Związane jest to z faktem, że praca kierowcy oraz osób w magazynie jest szczególnie wymagająca. W związku z tym, innowacje poprawiające pracę ludzi wprowadzane są w magazynach już na poziomie pojedynczego pracownika, a kończą się na systemach zarządzających funkcjonowaniem całego przedsiębiorstwa.

- Dziś nie sposób sobie wyobrazić funkcjonowania dużego magazynu bez wsparcia komputerów, które wespół z człowiekiem zawiadują wszystkimi procesami logistycznymi. Bez tej cyfrowo-ludzkiej kooperacji, w dobie ogromnych zamówień, żaden termin nie mógłby być dopięty - mówi Marek Pluciak, Solutions Design Manager w Grupie Raben.

   Firmy z branży TSL korzystają z zaawansowanych programów magazynowych, aby możliwie jak najbardziej zoptymalizować złożone procesy logistyczne. Przykładem jest system zarządzania gospodarką magazynową WMS Red Prairie wykorzystywany w Grupie Raben. Dzięki niemu dane utrzymywane są w uporządkowany i hierarchiczny sposób, a skomplikowane analizy oraz optymalizacja prac odbywać się mogą w sposób ciągły, bez chwili przerwy. WMS Red Prairie umożliwia również kontrolę i zarządzanie z poziomu "komputera", opierając się na raportach i wskaźnikach wydajnościowych.

   Przyjaciel hardware
Nowoczesne technologie w magazynie to jednak nie tylko wszechmocne systemy nadzorujące pracę całego firmowego organizmu, ale także niezwykle użyteczne urządzenia, przydatne w codziennej pracy magazyniera. Inaczej mówiąc wszystko to, co pracownik ma na sobie i przy sobie. Jednym ze sztandarowych przykładów są mobilne terminale przypominające nieco fantastyczne pip-boye z popularnej gry komputerowej Fallout. Nowoczesne przenośne terminale podłączone są do skanera pierścieniowego, dlatego mogą być noszone na przedramieniu.

- Dzięki tym zmyślnym urządzeniom pracownicy mają możliwość odbierania informacji o nowych zamówieniach, gdziekolwiek by nie byli, odczytywania danych bezpośrednio z wyświetlacza, a następnie potwierdzania ich na terminalu RF - wyjaśnia Marek Pluciak. - Skaner RF nadgarstkowy, poza tym że wspomaga pracę, zapewnia pracownikowi wolne ręce w czasie skanowania.

    Do tej samej kategorii nieocenionych "pomocników magazyniera" należą poręczne drukarki mobilne, które montuje się np. na wózkach widłowych oraz czytniki kodów kreskowych, umożliwiające błyskawiczną i bezbłędną identyfikację każdego produktu, a na późniejszym etapie również możliwość prześledzenia jego historii. 

   Pracownik nadzoruje, linia wykonuje
Dużym odciążeniem dla osób pracujących na terenie magazynów Grupy Raben jest automatyzacja linii pakujących, przesyłających, czy foliujących towar. Nowoczesne linie grid pickingowe zwiększają wydajność pracy, poprawiają jakość skompletowanych palet i zdecydowanie poprawiają ich wypełnienie. Podobnie jest w przypadku zautomatyzowanych linii foliujących.

- Dzięki tym urządzeniom możliwe jest mniejsze zużycie folii do pakowania (walor ekonomiczny), właściwa ochrona towarów podczas transportu (a zatem mniej zwrotów i reklamacji), eliminacja błędów w etykietowaniu i płynny ruch towarów między strefą pickingową i rampami załadunkowymi - opowiada Marek Pluciak i podsumowuje - Szybkość, większa efektywność, a przy tym dokładność i precyzja, a w końcu mniejsze zmęczenie pracownika.

   W ostatnich latach firmy z segmentu TSL, w tym także Grupa Raben (2017 r.), zaczęły wprowadzać nowoczesne, aluminiowe taśmociągi teleskopowe. Sterowane za pomocą pulpitu umiejscowionego na ruchomej platformie, umożliwiają dostarczenie produktu, np. opon z magazynu wprost na rampę załadunkową.

- Poprawiają one ergonomię i bezpieczeństwo procesu przesyłu towarów na terenie zakładu. Optymalizują również cały załadunek i rozładunek, skracając jego czas, maksymalnie wykorzystując powierzchnię ładunkową, zapobiegając zabrudzeniu przesyłanych elementów, a w końcu minimalizując czas postoju ciężarówek. W ten sposób większa ilość pracy może być wykonywana w krótszym czasie, przy znacznie mniejszym wysiłku ze strony pracownika - z pasją opowiada Marek Pluciak.

   Z kolei wagę oraz wymiary towarów precyzyjnie mierzy urządzenie o nazwie Cubiscan. Jest to system dokonujący pomiarów małych przedmiotów za pomocą podczerwieni, natomiast większych, wykorzystując czujniki ultradźwiękowe. Informacje o zważonych i zmierzonych przedmiotach przekazywanie są do systemu zarządzania gospodarką magazynową, o którym pisaliśmy w części pierwszej artykułu.

   Przede wszystkim komunikacja
Podstawą prawidłowego funkcjonowania każdego dużego przedsiębiorstwa jest komunikacja. Przepływ informacji nie tylko między ludźmi, ale również na linii człowiek - urządzenie, gwarantuje zachowanie niezawodności pracy.

- W nowoczesnych magazynach Grupy Raben wykorzystuje się technologię Voice Picking. Jest to komunikacja za pomocą głosu, która nie służy jednak do połączeń między ludźmi. Jego funkcjonalność porównać można do sposobu działania skanera RF, z tą różnicą, że pracownik nie musi klikać na klawiaturze, komendy wydawane są bowiem za pomocą głosu - wyjaśnia Marek Pluciak.

   W ten sposób pracownik, który idzie skompletować towar na magazynie, otrzymuje od VP werbalny komunikat, gdzie powinien się skierować, głos prowadzi go do konkretnej lokalizacji. W kolejnym etapie, urządzenie komunikuje mu, co ma pobrać i w jakiej ilości. Człowiek potwierdza otrzymanie komunikatu, po czym rusza dalej. Urządzenia VP składają się z zestawu słuchawkowego i mobilnego komputera sterowanego za pomocą mowy. W zaawansowanych modelach informacje na temat zleceń przesyłane są za pośrednictwem sieci WLAN (ewentualnie UMTS) z systemu zarządzania magazynem, wprost do terminali, gdzie następnie zamieniane są na głos.

   Bez odwrotu
To oczywiście jedynie część z cudów techniki, które wdrażane są w celu optymalizacji pracy w magazynie, a co za tym idzie dla osiągnięcia doskonałości operacyjnej, której ukoronowaniem jest terminowa dostawa. Tak naprawdę cały czas wyścig technologiczny trwa i firmy logistyczne na całym świecie pracują nad takim przystosowaniem nowoczesnych technologii, aby praca w magazynie była lżejsza, a zarazem bardziej wydajna.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 06 luty 2018 11:13
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe