logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Znaczenie ósmej zasady zarządzania jakością w budowaniu zielonych łańcuchów dostaw Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Norma ISO 14001:2004 jest międzynarodowym, uznanym standardem, na podstawie którego dokonywana jest certyfikacja systemu zarządzania środowiskowego. Organizacje wdrażające ten system zarządzania zobowiązują się do ciągłej poprawy w zakresie minimalizacji negatywnego oddziaływania prowadzonej działalności na środowisko naturalne. Dostępne wyniki badań potwierdzają, że wdrożenie normy ISO 14001 przekłada się na poprawę wyników środowiskowych i ekonomicznych przedsiębiorstw.

Organizacje wprowadzając ten system oczekują, że certyfikacja zaowocuje zwiększeniem ich konkurencyjności i zyskowności. Większość dostępnych wyników badań dotyczy oceny efektów certyfikacji mających miejsce wyłącznie w organizacjach wdrażających tę normę zarządzania. Oddziaływanie środowiskowego standardu ma jednak swój szerszy kontekst. Rezultaty pro-środowiskowej postawy przedsiębiorstw mogą być widoczne również w organizacjach powiązanych z danym przedsiębiorstwem poprzez relację dostawca-odbiorca. Co więcej również firmy respektujące zasady ochrony środowiska naturalnego coraz częściej myślą w kategoriach całych łańcuchów dostaw oczekując podobnego zachowania u swoich kooperantów.

ISO 14001 i zarządzanie zielonymi łańcuchami dostaw
Łańcuch dostaw jest grupą firm wprowadzających produkt na rynek. Każda firma jest częścią łańcucha dostaw, czy ma tego świadomość, czy też nie. Chcąc lepiej funkcjonować w coraz bardziej konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa starają się świadomie integrować swoje działania w ramach wielu różnych obszarów. Mamy wtedy do czynienia z zarządzaniem łańcuchami dostaw. Chociaż przedsiębiorstwa zazwyczaj integrują swoje działania o charakterze operacyjnym i strategicznym mając na uwadze kwestie ekonomiczne, to coraz częściej brane są również pod uwagę środowiskowe aspekty podejmowanych działań. Efektem zmian zachodzących w świadomości współczesnych organizacji jest ukucie pokrewnych terminów, tj. Sustainable Supply Chain Management (SSCM) i Green Supply Chain Management (GSCM). Jednocześnie mówi się o zielonych łańcuchach dostaw, czyli takich, które w procesie swojej integracji biorą pod uwagę uwarunkowania środowiskowe. Zrównoważone zarządzanie łańcuchami dostaw obejmuje szersze spectrum działań, biorąc pod uwagę oprócz kwestii środowiskowych również aspekty społeczne i ekonomiczne. Ze względu na złożony charakter zarządzania łańcuchami dostaw zielone łańcuchy dostaw są w literaturze omawiane w różnych ujęciach. Najczęściej prowadzone analizy dotyczą pozyskiwania materiałów, przyjaznego dla środowiska projektowania produkcji (np. mniej energii i mniej zanieczyszczeń), montażu, przechowywania i dystrybucji oraz sprzedaży detalicznej, a także logistyki zwrotnej. Działania związane z wdrażaniem systemu ISO 14001 w przedsiębiorstwach mogą być zaczątkiem wspólnej pracy nad "wyzielenianiem" łańcuchów dostaw. Firmy z certyfikatem ISO 14001 są bardziej aktywne w działaniach środowiskowych w łańcuchach dostaw, niż te bez certyfikatu. Jednakże jednym z podstawowych problemów przedsiębiorstw chcących integrować swoje działania również w zakresie środowiskowym jest brak standaryzowanych sposobów na wdrożenie zmian pro-środowiskowych. Posiadanie przez firmę certyfikatu systemu zarządzania środowiskowego może być ułatwieniem i wydaje się, że firmy z certyfikatem ISO 14001 powinny być w czołówce firm wdrażających GSCM.

 

Artykuł zawiera 23570 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

 

Ostatnio zmieniany środa, 20 czerwiec 2018 15:23
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa przestrzeń magazynowa i produkcyjna - igus Polska rozwija sprzedaż…

Nowa przestrzeń magazynowa i produkcyjna - igus Polska rozwija sprzedaż i produkcję

Spółka igus Polska już na początku września 2018 r. przekroczyła zeszłoroczne wyniki pod względem obrotu...

ID Logistics obsługuje sklep internetowy Norauto Polska

ID Logistics obsługuje sklep internetowy Norauto Polska

ID Logistics, dostawca usług logistycznych specjalizujący się w dedykowanej logistyce kontraktowej, konsekwentnie rozszerza zakres współpracy...

Astro WMS® Express - ekspresowe wdrożenie dla Vive Group

Astro WMS® Express - ekspresowe wdrożenie dla Vive Group

Bazując na 40-letniej historii i doświadczeniu z 500 wdrożeń, firma Consafe Logistics zaproponowała nowy model...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj