logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Kształtowanie sieci dystrybucji w warunkach zróżnicowanych form sprzedaży towarów Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Internet to obecnie najpopularniejsze narzędzie poszukiwania informacji w różnych dziedzinach życia. Jest również wykorzystywany do przesyłania wiadomości za pośrednictwem kont mailowych, czatowania, dokonywania elektronicznych płatności, itd. Tak duża popularność tej formy komunikacji oraz znaczący wzrost powszechnego dostępu do Internetu został szybko zauważony i wykorzystany przez przedsiębiorców jako kolejny kanał zawierania transakcji - kupna i sprzedaży.

Według klasyfikacji zaproponowanej przez GUS ten rodzaj wymiany handlowej nazywany jest e-handlem, lub inaczej e-commerce i obejmuje transakcje, które dokonywane są poprzez sieci oparte na protokole IP. Towary i usługi zamawiane są w trybie bezpośrednim (on-line), natomiast dostawa oraz płatność może odbywać się w sieci lub poza nią. Należy zauważyć, że do e-handlu nie są zaliczane zamówienia złożone przez: telefon, fax lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Rynek e-handlu w Polsce rozwija się i zmienia bardzo dynamicznie. Jest to zarówno związane ze wspomnianym wzrostem dostępności do Internetu, jak również ze wzrostem zaufania do realizacji transakcji wirtualnych. Do niedawna e-handel identyfikowano z zakupami realizowanymi w sklepach internetowych przez prywatne osoby, a firmy prowadzące tego typu działalność należały głównie do grupy mikro i małych przedsiębiorstw. Również zakres asortymentów, które aktualnie można zakupić za pośrednictwem Internetu stale wzrasta. Według raportu E-commerce obecnie w taki sposób zamówić można zarówno usługi (np. zakup wycieczki turystycznej, rezerwacja miejsca w hotelu), jak i szeroką gamę towarów, od tych dostępnych w tradycyjnych księgarniach, sklepach z odzieżą, obuwiem i biżuterią, aż do specjalistycznych, jak np. leki, sprzęt RTV i AGD, itp.

Kolejnym krokiem rozwoju rynku e-handlu jest przenoszenie przyzwyczajeń zakupowych użytkowników Internetu ze sfery życia prywatnego do poziomu przedsiębiorstw, które prowadzą lub w których pracują. Typowym przykładem są mikro przedsiębiorstwa (1-2 osobowe) zajmujące się np. montażem instalacji w domach, wykończeniem wnętrz itp. Tą tendencję bardzo szybko zauważyły firmy dystrybuujące różne materiały i urządzenia wykorzystywane podczas wspomnianych prac montażowych. W konsekwencji, obok tradycyjnego kanału dystrybucji za pośrednictwem hurtowni i sklepów branżowych, w których klient osobiście dokonuje zakupów lub zamawia towar na podstawie katalogów producentów, dystrybutorzy otwierają własne e-sklepy.

W początkowej fazie uruchamiania nowego kanału sprzedaży przez dystrybutorów, sprzedawane były tylko asortymenty, których wymiary pozwalały na zorganizowanie dostawy za pośrednictwem firmy kurierskiej. W kolejnym kroku, aby spełnić wymagania klientów, podejmowano decyzje związane z rozszerzeniem wachlarza asortymentów sprzedawanych za pośrednictwem e-sklepów, co w konsekwencji spowodowało znaczący wzrost kosztów związanych z obsługą procesów magazynowych oraz transportu. Dystrybutorzy obserwując wzrost sprzedaży w obszarze e-handlu zaczęli zastanawiać się nad reorganizacją procesów dystrybucji towarów kupowanych za pośrednictwem tego kanału sprzedaży.

 

Artykuł zawiera 29770 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

 

Ostatnio zmieniany środa, 08 sierpień 2018 13:22
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Koniec sezonu żeglugowego 2018 na Kanale Gliwickim i Odrze

Koniec sezonu żeglugowego 2018 na Kanale Gliwickim i Odrze

Zakończył się sezon żeglugowy 2018 na kanale Gliwickim i Odrze. Z Gliwickiego Portu w kierunku...

Poczta Polska - ponad 10 800 punktów w sieci click&collect

Poczta Polska - ponad 10 800 punktów w sieci click&collect

W ponad 10 800 punktach można odebrać przesyłkę w ramach usługi Odbiór w Punkcie Poczty...

Grupa PKP CARGO rozwija ekspansję w Europie

Grupa PKP CARGO rozwija ekspansję w Europie

Advanced World Transport (AWT), spółka z Grupy PKP CARGO, podpisała w Lublanie umowę nabycia 80...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj