logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Wartość dodana efektywnego systemu traceability Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z punktu widzenia prawa bezpieczeństwo produkowanej i dystrybuowanej na rynek żywności identyfikowalność (z ang. traceability) jest wymogiem. Stąd w relacjach pomiędzy przedsiębiorstwami (B2B – business to business) ten element jest niejako aksjomatem, co do którego istnieją określone wymagania i firmy muszą je spełnić. Natomiast trochę inaczej jest w przypadku relacji B2C, kiedy to konsument jest tym ogniwem rynku, który kształtuje potrzebę, a czasem tworzy specyficzne wymagania, które przedsiębiorca musi spełnić. Świadomi konsumenci coraz częściej myślą o bezpieczeństwie produktów. Kupujący potrzebuje znacznie szerszej informacji o żywności niż było to jeszcze kilkanaście lat temu.

W przedsiębiorstwie, które jest objęte wymogiem identyfikowalności, często działa system informatyczny obsługujący procesy wymagające gromadzenia i przetwarzania danych, a więc również wspierający identyfikowalność. Otrzymujemy tu wartość dodaną. Co tak naprawdę wiąże się z tą wartością dodaną? Jakie są konkretnie elementy wartości dodanej? Jednak, aby to zaprezentować, należy najpierw zastanowić się, co oznacza, że system wspiera identyfikowalność, czyli jakie cechy musi posiadać.

Najważniejsze z nich to:

- zapis i przetwarzanie danych jednostek śledzonych, a w tym numeru partii produkcyjnej lub surowca,
- powiązania pomiędzy danymi o jednostkach śledzonych (odnoszące się do atrybutów tych jednostek, takich jak: identyfikator jednostki, nr partii, data przydatności),
- komunikacja wewnętrzna w odniesieniu do wszystkich procesów zachodzących w przedsiębiorstwie, a także komunikacja na zewnątrz, z partnerami biznesowymi (krok wstecz i krok naprzód),
- generowanie raportów identyfikowalności w razie konieczności wycofania określonych partii surowca/wyrobu gotowego,
- archiwizowanie zapisów w bazie danych,
- wykorzystanie standardów GS1 i poprawna ich interpretacja.


Warto zwrócić uwagę na ostatni element z listy, czyli stosowanie standardów identyfikacyjnych i komunikacyjnych GS1, które nie tylko wspierają identyfikowalność, ale także umożliwiają osiągnięcie wyższej efektywności systemów je wykorzystujących. Dedykowanym rozwiązaniem w tym zakresie jest Globalny Standard Traceability (z ang. Global Traceability Standard – GS1 GTS), w najnowszej 2 wersji, który definiuje zasady i wymagania, jakie należy spełnić przy projektowaniu i wdrażaniu systemów identyfikowalności. GS1 GTS2 umieszcza dane związane z identyfikowalnością w centrum łańcucha dostaw, umożliwiając efektywne dzielenie się nimi w celu śledzenia przedmiotów i podmiotów tego łańcucha.


Wracając do pytań związanych z wartością dodaną, należy pamiętać, że odpowiedzi na nie trzeba przedstawić w dwóch perspektywach: wartości dla kanału B2B i B2C. Biorąc pod uwagę kanał B2B elementy, które tworzą wartość dodaną są następujące:

- automatyzacja procesów,
- umożliwianie lepszego zarządzania przepływem produktów,
- efektywniejsze zarządzanie łańcuchem dostaw,
- większa zgodność z przepisami.

 

Te elementy poprawiają szereg procesów w firmie, czyli wpływają na efektywność procesów magazynowych i dystrybucyjnych (przyjęcie i wydanie). To z kolei umożliwia dzielenie się kosztami w łańcuchu dostaw pomiędzy poszczególnymi ogniwami, czyli firmami.

Z kolei w odniesieniu do kanału B2C elementami tworzącymi wartość dodaną są:

- wiarygodność danych o produktach,
- większe zaufanie do marki,
- pewność szybszego wycofania.


Obecnie to konsument mając odpowiednią, wymaganą prawem informację o produkcie decyduje i świadomie wybiera produkt. Przedsiębiorcy, dla których ważną rolę w prowadzeniu działalności odgrywa relacja B2C z pewnością muszą zapewnić konsumentowi wiarygodną informację o produkcie. Niewątpliwe w tym obszarze przydatne i często konieczne będzie wykorzystanie standardów GS1 zarówno do gromadzenia, jak i dzielenia się danymi w łańcuchu dostaw przez firmy branży żywnościowej.

 

Ostatnio zmieniany środa, 02 styczeń 2019 11:06

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Brökelmann Polska z nowym zakładem w Opolu

Brökelmann Polska z nowym zakładem w Opolu

Firma Brökelmann Polska zrealizuje nową inwestycję w Opolu. Nowoczesny zakład obróbki profili aluminiowych i stali,...

Są obawy o przyszłość transportu

Są obawy o przyszłość transportu

Przedstawiciele polskiej branży transportowej nie mają wątpliwości, że czeka ich trudny czas. Dla wielu z...

Mocny początek Panattoni Park Wrocław XI

Mocny początek Panattoni Park Wrocław XI

Panattoni Europe nie zwalnia tempa na Dolnym Śląsku. Niedługo po ogłoszeniu budowy S5 Wrocław North...

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj