logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Czynniki wpływające na efektywność zautomatyzowanych magazynów Polecamy!

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Magazyn jest ogniwem systemu logistycznego, w którym towary są tymczasowo przechowywane i kierowane do kolejnych ogniw sieci dostaw. Magazyny mogą być jednocześnie punktami dostaw i odbioru, a także koncentracji lub rozdziału strumieni towarów w systemie logistycznym. W magazynie zachodzą procesy związane z gromadzeniem zapasów dóbr materialnych, ich składowaniem we właściwych warunkach oraz przekazywaniem odbiorcom. Konieczność magazynowania wynika m.in. z faktu, że czas produkcji poszczególnych dóbr nie pokrywa się z czasem ich konsumpcji. Różnice te są łagodzone przez odpowiednie gromadzenie zapasów w konkretnych magazynach.


W związku z tym magazynowanie odnosi się do działań dotyczących składowania towarów na dużą skalę w sposób systematyczny i uporządkowany i udostępnienie ich wygodnie w razie potrzeby. Innymi słowy składowanie oznacza posiadanie lub zachowanie towarów w ogromnych ilościach od momentu ich zakupu lub wytworzenia aż do ich rzeczywistego wykorzystania lub sprzedaży.
W łańcuchach dostaw magazynowanie jest ważnym elementem działalności w dystrybucji towarów, surowców i ich produkcji. Stanowi integralną część sieci łańcucha dostaw, w którym działania, role i cele należy zsynchronizować z celami łańcucha dostaw. Składowanie jest kosztowne pod względem zasobów ludzkich oraz obiektów i urządzeń niezbędnych, a także wpływa bezpośrednio na ogólną podaż łańcucha wydajności. Nieodpowiednie projektowanie i zarządzanie systemem magazynowania może doprowadzić do nieosiągnięcia wymaganego poziomu obsługi klienta, a także do wytwarzania zbyt wysokich kosztów.

Charakterystyka magazynowania i automatyzacji
Magazynowanie
Najnowsze trendy i presja związana z ciągłymi zmianami również w obrębie łańcucha dostaw i logistyki spowodowała zwiększenie poziomu obsługi klienta, optymalizację zapasów, czas kompresji oraz minimalizację kosztów - nieuchronnie zmieniły strukturę łańcucha dostaw oraz lokalizacji i pracy magazynów w ramach łańcuchów dostaw. Nowoczesny magazyn nie może już efektywnie funkcjonować bez wykorzystania procesów automatyzacji, ponieważ korzyści wynikające z zastosowania nowych technologii pozwalają osiągnąć zdecydowaną przewagę konkurencyjną danego przedsiębiorstwa nad innymi, które nie wdrożyły nowoczesnych technik usprawniających pracę i wydajność magazynu.
Początkowo, magazyny powstawały w formie kompletnie niezmechanizowanej. Wszelkie prace w tego typu magazynach odbywały się manualnie, z całkowitym wykorzystaniem pracy ludzi. Nie ulega wątpliwości, że taki typ magazynu cechuje się niską przepustowością oraz wydajnością pracy z uwagi na długi czas trwania poszczególnych czynności bez pomocy urządzeń mechanicznych. Kolejnym aspektem w niezmechanizowanych magazynach jest wymagana duża liczba pracowników, która niekorzystnie oddziałuje na koszty ponoszone przez zarządcę magazynu.
Istota usprawnienia pracy magazynu polega na tym, że jest ono podejmowane w miejscach, które wymagają znacznego wysiłku, dużej pracochłonności lub występują tam procesy niebezpieczne. W początkowych fazach, automatyzacja polegała np. na wprowadzeniu spaletyzowanej formy składowania i przeładunków, czy wdrożeniu żurawi samojezdnych o bardzo długim wysięgniku. W kolejnych etapach, następował dalszy rozwój paletyzacji, konteneryzacji oraz pakietyzacji. Powstawały różnego typu palety, przenośniki do przetaczania palet, specjalne regały paletowe, wózki widłowe, wózki podnośnikowe, kontenery różnej wielkości, dźwignice oraz suwnice. W magazynach zmechanizowanych realizacja pracy może odbywać się na zasadzie "człowiek do materiału" lub "materiał do człowieka". Składowanie w magazynach zgodnie z pierwszą zasadą polega na wykorzystaniu wózków jezdnych podnośnikowych oraz układnic magazynowych i odbiorze materiałów z gniazd regałowych. Metodę tą można wykorzystać w magazynach wyposażonych w regały ramowe rzędowe.

 

Artykuł zawiera 20130 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

 

Ostatnio zmieniany środa, 16 styczeń 2019 15:10
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Andrzej Bułka prezesem zarządu Fracht FWO Polska

Andrzej Bułka prezesem zarządu Fracht FWO Polska

Grupa Fracht AG, globalny operator logistyczny specjalizujący się w obsłudze przemysłu, stawia na rozszerzenie usług...

Air France zaprasza swoich pasażerów do nowej ekologicznej inicjatywy

Air France zaprasza swoich pasażerów do nowej ekologicznej inicjatywy

Linie lotnicze Air France uruchomiły nowy ekologiczny projekt pod nazwą „Trip and Tree” (Podróż i...

Coraz więcej kobiet zostaje listonoszkami

Coraz więcej kobiet zostaje listonoszkami

Coraz więcej kobiet wybiera zawód listonosza. Jak wynika z danych Poczty Polskiej, panie szczególnie sobie...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj