logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Koncepcja CSR w działalności przedsiębiorstw branży TSL w odniesieniu do założeń normy ISO 26000 Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Współcześni przedsiębiorcy coraz częściej chcą być postrzegani jako świadomi i odpowiedzialni społecznie partnerzy w biznesie. W zarządzaniu firmą uwzględniają oni nie tylko zyski finansowe, ale dbają o społeczeństwo, środowisko naturalne i dobre relacje z interesariuszami. Tworząc strategię swojej działalności kierują się ideą koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu tzw. CSR (ang. Corporate Social Responsibility).

Pomaga to w realizacji zasady zrównoważonego rozwoju, której celem jest osiągnięcie równowagi pomiędzy efektywnością i dochodowością przedsiębiorstwa, interesem społecznym oraz wykorzystywaniem środowiska. Obecnie problematyka ta jest szeroko dyskutowana zarówno przez teoretyków, którzy chcą wyjaśnić zjawisko oraz rządzące nimi mechanizmy, ale także praktyków, którzy szukają nowych rozwiązań biznesowych mogących odnaleźć swoje zastosowanie we wdrożeniach w działalności różnych organizacji.
Celem artykułu jest przedstawienie znaczenia społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw oraz praktyczne jej zastosowanie w branży TSL w odniesieniu do założeń, jakie zostały zaproponowane w normie ISO 26000.

Istota i znaczenie CSR dla branży TSL
Źródeł koncepcji CSR należy szukać w filozoficznej idei odpowiedzialności zakładającej, że konsekwencją przynależnej ludziom wolności jest nałożenie na nich odpowiedzialności, a zatem organizacje czerpiące z dobrodziejstwa wolności gospodarczej powinny być odpowiedzialnymi uczestnikami rynku, przyjmować zobowiązania społeczne, czyli kryteria ograniczające zakres ich wyborów.
Zgodnie z PN-ISO 26000:2012 "społeczna odpowiedzialność to zobowiązanie organizacji do włączenia aspektów społecznych i środowiskowych w proces podejmowania decyzji oraz wzięcie na siebie odpowiedzialności za wpływ podejmowanych decyzji i aktywności na społeczeństwo i środowisko. Oznacza to zachowania zarówno transparentne, jak i etyczne, przyczyniające się do zrównoważonego rozwoju, zgodne z obowiązującym prawem i spójne z międzynarodowymi normami". Wskazuje się na potrzebę uwzględniania siedmiu zasad społecznej odpowiedzialności: rozliczalności, przejrzystości, postępowania etycznego, poszanowania interesów interesariuszy, poszanowania prawa, poszanowania międzynarodowych norm postępowania i poszanowania praw człowieka.

 

Artykuł zawiera 24560 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

 
Ostatnio zmieniany środa, 03 kwiecień 2019 10:30
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

C.H. Robinson zatrudni stu specjalistów IT w Warszawie

C.H. Robinson zatrudni stu specjalistów IT w Warszawie

Do końca 2020 roku C.H. Robinson zatrudni ponad stu specjalistów IT do warszawskiego oddziału firmy....

W Poznaniu pracownicy Poczty Polskiej testują auta elektryczne o ładowności…

W Poznaniu pracownicy Poczty Polskiej testują auta elektryczne o ładowności powyżej 800 kg

Pocztowcy z Poznania testują jeden z najnowocześniejszych samochodów elektrycznych o ładowności powyżej 800 kg. Testy...

Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt!

Zdrowych, radosnych Świąt Wielkanocnych, odpoczynku w gronie rodziny i przyjaciół życzy Redakcja portalu www.logistyka.net.pl  

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj