logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Koncepcja CSR w działalności przedsiębiorstw branży TSL w odniesieniu do założeń normy ISO 26000 Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Współcześni przedsiębiorcy coraz częściej chcą być postrzegani jako świadomi i odpowiedzialni społecznie partnerzy w biznesie. W zarządzaniu firmą uwzględniają oni nie tylko zyski finansowe, ale dbają o społeczeństwo, środowisko naturalne i dobre relacje z interesariuszami. Tworząc strategię swojej działalności kierują się ideą koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu tzw. CSR (ang. Corporate Social Responsibility).

Pomaga to w realizacji zasady zrównoważonego rozwoju, której celem jest osiągnięcie równowagi pomiędzy efektywnością i dochodowością przedsiębiorstwa, interesem społecznym oraz wykorzystywaniem środowiska. Obecnie problematyka ta jest szeroko dyskutowana zarówno przez teoretyków, którzy chcą wyjaśnić zjawisko oraz rządzące nimi mechanizmy, ale także praktyków, którzy szukają nowych rozwiązań biznesowych mogących odnaleźć swoje zastosowanie we wdrożeniach w działalności różnych organizacji.
Celem artykułu jest przedstawienie znaczenia społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw oraz praktyczne jej zastosowanie w branży TSL w odniesieniu do założeń, jakie zostały zaproponowane w normie ISO 26000.

Istota i znaczenie CSR dla branży TSL
Źródeł koncepcji CSR należy szukać w filozoficznej idei odpowiedzialności zakładającej, że konsekwencją przynależnej ludziom wolności jest nałożenie na nich odpowiedzialności, a zatem organizacje czerpiące z dobrodziejstwa wolności gospodarczej powinny być odpowiedzialnymi uczestnikami rynku, przyjmować zobowiązania społeczne, czyli kryteria ograniczające zakres ich wyborów.
Zgodnie z PN-ISO 26000:2012 "społeczna odpowiedzialność to zobowiązanie organizacji do włączenia aspektów społecznych i środowiskowych w proces podejmowania decyzji oraz wzięcie na siebie odpowiedzialności za wpływ podejmowanych decyzji i aktywności na społeczeństwo i środowisko. Oznacza to zachowania zarówno transparentne, jak i etyczne, przyczyniające się do zrównoważonego rozwoju, zgodne z obowiązującym prawem i spójne z międzynarodowymi normami". Wskazuje się na potrzebę uwzględniania siedmiu zasad społecznej odpowiedzialności: rozliczalności, przejrzystości, postępowania etycznego, poszanowania interesów interesariuszy, poszanowania prawa, poszanowania międzynarodowych norm postępowania i poszanowania praw człowieka.

 

Artykuł zawiera 24560 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

 
Ostatnio zmieniany środa, 03 kwiecień 2019 10:30
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

InPost wygrał przetarg w Austrii

InPost wygrał przetarg w Austrii

Operator logistyczny InPost wygrał przetarg na dostawę Paczkomatów® dla miasta Salzburg w Austrii. Spółka zarządzająca...

Panattoni buduje 90 000 m kw. w Poznaniu

Panattoni buduje 90 000 m kw. w Poznaniu

Panattoni Europe nie zwalnia tempa w Wielkopolsce. W okolicy Poznania deweloper buduje 90 000 m...

DHL Supply Chain wdraża na całym świecie najnowszą wersję inteligentnych…

DHL Supply Chain wdraża na całym świecie najnowszą wersję inteligentnych okularów Google

DHL jest jednym z pierwszych klientów na świecie, którzy będą używać okularów Google najnowszej generacji...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj