logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Henry Lloyd - łańcuchy zaopatrzenia Polecamy!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Fot. Bitwa pod Fontenoy. Fot. Bitwa pod Fontenoy. Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Battle-of-Fontenoy

Henry Humphrey Evans Lloyd był Walijczykiem - oficerem i dyplomatą, znanym teoretykiem wojskowym. Jego prace były studiowane m.in. przez G. Washingtona i G.S. Pattona oraz wykorzystane przez J.F.C. Fullera w rozwijaniu nauki wojennej. Uważa się, że w swoich pracach rozpatrywał problematykę logistyki.

Kariera
H. Lloyd urodził się w 1718 roku w rodzinie pastora. Kształcił się w Jesus College w Oxfordzie. Jego początkowe wysiłki zostania oficerem w armii brytyjskiej, a następnie - francuskiej, zakończyły się niepowodzeniem, gdyż nie był w stanie kupić patentu oficerskiego. Po powrocie do macierzystej uczelni, przez rok wykładał geografię i inżynierię wojskową na zajęciach, które prowadził z oficerami. W 1745 roku został przyjęty do armii francuskiej i wziął udział w wojnie przeciwko Austrii. Awans na oficera uzyskał w korpusie inżynieryjnym, gdy wykonane przez niego szkice Bitwy pod Fontenoy, zwróciły uwagę jego francuskiego dowódcy. W stopniu kapitana służył w wojskach jakobitów Ch. Stuarta walczącego z Brytyjczykami, a majora - w armii francuskiej podczas oblężenia Bergen w 1747 roku, potem w armii pruskiej i od 1754 roku ponownie w armii francuskiej. Po powrocie do Anglii, udając kupca, prowadził rozpoznanie wybrzeża niezbędne dla lądowania desantu francuskiego.

W początkowym stadium Wojny Siedmioletniej, służył w stopniu podpułkownika w armii austriackiej (walczącej z armią pruską), na stanowisku kwatermistrza w sztabie marszałka polnego F. Moritza von Lacy. Po awansie do stopnia generała majora, Lloyd przeszedł do armii dotychczasowego przeciwnika, a jego przełożonym został Książę Brunszwiku, Ferdynand. W 1763 roku miał wstąpić do armii portugalskiej, przygotowującej się do wojny z Hiszpanią, ale konflikt zakończył się, nim mógł objąć nowe stanowisko. Gdy wrócił do Anglii, łączył pisanie tekstów wojskowych z wykonywaniem misji dyplomatycznych i tajnych. Brał udział w negocjacjach dotyczących małżeństwa Króla Jerzego III i Księżnej Karoliny. W 1768 roku, podczas tajnej misji we Włoszech, organizował dostawy zaopatrzenia dla obrony Korsyki. Od 1773 roku służył w armii rosyjskiej walczącej przeciwko Turcji, a potem Szwecji, którą opuścił, gdy nie dostał orderu Św. Anny, z powodu braku "szlachetnego urodzenia". Po kilku podróżach do Włoch, Hiszpanii i Gibraltaru, H. Lloyd umarł w Hadze w 1783 roku.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2012.

Ostatnio zmieniany wtorek, 05 marzec 2013 11:22
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Coraz więcej ataków przez szyfrowane łącza internetowe

Coraz więcej ataków przez szyfrowane łącza internetowe

Cyberprzestępcy coraz częściej przeprowadzają ataki z wykorzystaniem komunikacji szyfrowanej i plików malware. W 2017 roku...

Prawie połowa kierowców nie zna przepisów dotyczących jazdy po alkoholu

Prawie połowa kierowców nie zna przepisów dotyczących jazdy po alkoholu

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie AlcoSense Laboratories, blisko połowa kierowców nie wie, jaka...

Aż 90% rabatu na numer LEI do końca czerwca!

Aż 90% rabatu na numer LEI do końca czerwca!

Według dyrektywy MiFID-II Unii Europejskiej od połowy 2018 roku wszystkie podmioty prawne działające na rynkach...

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj