logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Henry Lloyd - łańcuchy zaopatrzenia Polecamy!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Fot. Bitwa pod Fontenoy. Fot. Bitwa pod Fontenoy. Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Battle-of-Fontenoy

Henry Humphrey Evans Lloyd był Walijczykiem - oficerem i dyplomatą, znanym teoretykiem wojskowym. Jego prace były studiowane m.in. przez G. Washingtona i G.S. Pattona oraz wykorzystane przez J.F.C. Fullera w rozwijaniu nauki wojennej. Uważa się, że w swoich pracach rozpatrywał problematykę logistyki.

Kariera
H. Lloyd urodził się w 1718 roku w rodzinie pastora. Kształcił się w Jesus College w Oxfordzie. Jego początkowe wysiłki zostania oficerem w armii brytyjskiej, a następnie - francuskiej, zakończyły się niepowodzeniem, gdyż nie był w stanie kupić patentu oficerskiego. Po powrocie do macierzystej uczelni, przez rok wykładał geografię i inżynierię wojskową na zajęciach, które prowadził z oficerami. W 1745 roku został przyjęty do armii francuskiej i wziął udział w wojnie przeciwko Austrii. Awans na oficera uzyskał w korpusie inżynieryjnym, gdy wykonane przez niego szkice Bitwy pod Fontenoy, zwróciły uwagę jego francuskiego dowódcy. W stopniu kapitana służył w wojskach jakobitów Ch. Stuarta walczącego z Brytyjczykami, a majora - w armii francuskiej podczas oblężenia Bergen w 1747 roku, potem w armii pruskiej i od 1754 roku ponownie w armii francuskiej. Po powrocie do Anglii, udając kupca, prowadził rozpoznanie wybrzeża niezbędne dla lądowania desantu francuskiego.

W początkowym stadium Wojny Siedmioletniej, służył w stopniu podpułkownika w armii austriackiej (walczącej z armią pruską), na stanowisku kwatermistrza w sztabie marszałka polnego F. Moritza von Lacy. Po awansie do stopnia generała majora, Lloyd przeszedł do armii dotychczasowego przeciwnika, a jego przełożonym został Książę Brunszwiku, Ferdynand. W 1763 roku miał wstąpić do armii portugalskiej, przygotowującej się do wojny z Hiszpanią, ale konflikt zakończył się, nim mógł objąć nowe stanowisko. Gdy wrócił do Anglii, łączył pisanie tekstów wojskowych z wykonywaniem misji dyplomatycznych i tajnych. Brał udział w negocjacjach dotyczących małżeństwa Króla Jerzego III i Księżnej Karoliny. W 1768 roku, podczas tajnej misji we Włoszech, organizował dostawy zaopatrzenia dla obrony Korsyki. Od 1773 roku służył w armii rosyjskiej walczącej przeciwko Turcji, a potem Szwecji, którą opuścił, gdy nie dostał orderu Św. Anny, z powodu braku "szlachetnego urodzenia". Po kilku podróżach do Włoch, Hiszpanii i Gibraltaru, H. Lloyd umarł w Hadze w 1783 roku.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2012.

Ostatnio zmieniany wtorek, 05 marzec 2013 11:22
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

"Parowozjada" na 100-lecie niepodległości

"Parowozjada" na 100-lecie niepodległości

PKP CARGO S.A. zaprasza do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce na XIV "Parowozjadę", która będzie...

Poczta Polska ze specjalną ofertą dla cudzoziemców

Poczta Polska ze specjalną ofertą dla cudzoziemców

Poczta Polska oferuje usługi obywatelom Ukrainy, którzy stanowią największą grupę cudzoziemców przebywających w Polsce. W...

Transatlantycki handel i zaawansowana produkcja samolotów

Transatlantycki handel i zaawansowana produkcja samolotów

DB Schenker opracował efektywny system logistyczny dla końcowego montażu Airbusa na linii produkcyjnej w Mobile...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj