logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Logistyka robót budowlanych. Projektowanie i realizacja zgodne z systemem zarządzania jakością ISO 9000 Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Budowlane przedsięwzięcie inwestycyjne wymaga precyzyjnej koordynacji wielu działań, w tym również tych o charakterze logistycznym. Opracowując plan obsługi logistycznej budowy, należy pamiętać, że obejmuje on swym zakresem szereg złożonych procesów, które są uzależnione od zmienności warunków ich wykonania. Niestety czasem dochodzi do przesunięć terminów realizacji poszczególnych etapów robót, a co za tym idzie do zwiększenia nakładów finansowania inwestycji.

Jedną z możliwości poprawy takiej sytuacji może być wprowadzenie w przedsiębiorstwie planu zarządzania jakością. Dzięki takiemu rozwiązaniu realne jest zapewnienie prawidłowości projektowania oraz efektywności wykonywana prac związanych z powstaniem nowych obiektów budowlanych. Procedury, które powinny być przestrzegane w celu zwiększenia wydajności pracowników i środków technicznych zawarte są w systemach zapewnienia jakości ISO 9000, a w branży budowlanej dotyczą przede wszystkim biur projektowych, producentów i dystrybutorów materiałów, dostawców maszyn oraz wykonawców.

System zapewnienia jakości w firmach budowlanych
1. Certyfikacja i standardy ISO
Wszystkie informacje na temat jakości dotyczącej praktycznie każdej sfery naszego życia znajdują się w normach ISO 9000. Są to publikacje Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (z ang. International Organization for Standardization), wydawcy ponad 19 500 norm ISO, które są respektowane niemal na całym świecie. Widać więc, że zasięg działania tej instytucji jest niesamowicie duży, warto więc może zastanowić się nad efektywnością zarządzania jakością właśnie według norm ISO 9000.

W Polsce obowiązuje kilka norm ISO serii 9000. Są to między innymi: norma PN-EN ISO 9000 [4], PN-EN ISO 9001 [5] oraz PN-EN ISO 9004 [6]. W [4] opisano wszelkie definicje dotyczące jakości, takie jak: zarządzanie, organizacja, wyrób, dokumentacja, audyt. Norma [5] to sprecyzowane wymagania odnoszące się do skutecznego systemu zarządzania jakością: m.in. wymagania ogólne, dotyczące dokumentacji, odpowiedzialności kierownictwa, polityki jakości, zarządzania zasobami, produkcji i dostarczania usługi czy wyrobu. W [6] znaleźć można między innymi opis systemów zarządzania i konkretne wytyczne postępowania.

Artykuł zawiera 18920 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany piątek, 04 listopad 2016 08:20
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Geis PL w nowej lokalizacji Grodzisk Mazowiecki

Geis PL w nowej lokalizacji Grodzisk Mazowiecki

Grupa Geis modernizuje i przenosi terminale dystrybucyjne w Bydgoszczy i Szczecinie, a w czwartym kwartale...

DSV finalizuje przejęcie Panalpiny

DSV finalizuje przejęcie Panalpiny

Wszystkie warunki i wymagania niezbędne do zamknięcia transakcji zostały spełnione. W ślad za ogłoszonym porozumieniem...

Awans Polki w Grupie JF Hillebrand i wzmocnienie pozycji w…

Awans Polki w Grupie JF Hillebrand i wzmocnienie pozycji w regionie wschodnim

Grupa JF Hillebrand, światowy operator logistyczny, specjalizujący się w obsłudze rynku alkoholi i napojów, stawia...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj