Zaloguj się

Wyzwania transportu w rozliczeniach zagranicznych

  •  Maciej Przygórzewski, główny ekspert walutowy Walutomat.pl
  • Kategoria: Pozostałe zagadnienia
Polecamy! Wyzwania transportu w rozliczeniach zagranicznych

Firmy, szukając korzystniejszych rynków zbytu lub dostaw, coraz chętniej wychodzą poza granice kraju. Jest to szczególnie widoczne w przypadku branży transportowej. Naturalną konsekwencją tej decyzji jest pojawienie się problemu rozliczeń walutowych. Rozwiązaniem mogą być tu oczywiście unie walutowe, do tego jednak ostatnio Polsce się nie spieszy.

Jakie wyzwania stoją przed branżą logistyczną, współpracującą z zagranicą? Przede wszystkim kwestie przyjmowania i wysyłania płatności. Bardzo często firmy równolegle są dotknięte przez oba problemy. Pierwszym o czym myślimy jest wtedy otwarcie rachunku walutowego w banku. Wiąże się to oczywiście z kosztami. Zarówno kosztem czasu, jak i pieniędzy. Jeżeli mamy stałego kontrahenta np. w Niemczech i relatywnie dużo transakcji w danej walucie, w tym przypadku euro, ma to sens. Jeżeli jednak mamy z danego regionu pojedyncze zlecenia lub rozliczamy się nie tylko w euro, ale i w dolarze czy funcie brytyjskim,  niekoniecznie musi się nam to opłacać. Gdyby wpłat były tysiące, warto byłoby się rozejrzeć za agregatorem płatności. Gdy jest ich mniej, zamiast konta bankowego warto rozważyć portfel wirtualny, najlepiej połączony z usługą wymiany walut i wysłania ich w docelowe miejsce. Takim rozwiązaniem jest choćby Walutomat.pl, który od lat oferuje nie tylko korzystną wymianę walut, ale i zagraniczne przelewy w konkurencyjnych cenach.
Drugim ważnym elementem przy płatnościach w branży logistycznej są koszty transakcyjne. O ile małe kwoty można często wygodnie zapłacić kartą i procentowa prowizja nie będzie uciążliwa, o tyle przy dużych zleceniach to nonsens. Wtedy najprawdopodobniej trzeba wykonać przelew bankowy. Koszty takiego przelewu potrafią niestety niemiło zaskoczyć. Pozytywnym wyjątkiem są przelewy w euro po Unii Europejskiej, które mają narzucone pewne ograniczenia bardzo korzystne dla klienta. Jeżeli jednak w grę wchodzą inne waluty, nie tylko euro, przelew zagraniczny szybko może się okazać kosztowny, cena może wynieść nawet kilkaset złotych. Jak możemy sobie z tym radzić? Warto w tym miejscu rozejrzeć się za firmami prowadzącymi usługi transferów międzynarodowych, jak przywołany wyżej Walutomat.pl. Serwisy takie często mają znacząco niższe koszty niż standardowe prowizje w banku. Przelew międzynarodowy jest dalej rzadko wykorzystywanym produktem, w związku z czym w bankach są na nim bardzo wysokie marże.
Ostatnią, i chyba najważniejszą rzeczą, jest sama wymiana walut. Problem ten dotyczy firmy logistycznej zarówno przy przyjmowaniu, jak i wysyłaniu płatności. Możemy oczywiście zrobić przelew z naszego rachunku złotowego, a bank sam wymieni walutę. Brzmi to bardzo wygodnie. Problemem jest jednak około 5% koszt tego rozwiązania, który to brzmienie znacząco psuje. Ten sam problem pojawia się przy przyjmowaniu przelewów walutowych na rachunek złotowy. Warto zatem zainteresować się samodzielnie wymianą walut. Koszt wymiany walut, nawet przy niewielkich kwotach, których nikt z nami w banku nie chciałby negocjować można znacząco obniżyć, korzystając z oferty fintechów. Wtedy za wymianę zapłacimy ułamek procenta co jest istotną oszczędnością w całym procesie dla każdej firmy.
Podsumowując, branża logistyczna jest jedną z najczęściej rozliczających się w walutach obcych branż. By niepotrzebnie nie tracić na wysokich bankowych przelewach i przewalutowaniach, warto szukać rozwiązań oferowanych na przykład przez nowoczesne kantory internetowe.

Ostatnio zmieniany w piątek, 20 wrzesień 2019 11:44
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe