Zaloguj się

Raport Goodman o rynku nieruchomości logistycznych

Grupa Goodman International Limited opublikowała raport na temat możliwości rozwoju rynku nieruchomości logistycznych w Europie. Zgodnie z przewidywaniami analityków Polska ma jedne z najlepszych perspektyw rozwoju w  centralnej i wschodniej Europie w ciągu najbliższych 5 lat.

W porównaniu z poprzednim rokiem, w 2006 roku w całej Europie podwoiły się inwestycje w nieruchomości logistyczne i wyniosły ponad 19 mld euro. Prognozuje się, że inwestycje w roku 2007 będą wyższe i wyniosą ponad 20 mld euro. Wzrost przychodu z tytułu wynajmu powierzchni magazynowych w 2007 roku szacuje się natomiast wśród starych krajów Unii Europejskiej (EU15) na poziomie poniżej 1% m.in. ze względu na spadek stawek czynszu  w roku 2006.

Według analityków najemcy i deweloperzy nieruchomości logistycznych rozszerzą działalność na rynki centralnej i wschodniej Europy, w szczególności na nowe rynki Unii Europejskiej - Rumunii i Bułgarii. Powinien pojawić się popyt najemców na magazyny na terenach zachodniej Ukrainy i Rosji. Jednak według raportu to Polska ma najlepsze perspektywy w centralnej Europie na najbliższe pięć lat. Rynek logistyczny w Polsce będzie rozwijał się poza Warszawę wzdłuż nowych projektowanych autostrad w rejonach Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Poznania, Wrocławia oraz Trójmiasta.

- Klimat na inwestycje w branży nieruchomości logistycznych jest bardzo dobry. Polska od początku roku 2007 przeżywa gwałtowny wzrost aktywności w produkcji przemysłowej i handlu detalicznym. Strategiczna lokalizacja będzie naszym głównym atutem w porównaniu z innymi rynkami centralnej Europy - komentuje Rafał Bochenek, Country Manager Goodman w Polsce. - Już na początku 2007 roku zmniejszył się współczynnik powierzchni niewynajętych, który w Warszawie spadł do 6,5%, a poza obszarem stolicy do 13%. Odnotowano wzrost wynajmu powierzchni w Warszawie, który wyniósł w pierwszym kwartale 2007 roku 6,3%. Stolice innych Państw centralnej Europy: Bratysława, Budapeszt i Praga  zanotowały w tym okresie spadek. Podaż nowej powierzchni magazynowej klasy A w Polsce na pewno osiągnie w roku 2007 ponad 1 milion metrów kwadratowych i nic nie wskazuje na to, aby w kolejnych 2-3 latach nie kształtowała się na takim samym lub wyższym poziomie.

Z raportu Goodman wynika, że najlepsze perspektywy w ciągu najbliższych pięciu lat wśród krajów EU15 odnotują Holandia, Irlandia, Finlandia i Hiszpania z przychodem całkowitym na poziomie blisko 9% w skali roku. Najsłabiej powinna wypaść Austria, Grecja i Luksemburg gdzie przychód całkowity nie przekroczy 6% w skali roku.

W związku z konkurencją ze strony północno-zachodniej Polski i Słowacji oraz w mniejszym stopniu wschodnioeuropejskich krajów przewiduje się, że najsłabiej prosperującymi logistycznie rynkami wśród miast, w ciągu najbliższych 3 lat będą Berlin, Praga i Wiedeń. Dopiero w 2009 roku ich sytuacja zacznie wracać do normy.

Autorzy raportu prognozują, że wraz z postępującym niedostatkiem miejsc pod główne logistyczne inwestycje w Europie, deweloperzy będą się coraz bardziej skupiać na budowaniu większych nowoczesnych magazynów w bardziej peryferyjnych lokalizacjach.

Raport w jęz. angielskim w formacie PDF.


Ostatnio zmieniany w czwartek, 17 lipiec 2008 13:23
Zaloguj się by skomentować