logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Rynek nieruchomości magazynowych w Europie Środkowej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z najnowszych danych międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wynika, że rynek nieruchomości magazynowych w Europie Środkowej rozwija się dwukrotnie szybciej niż w ubiegłym roku.

W pierwszym półroczu 2014 r. wybudowano ponad 500 tys. mkw. powierzchni magazynowej w porównaniu z 260 tys. mkw. w analogicznym okresie 2013 r., a wolumen transakcji najmu wyniósł prawie 2 mln mkw., wskutek czego średni wskaźnik pustostanów nie przekracza obecnie 10 proc.


Ferdinand Hlobil, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych na Europę Środkową firmy Cushman & Wakefield, powiedział:
- Popyt na nową powierzchnię magazynową jest tak duży, że prawie cała podaż znajduje najemców jeszcze przed rozpoczęciem budowy i z tego względu inwestycje spekulacyjne należą obecnie do rzadkości. Trend ten jest szczególnie silny w Polsce i Czechach. Największe zainteresowanie powierzchnią magazynową zgłasza sektor motoryzacyjny, ale w strukturze popytu rośnie także znaczenie firm specjalizujących się w sprzedaży internetowej.

Tom Listowski, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w Polsce i Relacji z Klientami Korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cushman & Wakefield, powiedział:
- Rynek nieruchomości magazynowych w Polsce rozwija się najszybciej spośród państw Europy Środkowo-Wschodniej zarówno pod względem nowych inwestycji, jak i wolumenu transakcji. Dane o powierzchni magazynowej pozostającej obecnie w budowie pozwalają przypuszczać, że ilość powierzchni dostarczonej na rynek w 2014 r. osiągnie najwyższy poziom od pięciu lat. Wolumen transakcji zawartych w pierwszej połowie 2014 r. wzrósł o 20% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku i prawdopodobnie utrzyma się na wysokim poziomie w skali całego roku. Warto podkreślić, że deweloperzy planujący kolejne inwestycje deweloperskie interesują się także miastami małymi i średniej wielkości w pobliżu dużych konurbacji.

Podaż
W pierwszej połowie bieżącego roku w regionie wybudowano 520 tys. mkw. nowej powierzchni magazynowej w porównaniu z prawie 700 tys. mkw. w całym 2013 r. W Polsce w pierwszej połowie 2014 r. ukończono budowę 340 tys. mkw. powierzchni magazynowych, niemal tyle, ile w całym roku 2013. Większość nowych obiektów w Europie Środkowej wybudowali czterej deweloperzy: Panattoni, PointPark Properties, Prologis i MLP Group.

Wolumen transakcji
W pierwszych sześciu miesiącach 2014 r. firmy wynajęły blisko 1,9 mln mkw. powierzchni w nowoczesnych obiektach magazynowych. Dla porównania w tym samym okresie ubiegłego roku wynajęto 1,5 mln mkw. Największy popyt na powierzchnie magazynowe w pierwszym półroczu odnotowano w Polsce (ponad 1 mln mkw.) i Czechach (570 tys. mkw.).

Powierzchnia niewynajęta
W wyniku wysokiego popytu średni wskaźnik pustostanów w Europie Środkowej zmniejszył się o 1 proc. z poziomu 10 proc. w styczniu 2014 r. do 9 proc. w czerwcu, przy czym największy spadek (o 3 proc.) odnotowano na Węgrzech. Najmniejszy udział powierzchni niewynajętej w łącznych zasobach mają Słowacja (4 proc.) i Czechy (6,5 proc.). W Polsce znaczny spadek stopy pustostanów, z 10,9% na koniec zeszłego roku do 8,8% na koniec czerwca 2014 r., świadczy o dalszym rozwoju rynku nieruchomości magazynowych, zwłaszcza na podrynkach o ugruntowanej pozycji.

Prognoza
Zdaniem ekspertów z firmy Cushman & Wakefield rynek nieruchomości magazynowych będzie w dalszym ciągu rozwijał się w dotychczasowym tempie. Ferdinand Hlobil powiedział:
- Od dziesięciu lat najwięcej nowych obiektów magazynowych powstaje w Polsce, która utrzyma pozycję rynku o największej aktywności deweloperskiej nie tylko w Europie Środkowej, lecz także w skali całego kontynentu. Wynika to przede wszystkim z nieprzerwanego wzrostu polskiej gospodarki oraz aktywnej polityki rządu. Rynek czeski będzie nadal dynamicznie się rozwijać, ale wymaga większej transparentności i otwartości polityków na zagranicznych inwestorów. Przeszkodą w przyszłości może być niewystarczająca podaż gruntów na cele inwestycji w obiekty magazynowe.

Rynki węgierski i rumuński zaczynają powoli wchodzić w fazę ożywienia. Natomiast wskaźnik pustostanów na Węgrzech, który przez długi czas utrzymywał się na bardzo wysokim poziomie, obniżył się ostatnio do poniżej 20 proc., a jego dalszy spadek mógłby być jasnym sygnałem do rozpoczęcia nowych inwestycji w średniej perspektywie.

Na Słowacji największy udział w rozwoju rynku powierzchni magazynowych mają okolice Bratysławy, gdzie zrealizowano kilka dużych inwestycji, w tym Volkswagena. Jednak zwiększenie inwestycji i ich różnorodności we wschodniej części Słowacji z pewnością korzystnie wpłynęłoby na sytuację całego kraju.

Ferdinand Hlobil dodał: - Wydarzenia na Ukrainie stanowią zagrożenie dla rynku Europy Środkowej. W przypadku dalszej eskalacji konfliktu można oczekiwać wzrostu nieufności inwestorów i stopniowego ograniczania inwestycji. Wskutek tego deweloperzy mogą częściowo utracić źródła dochodów. Ponadto również przedsiębiorstwa mogą zredukować plany rozwoju działalności produkcyjnej na Ukrainie.

PODSUMOWANIE RYNKU NIERUCHOMOŚCI MAGAZYNOWYCH W EUROPIE ŚRODKOWEJ

Ostatnio zmieniany środa, 01 październik 2014 14:20

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy 9 grudnia 2019 r. uruchomione zostanie bezpośrednie...

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Pracownicy Poczty Polskiej będą wkrótce doręczać paczki przy pomocy Nissanów e-NV200, elektrycznych samochodów dostawczych, które...

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

138 milionów funtów będzie kosztować kampania informacyjna, która ma pomóc między innymi przedsiębiorcom przygotować się...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj