logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Raport Cushman & Wakefield - Marketbeat Polska - jesień 2015

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Niniejszy raport o rynku nieruchomości "Marketbeat - jesień 2015", został przygotowany przez Dział Marketingu we współpracy z Działem Wycen i Doradztwa Cushman & Wakefield. Eksperci firmy podsumowali polski rynek powierzchni biurowych, handlowych, magazynowych i hotelowych w pierwszej połowie 2015 r.

W pierwszej połowie 2015 r. na rynku nowoczesnych powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce zauważalny był dalszy dynamiczny rozwój zarówno w zakresie podaży nowych obiektów, jak i po stronie popytowej. Ilość powierzchni oddanej do użytku przekroczyła 450 000 mkw., co stanowi 33-procentowy wzrost w stosunku do tego samego okresu 2014 roku. Popyt na poziomie 1,21 mln mkw. spowodował kolejny spadek wskaźnika pustostanów – z 6,8% na koniec zeszłego roku do rekordowych 6,2% obecnie. Dane o powierzchni magazynowej pozostającej w budowie pozwalają sądzić, że w 2015 r. nowa podaż ponownie przekroczy 1 mln mkw. Wysoki popyt oraz znacząca pozycja obiektów BTS i magazynów w dużej części objętych umowami przednajmu powinny utrzymać poziom powierzchni niewynajętej na stabilnym, niskim poziomie.
Zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej wyniosły na koniec czerwca 2015 r. 9,31 mln mkw., co w ujęciu rocznym oznacza wzrost o 13,5%. Wciąż największym rynkiem jest Warszawa i okolice (2,89 mln mkw., 31% zasobów kraju), przy czym 77% powierzchni magazynowej zlokalizowane jest poza granicami administracyjnymi stolicy.
Coraz lepsza infrastruktura transportowa zwiększa atrakcyjność pozostałych rynków regionalnych. Na cztery największe (Górny Śląsk, Polskę Centralną, Poznań, Wrocław) przypada łącznie prawie 5,5 mln mkw. magazynów, co stanowi 60-procentowy udział w krajowym rynku. Rozmieszczenie powierzchni pozostającej w budowie pozwala sądzić, że to właśnie te obszary będą w najbliższym czasie umacniać swoją pozycję. Najmniejsze rynki (Trójmiasto, Kraków, Rzeszów, Toruń, Szczecin oraz Lublin) rozwijają się coraz szybciej, jednak ich udział w całkowitych zasobach wciąż jest niewielki (ok. 10%).

Zdecydowanym liderem w strukturze właścicielskiej nowoczesnych powierzchni magazynowych jest firma Prologis, która posiada ok. 2,7 mln mkw. magazynów (24% zasobów magazynowych kraju). Wśród pozostałych deweloperów i ich partnerów biznesowych kolejne miejsca zajmują: Segro (11%), Logicor (9%), Goodman (7%), Panattoni (6%), P3 Logistics (5%) oraz MLP Group (4%).

Podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w pierwszej połowie 2015 r. wyniosła 452 000 mkw., to o ponad 33% więcej w porównaniu z tym samym okresem 2014 r. Rynkami, które w minionym półroczu cieszyły się największym zainteresowaniem deweloperów, były Poznań (165 000 mkw., 36%) oraz okolice Warszawy (83 000 mkw., 20%). Coraz więcej obiektów powstaje na mniejszych rynkach, takich jak: Szczecin, Lublin, Kraków, Rzeszów, Trójmiasto - w pierwszej połowie 2015 r. na tych rynkach oddano do użytku 167 000 mkw. powierzchni magazynowej, o 36% więcej niż na przestrzeni całego ubiegłego roku (123 000 mkw.). Nadal szybko rozwija się segment obiektów typu BTS (built-to-suit), czego dowodem są inwestycje zrealizowane na potrzeby m.in.: Intermarche w Poznaniu (82 000 mkw., Goodman), ID Logistics w Mszczonowie (46 000 mkw., P3), Stock w Lublinie (33 000 mkw., Goodman). Do większych projektów ukończonych w analizowanym okresie należy także zaliczyć: I etap Panattoni Park Poznań IV (35 000 mkw.), I etap SEGRO Logistic Park Poznań w Komornikach (32 000 mkw.), kolejny etap North-West Logistic Park w Szczecinie (29 000 mkw., Waimea Holdings) oraz pierwszy etap SEGRO Logistics Park Gdańsk (27 000 mkw.).

Cały Raport jest dostępny poniżej w formacie PDF.

Raport pochodzi ze strony: http://www.cushmanwakefield.pl/pl-pl/research-and-insight/2015/marketbeat-autumn-2015/

Ostatnio zmieniany czwartek, 10 wrzesień 2015 11:55
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym…

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym marketingiem nowej generacji

Firmy Dassault Systèmes i Toyota Motor Europe podpisały trzyletnią umowę, w ramach której będą pracować...

Poczta Polska i KAS zawarły porozumienie w sprawie współpracy

Poczta Polska i KAS zawarły porozumienie w sprawie współpracy

Poczta Polska zawarła porozumienie z Krajową Administracją Skarbową Ministerstwa Finansów dotyczące współpracy w zakresie odprawy...

Neska wynajmuje powierzchnię na terenie portu w Düsseldorfie

Neska wynajmuje powierzchnię na terenie portu w Düsseldorfie

Neska, Schiffahrts- und Speditionskontor GmbH, opracowuje zorientowane na klienta rozwiązania w zakresie obsługi przeładunku drobnicy...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj