Zaloguj się

Rynek magazynowy czeka kolejny dobry rok

Polecamy! Rynek magazynowy czeka kolejny dobry rok

Olbrzymie zainteresowanie najemców, gdzie od wielu miesięcy popyt przewyższa podaż, oraz rozpędzona gospodarka pozwalają przypuszczać, że rynek powierzchni magazynowych w naszym kraju czeka kolejny rok wzrostów. Powierzchni nie tylko w gigantycznym tempie przybywa, ale jest ona również coraz lepsza jakościowo. Nowe technologie obecne są na każdym etapie tworzenia budynku - od projektowania, przez budowę, wyposażenie, aż po optymalizację procesów i sposób eksploatacji.

- Magazyny to nie są już zwykłe hale na obrzeżach miasta do przechowywania towaru. Ich wnętrza są bardzo zaawansowane technicznie - coraz częściej składowanie i kompletacja produktów odbywają się przy pomocy pełnej lub częściowej automatyzacji regałów, z równoczesnym użyciem robotów. I to się będzie bardzo szybko rozwijać, szczególnie w miejscach, gdzie brakuje ludzi do pracy - mówi Tom Listowski, partner, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie Cresa. - Doradzając najemcom, staramy się być na bieżąco ze wszystkimi planami deweloperów. Śledzimy też nowości i trendy na rynku - dodaje.

Inteligentne magazyny
W definiowaniu trendów w logistyce uczestniczy m.in. jeden z liderów rynku magazynowego - Prologis. Do optymalizacji prac architektonicznych i budowlanych oraz poprawy efektywności energetycznej obiektów używa on technologii BIM, opartej na modelach 3D.

- Wdrożyliśmy inteligentny system smart meteringu, który umożliwia zdalny odczyt i kontrolę mediów. Zaimplementowaliśmy też, umożliwiającą kompleksowe zarządzanie i obsługę techniczną nieruchomości, platformę Singu FM - wylicza Paweł Sapek, Senior Vice President, Country Manager Prologis w Polsce. - Opracowaliśmy system konsolidacji usług dotyczący zakupu i optymalizacji dystrybucji mediów dla klientów w całym kraju, oferując im ceny energii elektrycznej poniżej średniej rynkowej, dzięki czemu stają się beneficjentami efektu skali naszego portfolio - dodaje.

Wymagający najemcy = ciekawe projekty
W 2018 roku deweloperzy dostarczali na rynek budynki coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jedną z kluczowych inwestycji, zrealizowanych w tym czasie przez SEGRO, był obiekt produkcyjno-magazynowy dla Corning Optical Communications na terenie SEGRO Logistics Park Stryków.

- Zakład o powierzchni 39 200 m kw. wyznacza nowe standardy dla budynków produkcyjnych z częścią socjalną i biurową. Trzypoziomowe biura posiadają przeszkloną fasadę, w której zastosowano szkło z powłoką antyrefleksyjną, zapobiegającą przegrzewaniu, co jest w tego typu obiektach innowacją - mówi Magdalena Szulc, dyrektor SEGRO na Europę Centralną.

Najciekawszą inwestycją zrealizowaną w tym czasie przez MLP Group było centrum logistyczne dostosowane do indywidualnych potrzeb Żabka Polska, które powstało w ramach MLP Gliwice. W obiekcie liczącym 24,7 tys. m kw. powierzchni, blisko 23,8 tys. m kw. przeznaczone jest na cele magazynowe, z czego około 4 tys. m kw. stanowią chłodnie i mroźnie.

- Centrum obsługuje miesięcznie dostawy do tysiąca sklepów na terenie Polski południowej. Posiada 18,5 tys. miejsc paletowych w magazynie, gdzie pracuje 315 osób - opowiada Agnieszka Góźdź, dyrektor Działu Sprzedaży w MLP Group S.A.

W 2018 roku Panattoni Europe podpisał umowy najmu na blisko 1,5 mln m kw. nowoczesnej powierzchni przemysłowej.

- W 2018 roku oddaliśmy do użytku 1,2 mln m kw., a w nowy rok weszliśmy z ponad milionem nowej powierzchni w budowie na wszystkich największych rynkach kraju, jak również kontynuowaliśmy ekspansję w lokalizacjach wschodzących - w Białymstoku, Zielonej Górze, Szczecinie, Kielcach oraz Lublinie - mówi Marek Dobrzycki, Managing Director w Panattoni Europe.

Realizacja drugiej już inwestycji w Polsce dla giganta z rynku e-commerce to sukces firmy Goodman. Deweloper wybudował dla Zalando centrum dystrybucyjne o powierzchni niemal 130 tys. m kw. w Głuchowie pod Łodzią.

- Cieszymy się z tej inwestycji, szczególnie z uwagi na fakt, że jest to już drugi wspólny projekt Goodmana i Zalando na polskim rynku - mówi Jarosław Czechowicz, dyrektor ds. zarządzania portfelem nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej.

Deweloper Hillwood w ubiegłym roku wybudował łącznie ponad 364 tys. m kw.

- Realizujemy inwestycje zgodnie ze specjalistycznymi wymaganiami klientów. Przykładem na to jest chociażby hala magazynowa ze zwiększoną liczbą doków dla DPD w Pruszkowie (14,5 tys. m kw.), dostosowana do instalacji jednej z największych sortowni w Europie - mówi Hubert Michalak, prezes zarządu Hillwood Polska. - Nie boimy się również inwestycji w nowych, dotychczas pomijanych lokalizacjach, co potwierdza projekt dla firmy Dirks w Krośnie Odrzańskim (44,5 tys. m kw.) czy projekt dla Zalando w Olsztynku (120 tys. m kw.) - dodaje.

Plany, plany, plany
W tym roku deweloperzy nie zamierzają zwalniać tempa. Wręcz przeciwnie. Prologis planuje rozpocząć budowę obiektów o łącznej powierzchni ponad 200 tys. m kw.

- Dalej rozwijamy się w kluczowych lokalizacjach na polskim rynku logistycznym - przede wszystkim w Polsce Centralnej oraz w Poznaniu i Wrocławiu. W 2019 roku zamierzamy otworzyć inwestycje w czterech parkach: Prologis Park Poznań III, Prologis Park Łódź, Prologis Park Janki II oraz Prologis Park Wrocław V - mówi Paweł Sapek.

Deweloper Panattoni Europe jest w tej chwili zaangażowany w 30 inwestycji budowlanych na terenie całego kraju. Jedna z największych to Central European Logistics Hub w Łodzi o docelowej łącznej powierzchni 400 tys. m kw., gdzie aktualnie powstaje jedna z największych fabryk zmywarek dla BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego w Łodzi (58 000 m kw.).

MLP Group natomiast planuje otwarcie swojego pierwszego parku w Centralnej Polsce - MLP Stryków.

- Posiadamy też działki i umowy rezerwacyjne na zakup nowych gruntów pod planowane parki logistyczne. Powoduje to, że w skład aktualnego i potencjalnego portfela zarządzanych nieruchomości przez MLP Group wchodzi łącznie 16 operacyjnych parków logistycznych zlokalizowanych w Europie - zdradza Agnieszka Góźdź.

Ambitne plany na 2019 rok ma również SEGRO, które w tym roku planuje między innymi oddanie trzech inwestycji: obiektu produkcyjno-magazynowego w ramach SEGRO Logistic Park Łódź (12 250 m kw.), budynku w ramach SEGRO Industrial Park Wrocław (4 tys. m kw.) oraz w ramach SEGRO Logistic Park Stryków (3,3 tys. m kw., rozbudowa). Goodman wybuduje centrum logistyczne w Lędzinach na Śląsku (do 111,5 tys. m kw.), kolejny magazyn w Pomorskim Centrum Logistycznym (25 tys. m kw.) oraz rozbuduje inwestycje w Krakowie, Grodzisku i Poznaniu.

- Planujemy również zakończyć rozbudowę Wrocław IV Logistics Centre, docelowo do 60,4 tys. m kw. i rozpocząć budowę nowego centrum logistycznego w Jankach koło Warszawy - mówi Jarosław Czechowicz.

Natomiast największe inwestycje, nad którymi obecnie pracuje deweloper 7R, to: 7R Park Kielce (70 810 m kw.), 7R Park Rzeszów (52 500 m kw.), 7R Park Kraków VIII (41 485 m kw.) oraz 7R Park Tczew (46 370 m kw.)

Magazyny ostatniej mili
Analitycy i deweloperzy przewidują, że największym motorem napędowym rynku w 2019 roku nadal będzie branża e-commerce, która wyznacza nowe trendy, nie tylko jeśli chodzi o technologiczne zaawansowanie powierzchni składowania, ale również lokalizację magazynów. Oprócz głównych centrów dystrybucyjnych, sieci sprzedające za pośrednictwem internetu poszukują dodatkowo mniejszych powierzchni magazynowych, zlokalizowanych w pobliżu centrów dużych miast. Realizację nowego konceptu na rynku - wewnątrzmiejskich City Logistics Park - rozpoczęła m.in. firma Panattoni.

- To najnowsza oferta Panattoni na terenie Europy, która wpisuje się w etap "ostatniej mili", dedykowanej głównie procesom zamówień internetowych - mówi Marek Dobrzycki. - W Polsce uruchomiliśmy pięć projektów - City Logistics Warsaw I i II, City Logistics Warsaw Airport, City Logistics Wrocław I oraz City Logistics Łódź I, które są już wynajęte w 80 proc. W nowy koncept zainwestowaliśmy dotychczas 65 mln euro, a w przyszłości wartość ta wzrośnie do 1,2 miliarda euro i będzie dotyczyła również rynków w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Czechach.

Budowę obiektów typu City Logistics - w Polsce i w Niemczech - rozpoczyna również deweloper MLP Group.

- To niewielkie moduły oferujące nowoczesną powierzchnię magazynową wraz z reprezentacyjnym biurem o wysokim standardzie wykończenia. Poszczególne moduły mają z reguły 1 - 2 tys. m kw. - wyjaśnia Agnieszka Góźdź. - W ramach naszych obiektów oferujemy czynsz w wysokości ok. 3,00-3,50 euro za m kw. powierzchni magazynowej. W Polsce rozwijamy obecnie dwa projekty - w parku MLP Poznań West oraz w MLP Pruszków II. Każdy z magazynów będzie miał łącznie po 10 tys. m kw. 

Nowy koncept, dedykowany firmom potrzebującym mniejszych magazynów, blisko centrów miast, wprowadził również deweloper 7R.

- W ramach sieci 7R City Flex Last Mile Logistics powstanie kilkanaście obiektów. Dzięki unikalnemu położeniu, a jednocześnie dogodnemu dojazdowi dla TIR-ów, umożliwią najemcom szybką dystrybucję ich towarów. To nasza odpowiedź na wyzwania logistyki ostatniej mili, z którymi boryka się coraz więcej firm - mówi Maciej Krawiecki, Leasing Director 7R SA.

2019 - to będzie dobry rok
Rozpędzony rynek, olbrzymie zainteresowanie najemców i ambitne plany deweloperów pozwalają prognozować, że czeka nas kolejny bardzo udany rok na rynku nowoczesnej powierzchni magazynowej.

- Szacujemy, że w perspektywie dwóch-trzech najbliższych lat potencjał rynku magazynowego w Polsce może przekroczyć 20 mln m kw., głównie dzięki dalszemu wzrostowi udziału sektora e-commerce, który stanowi kluczową siłę i najszybciej rosnącą grupę klientów na rynku logistycznym - mówi Paweł Sapek.

Ostatnio zmieniany w środa, 20 luty 2019 14:40
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe