Zaloguj się

Raport Cresa Polska - Occupier Insight: Rynek magazynowo-produkcyjny w Polsce 2018

  •  Bolesław Kołodziejczyk, Rafał Goluch
  • Kategoria: Raporty i analizy
Polecamy! Raport Cresa Polska - Occupier Insight: Rynek magazynowo-produkcyjny w Polsce 2018

Międzynarodowa firma doradcza Cresa prezentuje wyniki raportu: "Occupier Insight: Rynek magazynowo-produkcyjny w Polsce w 2018 roku".
W ubiegłym roku Polska dołączyła do grona 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata*. W tym kontekście ubiegłoroczne dane z rynku nieruchomości magazynowo-produkcyjnych są potwierdzeniem tego, że Polska w pełni zasłużyła na ten awans - podsumowuje w najnowszym raporcie "Occupier Insight: Rynek magazynowo-produkcyjny w Polsce" Tom Listowski, partner, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie doradczej Cresa.

Całkowite zasoby powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce wyniosły ponad 15,9 mln m kw. w 2018 roku, z czego ubiegłoroczna podaż to aż 2,2 mln m kw. W budowie znajduje się prawie 2 mln m kw. Ze strony najemców popyt utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W 2018 r. zawarto transakcje najmu obejmujące 4 mln m kw. powierzchni.
Wciąż największy udział w popycie na rynku najmu mają firmy z sektora e-commerce, logistycznego, lekkiej produkcji oraz sieci handlowe. Dwie największe transakcje w 2018 roku to wynajęcie przez Leroy Merlin 124 tys. m kw. od Panattoni w Strykowie i wynajęcie 121 tys. m kw. przez Zalando od firmy Hillwood w Olsztynku - oba projekty to BTS (build-to-suit - obiekty budowane pod indywidualne wymagania najemcy). Rozwojowi rynku sprzyjają zmiany technologiczne i strukturalne w handlu detalicznym, którego migracja do Internetu sprawiła, że popyt na powierzchnię magazynową w ramach sprawnych łańcuchów dostaw systematycznie rośnie. E-commerce wspiera także wysoka konsumpcja, która powinna rosnąć również w 2019 r. Jednocześnie już od ponad roku wskaźnik pustostanów oscyluje wokół 5%, co świadczy o dobrym dopasowaniu popytu i podaży.
Rynek dodatkowo wspiera popyt inwestorów kapitałowych na wynajęte nieruchomości magazynowo-produkcyjne, który w 2018 r. wyniósł 1,85 mld EUR (blisko 26% całkowitego wolumenu, który osiągnął rekordowy poziom 7,2 mld EUR).
Według Toma Listowskiego, osiągnięcia Polski w ostatnich latach nie powinny przesłonić jednak nadchodzących wyzwań związanych głównie z ryzykiem spowolnienia światowej gospodarki, z którą Polska jest już stosunkowo mocno sprzężona. Ograniczenie ekspansji chińskiej gospodarki, z 6,6% wzrostu w 2018 r. do prognozowanych 5,8% w 2022 r., i widoczny już spadek produkcji przemysłowej w Niemczech stanowią pierwsze sygnały przesilenia. Mimo to, silny popyt wewnętrzny i zmiany strukturalne powinny sprawić, że polska gospodarka będzie bardziej odporna na szoki zewnętrzne, w tym wojny celne niż pozostałe kraje CEE.
Ponadto, w związku ze zbliżającą się oficjalną datą Brexitu, niektóre firmy zlokalizowane w Wielkiej Brytanii planują przeniesienie produkcji do innych krajów. Można więc przypuszczać, że dzięki strategicznemu położeniu w Europie polski, rynek magazynowy będzie jednym z beneficjentów tych zmian.

* według indeksu FTSE Russell

Raport pochodzi ze strony: http://www.polskamagazyny.pl/baza-wiedzy/raporty/polski-rynek-magazynowy-odporny-na-zawirowania-swiatowej-gospodarki

Cały Raport jest też dostępny poniżej w formacie PDF.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 18 marzec 2019 11:58
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe