logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Raport Cresa Polska - Occupier Insight: Rynek magazynowo-produkcyjny w Polsce w I kwartale 2019 roku Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Według najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cresa Polska "Occupier Insight Q1 2019", pierwszy kwartał tego roku był kolejnym bardzo udanym okresem na rynku magazynowo-przemysłowym w Polsce. Zasoby istniejącej powierzchni wzrosły do blisko 16,5 mln m kw. Rynek ten utrzymuje wysoką dynamikę wzrostu, czego potwierdzeniem jest rekordowa ilość powierzchni w budowie (2,16 mln m kw.).

Od stycznia do marca 2019 roku odnotowano również doskonały wynik pod względem nowej podaży. Do użytku oddano 600 tys. m kw., a więc 8,1% więcej niż wyniosła średnia kwartalna w ostatnich 2 latach. Największym oddanym projektem był obiekt wybudowany pod Olsztynem dla potentata e-commerce, firmy Zalando (ponad 120 tys. m kw.), co potwierdza silną pozycję segmentu sprzedaży internetowej jako jednego z głównych generatorów popytu na powierzchnie magazynowe.
Wolumen transakcji osiągnął poziom blisko 1 mln m kw. To więcej o ponad 6% niż średnia kwartalna z ostatnich trzech lat. Największym zainteresowaniem najemców cieszyły się regiony: Warszawy, Polski Centralnej oraz Dolnego Śląska. Do największych transakcji pierwszego kwartału 2019 roku zaliczamy wynajęcie 59 000 m kw. przez Pantos Logistics w Panattoni Park Wrocław IX i umowę na 58 500 m kw. w P3 Mszczonów.
Wskaźnik pustostanów przekroczył 5%, aczkolwiek przez cały 2018 rok utrzymywał się poniżej tego poziomu i w porównaniu z czwartym kwartałem 2018 roku wzrósł o 0,4 p.p. do 5,3%. Regionami z największym odsetkiem wolnej powierzchni magazynowej jest region Białegostoku (36,0%) - jedna z najnowszych lokalizacji na mapie powierzchni magazynowej w Polsce z zasobami wynoszącymi 40 000 m kw. - oraz okolice Poznania (8,4%).
Według Bolesława Kołodziejczyka, dyrektora działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska, duża dynamika rynku zachęca inwestorów z całego świata do lokowania kapitału w generujących przychody nieruchomościach magazynowo-przemysłowych w Polsce. Najlepsze stopy kapitalizacji osiągnęły już poziom 6,5%, ale mogą ulegać dalszej kompresji ze względu na silny popyt inwestycyjny na tę klasę aktywów. Dobre nastroje wśród inwestorów powinny utrzymać się w całym 2019 roku i podobnie jak w ubiegłym roku znaczna liczba transakcji będzie miała charakter portfelowy.

 

Raport pochodzi ze strony: http://www.polskamagazyny.pl/baza-wiedzy/raporty/rekordowa-ilosc-powierzchni-magazynowej-w-budowie

Cały Raport jest też dostępny poniżej w formacie PDF.

Ostatnio zmieniany piątek, 31 maj 2019 11:45
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

DHL Supply Chain wdraża na całym świecie najnowszą wersję inteligentnych…

DHL Supply Chain wdraża na całym świecie najnowszą wersję inteligentnych okularów Google

DHL jest jednym z pierwszych klientów na świecie, którzy będą używać okularów Google najnowszej generacji...

Ciężki okres branży transportowej

Ciężki okres branży transportowej

Przedsiębiorców z branży transportowej czeka ciężki okres. Stracili jedną z najważniejszych przewag, którą mieli nad...

Raben świętuje rozbudowę lokalizacji w Eisenach

Raben świętuje rozbudowę lokalizacji w Eisenach

W czerwcu bieżącego roku Grupa Raben oficjalnie otworzyła nowo rozbudowaną lokalizację w Eisenach. Dwa i...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj