Zaloguj się

Raport Cresa Polska - Occupier Insight: Rynek magazynowo-produkcyjny w Polsce w I kwartale 2019 roku

  •  Bolesław Kołodziejczyk, Rafał Goluch
  • Kategoria: Raporty i analizy
Polecamy! Raport Cresa Polska - Occupier Insight: Rynek magazynowo-produkcyjny w Polsce w I kwartale 2019 roku

Według najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cresa Polska "Occupier Insight Q1 2019", pierwszy kwartał tego roku był kolejnym bardzo udanym okresem na rynku magazynowo-przemysłowym w Polsce. Zasoby istniejącej powierzchni wzrosły do blisko 16,5 mln m kw. Rynek ten utrzymuje wysoką dynamikę wzrostu, czego potwierdzeniem jest rekordowa ilość powierzchni w budowie (2,16 mln m kw.).

Od stycznia do marca 2019 roku odnotowano również doskonały wynik pod względem nowej podaży. Do użytku oddano 600 tys. m kw., a więc 8,1% więcej niż wyniosła średnia kwartalna w ostatnich 2 latach. Największym oddanym projektem był obiekt wybudowany pod Olsztynem dla potentata e-commerce, firmy Zalando (ponad 120 tys. m kw.), co potwierdza silną pozycję segmentu sprzedaży internetowej jako jednego z głównych generatorów popytu na powierzchnie magazynowe.
Wolumen transakcji osiągnął poziom blisko 1 mln m kw. To więcej o ponad 6% niż średnia kwartalna z ostatnich trzech lat. Największym zainteresowaniem najemców cieszyły się regiony: Warszawy, Polski Centralnej oraz Dolnego Śląska. Do największych transakcji pierwszego kwartału 2019 roku zaliczamy wynajęcie 59 000 m kw. przez Pantos Logistics w Panattoni Park Wrocław IX i umowę na 58 500 m kw. w P3 Mszczonów.
Wskaźnik pustostanów przekroczył 5%, aczkolwiek przez cały 2018 rok utrzymywał się poniżej tego poziomu i w porównaniu z czwartym kwartałem 2018 roku wzrósł o 0,4 p.p. do 5,3%. Regionami z największym odsetkiem wolnej powierzchni magazynowej jest region Białegostoku (36,0%) - jedna z najnowszych lokalizacji na mapie powierzchni magazynowej w Polsce z zasobami wynoszącymi 40 000 m kw. - oraz okolice Poznania (8,4%).
Według Bolesława Kołodziejczyka, dyrektora działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska, duża dynamika rynku zachęca inwestorów z całego świata do lokowania kapitału w generujących przychody nieruchomościach magazynowo-przemysłowych w Polsce. Najlepsze stopy kapitalizacji osiągnęły już poziom 6,5%, ale mogą ulegać dalszej kompresji ze względu na silny popyt inwestycyjny na tę klasę aktywów. Dobre nastroje wśród inwestorów powinny utrzymać się w całym 2019 roku i podobnie jak w ubiegłym roku znaczna liczba transakcji będzie miała charakter portfelowy.

 

Raport pochodzi ze strony: http://www.polskamagazyny.pl/baza-wiedzy/raporty/rekordowa-ilosc-powierzchni-magazynowej-w-budowie

Cały Raport jest też dostępny poniżej w formacie PDF.

Ostatnio zmieniany w piątek, 31 maj 2019 11:45
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe