Zaloguj się

Analiza funkcjonalności stron WWW wybranych firm kurierskich - II edycja

Przedstawiamy badanie funkcjonalności stron internetowych firm z branży kurierskiej. Pierwsze takie badanie zostało wykonane rok temu i opublikowane w numerze 1/2006 czasopisma "Logistyka".
W 2007 r., w kolejnych numerach będziemy prezentować analogiczne badania tych samych branż, jakie badaliśmy w zeszłym roku, co pozwoli sprawdzić, czy na stronach WWW pojawiły się jakieś zmiany, zwłaszcza na lepsze.
Badanie stron internetowych firm kurierskich zostało podzielone na dwie główne części. Pierwsza z nich to -
jak w ubiegłym roku -
badanie funkcjonalności systemów Track&Trace. W tym roku zbadaliśmy systemy Track&Trace oferowane przez siedem firm. Jak w 2006 r., poprosiliśmy firmy o podanie przykładowych numerów listów przewozowych, dzięki którym możliwe byłoby sprawdzenie funkcjonalności Track&Trace. Do czasu zamknięcia numeru nie otrzymaliśmy odpowiedzi od firm Opek i Pocztex. Najlepiej w tym zestawieniu wypadła -
tak jak i rok temu -
firma DHL, która uzyskała maksymalną liczbę 10 punktów. Tuż za nią uplasowały się firmy TNT, UPS, DPD i FedEx. Najsłabiej w zestawieniu wypadły firmy GLS oraz Siódemka. W porównaniu z zeszłym rokiem, wyniki praktycznie nie uległy zmianie.

Kolejna część badania dotyczyła funkcjonalności stron internetowych. Tutaj również nie zaobserwowano większych zmian w porównaniu z zeszłym rokiem, z wyjątkiem firmy UPS, która poprawiła dział z informacjami kontaktowymi. Zdecydowanie najlepiej w tej części badania wypadła firma DPD, która otrzymała maksymalną liczbę punktów. To, co niestety nie uległo zmianie, to brak adresu e-mail na stronach większości firm kurierskich. Poza firmami DPD, GLS i Opek, pozostałe firmy kurierskie unikają podawania kontaktowych adresów email na swoich stronach. Tym samym ograniczają możliwość nawiązania kontaktu klientów z firmą, zmuszając ich do korzystania z formularzy, które nie zawsze są dla nich wygodne. Zastanawiające jest to, czy brak adresów e-mail na stronach spowodowany jest obawą przed tak zwanym spamem, czy też firmom zależy na tym, by klienci nie kontaktowali się z nimi tą drogą. W części badania poświęconej ogólnym zagadnieniom funkcjonalności, w porównaniu z zeszłym rokiem, niestety również wyniki praktycznie nie uległy zmianie. W odniesieniu do zeszłego roku w tej części zmieniono jeden z badanych aspektów. Zamiast oceny, czy czcionka na stronie jest skalowalna, zbadaliśmy, czy logo firmy jest, zgodnie z powszechnie przyjętymi zasadami funkcjonalności, linkiem do strony głównej. Z dziewięciu zbadanych stron, tylko pięć zachowało tę zasadę. W tej części badania zdecydowanie najlepiej wypadła firma FedEx, która uzyskała maksymalną liczbę punktów. Nieznacznie gorzej zaprezentowały się firmy DHL, TNT, DPD i UPS. Zdecydowanie najgorzej wypadła firma Opek, która uzyskała zaledwie 10% możliwych do zdobycia punktów. Moim zdaniem, strona tej firmy (jak i w zeszłym roku) raczej zniechęca klientów do jej odwiedzania. Korzystanie z niej jest bowiem bardzo utrudnione. Ostatnią częścią badania było sprawdzenie zgodności badanych stron firm kurierskich ze standardami organizacji W3C (World Wide Web Consortium -
Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 30 kwiecień 2007 15:13
Zaloguj się by skomentować