logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Międzynarodowe, lotnicze i morskie, przewozy pasażerskie w Polsce

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ostatnich latach w Polsce obserwowany jest stały wzrost całkowitej liczby pasażerów w przewozach międzynarodowych, chociaż - jak ilustruje to rysunek 1 - dzieje się tak za sprawą transportu lotniczego, gdyż pozostałe gałęzie transportu wykazują w tym zakresie względną stabilizację.

Międzynarodowe lotnicze przewozy pasażerskie

Rynek lotniczy w Polsce.
Polski rynek lotniczych przewozów pasażerskich jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Europie, o niezwykle imponującej dynamice wzrostu. Potwierdzają to statystyki Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych (IATA) oraz Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W 2007 roku porty lotnicze w Polsce odprawiły ponad 19 mln pasażerów. Jak ilustruje rysunek 2, w ciągu ostatnich 6 lat lotniczy ruch pasażerski wzrósł ponad trzykrotnie. Zwiększa się także liczba rejsów oferowanych w ruchu rozkładowym z Polski: z 1340 wylotów w tygodniu w 2005 roku do 1 816 w 2007 roku, z czego średnio 20% przypada na połączenia do miast niemieckich. Tak dynamiczny rozwój przewozów lotniczych zawdzięczamy przede wszystkim stosunkowo wysokiemu tempu wzrostu gospodarczego oraz liberalizacji i otwarciu rynku przewozów lotniczych w 2004 roku, a wraz z nim wzrostu aktywności przewoźników niskokosztowych, co stało się głównym motorem rozwoju polskiego rynku lotniczego. Ekspansja tanich przewoźników wygenerowała nowy popyt i zwiększyła dostępność ekonomiczną usług lotniczych na rynku polskim, zmieniając także strukturę tego popytu na korzyść przewozów turystycznych oraz wyjazdów związanych z pracą za granicą, itp. Prognozy dla polskiego rynku lotniczego są bardzo optymistyczne. Przewiduje się, że do 2030 roku całkowita liczba pasażerów korzystających z transportu lotniczego przekroczy 75 mln, przy czym w kolejnych latach trudno już będzie oczekiwać aż tak spektakularnych wzrostów. Jednak należy podkreślić, że stabilny i zrównoważony rozwój przewozów lotniczych jest uwarunkowany równoczesnym rozwojem infrastruktury lotniskowej w Polsce.

Przewoźnicy lotniczy.
W ostatnich latach w Polsce rozpoczęło działalność - obok przewoźników tradycyjnych - wielu nowych, niskokosztowych przewoźników lotniczych (LCC), których udział w przewozach lotniczych systematycznie rośnie: w 2005 roku wyniósł 31,37%, a w następnym roku już 46,2%. Liczba pasażerów przewiezionych "tanimi liniami” osiągnęła w 2006 roku 6,15 mln, to jest o prawie 100% więcej, niż w roku poprzednim i siedmiokrotnie więcej, niż w 2004 roku. Dużą aktywność wykazują przewoźnicy niskokosztowi oferujący loty w kierunku Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz w kierunku Skandynawii, gdzie stają się bezpośrednim konkurentem armatorów operujących na Bałtyku. Pierwszą pozycję wśród przewoźników lotniczych w Polsce niezmiennie zajmują Polskie Linie Lotnicze LOT. Niemniej jednak - mimo, że liczba pasażerów LOT-u w ubiegłym roku wzrosła o 700 000 - jego udział w rynku zmalał o 2 punkty procentowe w stosunku do 2006 roku i wynosi obecnie 32%; podczas gdy jeszcze w 2005 roku pasażerowie LOT-u stanowili 44% łącznej liczby pasażerów linii lotniczych. Przodującym przewoźnikiem niskokosztowym i jednocześnie drugim w rankingu, jest węgierski Wizzair, który opanował już 16% rynku. Na kolejnym miejscu uplasował się irlandzki Ryanair (13%), który w Europie jest niekwestionowanym liderem w przewozach niskokosztowych (rysunek 3). W grupie przewoźników tradycyjnych, poza LOT-em ugruntowaną pozycję zajmuje niemiecka Lufthansa, a za nią kolejno British Airways oraz Air France, które - mimo ekspansji LCC - zdołały nawet pozyskać nowych pasażerów.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2008.

 
Ostatnio zmieniany piątek, 16 listopad 2012 11:11

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

"Parowozjada" na 100-lecie niepodległości

"Parowozjada" na 100-lecie niepodległości

PKP CARGO S.A. zaprasza do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce na XIV "Parowozjadę", która będzie...

Poczta Polska ze specjalną ofertą dla cudzoziemców

Poczta Polska ze specjalną ofertą dla cudzoziemców

Poczta Polska oferuje usługi obywatelom Ukrainy, którzy stanowią największą grupę cudzoziemców przebywających w Polsce. W...

Transatlantycki handel i zaawansowana produkcja samolotów

Transatlantycki handel i zaawansowana produkcja samolotów

DB Schenker opracował efektywny system logistyczny dla końcowego montażu Airbusa na linii produkcyjnej w Mobile...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj