logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Gdy marzenia się spełniają... - wizja platformy e-logistycznej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Konsorcjum projektu KOMODA zaprosiło mnie do udziału w Radzie Konsultacyjnej projektu. Zaproszenie przyjąłem z ogromną satysfakcją, jako że daje ono możliwość obserwowania tego ambitnego przedsięwzięcia z uprzywilejowanej pozycji. Projekt KOMODA dąży do zrealizowania ambitnego celu, jakim jest szczegółowa analiza transportu towarowego w Europie, a następnie promocja wykorzystania idei komodalności poprzez otwartą, w pełni dostępną i interoperacyjną platformę e-Logistyczną.

Zastosowanie rozwiązań ICT w sektorze logistycznym w okresie ostatnich lat przyniosło niekwestionowane korzyści, jednakże stopniowo pojawiają się również pewne ograniczenia dotyczące tych rozwiązań:

  • większość rozwiązań ICT powstało, aby zaspokoić potrzeby firm prywatnych i ulepszyć ich organizację wewnętrzną. Rozwiązania te często przystosowane są do indywidualnych potrzeb pojedynczego przedsiębiorstwa i zwykle brakuje im funkcjonalności wsparcia współpracy pomiędzy firmami
  • większość rozwiązań ICT związana jest z podażową częścią sektora logistycznego. Innymi słowy, dość łatwo jest znaleźć narzędzie służące do zarządzania flotą bądź planowania i monitorowania przewozów, zaś możliwości dotyczące struktury i organizacji części popytowej logistyki są trudno dostępne
  • większość rozwiązań ICT, ze względu na swą złożoność i koszty, jest w zasadzie dostępna tylko dla średnich i dużych przedsiębiorstw. W konsekwencji, znakomita większość małych i mikro przedsiębiorstw pozostaje poza głównym nurtem innowacji
  • większość rozwiązań ICT nie uwzględnia trudności związanych z różnorodnością praw i ograniczeń występujących w różnych krajach i w różnych środkach transportu. Ponadto, istniejące rozwiązania ICT nie biorą pod uwagę barier wynikających z różnic kulturowych i językowych.

W rezultacie mamy bardzo rozczłonkowany rynek z wielością narzędzi, wersji i kastomizacji, które z trudem mogą komunikować się między sobą. Wysiłki poświęcone wprowadzeniu ujednoliconych (bądź ujednolicających się) modeli i standardów nie przyniosły szczególnych rezultatów ze względu na potężne koszty ich przystosowania do wielu już istniejących rozwiązań. Bardziej obiecujące zdaje się być podejście promujące elastyczne i dynamiczne modele logistyczne, przy jednoczesnym zabezpieczaniu inwestycji w ICT.
Projekt KOMODA zamierza zastosować to podejście, przyjmując sobie za cel z jednej strony - zwiększenie znaczenia komodalności, z drugiej zaś - udoskonalenie potencjału współpracy pomiędzy istniejącymi już rozwiązaniami. Jest to szczególnie istotne w momencie światowego kryzysu gospodarczego, który wymaga podejmowania zdecydowanych kroków związanych z wydajnością, elastycznością oraz możliwościami przystosowania. Oczekiwanym rezultatem końcowym projektu jest mapa drogowa wskazująca sposób i warunki osiągnięcia i wykorzystania zidentyfikowanych najlepszych praktyk.

Zgodnie z założonym podejściem, projekt KOMODA definiuje przyszłościową wizję otwartego, interoperacyjnego systemu e-Logistycznego o zasięgu międzynarodowym. Prace w projekcie zaczęły się od analizy potrzeb w łańcuchu dostaw (przy zaangażowaniu przedstawicieli przemysłu towarowego) oraz porównaniu ich z nowymi założeniami organizacyjnymi, zaczerpniętymi z nauki i projektów badawczych. Zidentyfikowane luki / rozbieżności pomiędzy tymi obszarami zostały skonfrontowane z istniejącymi w tym sektorze różnego rodzaju szansami i zagrożeniami.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2009.

 
Ostatnio zmieniany czwartek, 06 wrzesień 2012 13:32

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa przestrzeń magazynowa i produkcyjna - igus Polska rozwija sprzedaż…

Nowa przestrzeń magazynowa i produkcyjna - igus Polska rozwija sprzedaż i produkcję

Spółka igus Polska już na początku września 2018 r. przekroczyła zeszłoroczne wyniki pod względem obrotu...

ID Logistics obsługuje sklep internetowy Norauto Polska

ID Logistics obsługuje sklep internetowy Norauto Polska

ID Logistics, dostawca usług logistycznych specjalizujący się w dedykowanej logistyce kontraktowej, konsekwentnie rozszerza zakres współpracy...

Astro WMS® Express - ekspresowe wdrożenie dla Vive Group

Astro WMS® Express - ekspresowe wdrożenie dla Vive Group

Bazując na 40-letniej historii i doświadczeniu z 500 wdrożeń, firma Consafe Logistics zaproponowała nowy model...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj