Zaloguj się

Bezpieczny transport

Transport we współczesnej logistyce jest niezmiernie ważnym elementem, który często warunkuje powodzenie realizacji oraz wpływa znacząco na ocenę zarządzania całą logistyką.

Planowany, bez zniszczeń, bezpiecznie przeprowadzony i dostarczony do umówionego celu transport jest we współczesnej gospodarce jednym z elementów decydującym o kontraktach, zleceniach, przepływie towarów i wysokości obrotów oraz przychodów firm. Wybierając firmę, która będzie odpowiedzialna za usługi transportowe i przewóz towarów należy zwrócić uwagę na takie elementy jak: pozycja rynkowa firmy, doświadczenie, lista klientów, czy współpraca z klientami firmy jest długoterminowa czy też są to tylko jednorazowe zlecenia, szybkość realizowanych zleceń oraz terminowość, niezawodność, koszty w porównaniu do firm konkurencyjnych. Ważne są także aspekty dotyczące bezpieczeństwa: czy są przestrzegane i gwarantowane w stosunku do samych pracowników będących w drodze i środka transportu, którym będzie odbywał się przewóz danego ładunku.

Bezpieczeństwo transportu w logistyce musi być odpowiednio dobrane do wielu zmiennych (choćby wartość przesyłki, rodzaj opakowania, możliwości zniszczeń itp.), które indywidualnie powinno być dobierane do każdego zlecenia przy określeniu na przykład środka transportu, jaki będzie najlepszy, wytyczeniu trasy przejazdu transportu i określenie bezpieczeństwa w granicach państwa/państw będących na trasie. Takie bezpieczeństwo może być zagwarantowane poprzez profesjonalną ochronę transportów i/lub poprzez wykorzystanie nowoczesnych metod, związanych z zastosowaniem całodobowego monitorowania środka transportu. Taki system alarmuje centrum monitorowania i umożliwia natychmiastowe działania na przykład w momencie popsucia pojazdu na trasie, napadu czy uprowadzenia, prób nieplanowanych przeładunków itp.

Ważne elementy transportu
W logistyce transportu ważne są decyzje podjęte zaraz po przyjęciu zlecenia. Konieczna jest wiedza na temat tego, co będzie przewożone: gabaryty, ciężar, czy dane dobro podlega przepisom ADR, rodzaj przesyłki (na przykład paleta, cysterna, chłodnia, kontener, plandeka). Następnym etapem jest zaplanowanie transportu, w tym między innymi punkt odbioru i dostawy oraz jej termin, ilość przewożonych produktów, wybranie odpowiedniej trasy oraz odpowiedniego środka transportu, znajomość przepisów, którym podlega przewożone dobro. Ważna jest znajomość przepisów prawa dotyczących zasad przewozu w granicach państw UE oraz poza nimi.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 5/2009.

 
Ostatnio zmieniany w piątek, 02 marzec 2012 16:05
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe