logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Sprawny system zarządzania ruchem drogowym i zarządzania kryzysowego jako wynik współpracy organów administracji na przykładzie Houston

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuł przedstawia współpracę jednostek administracji i podmiotów prywatnych w celu budowy szeroko rozumianego systemu zarządzania ruchem drogowym i zarządzania kryzysowego w Houston w Teksasie. W Stanach Zjednoczonych w każdej aglomeracji znajdują się różnej wielkości centra spełniające podobne funkcje. Autor dokonał analizy stanu obecnego posługując się materiałami publikowanymi przez Houston TranStar i na podstawie wizyty w tym centrum, jednej z kilku podobnych (Waszyngton, Denver, Providence) jakie miały miejsce w roku 2007 dzięki zaproszeniu Departamentu Stanu.

System zarządzania ruchem drogowym i zarządzania kryzysowego w Houston
W Houston w Teksasie znajduje się jedno z największych centrów zarządzania ruchem drogowym w Stanach Zjednoczonych. Houston TranStar zostało założone w roku 1993 jako wspólna inicjatywa władz stanowych, miasta Houston, hrabstwa Harris oraz teksańskiego zarządu dróg w celu świadczenia usług i koordynacji zadań w zakresie zarządzania ruchem drogowym i zarządzania kryzysowego na podległym im obszarze.
Centrum zarządzania ruchem dysponuje możliwościami monitorowania aktualnej sytuacji na drogach za pomocą różnych narzędzi teleinformatycznych, z których największym jest należący do stanowego departamentu transportu komputerowy system zarządzania ruchem drogowym (CTMS). System CTMS składa się między innymi z:

 • ponad 730 kamer CTTV rozsianych na całym obszarze,
 • systemu monitorowania czasu podróży (pokrywającego 1 328 km dróg),
 • systemu sterowania sygnalizacją na rampach wjazdowych i wyjazdowych z autostrad,
 • systemu automatycznej identyfikacji pojazdów wykorzystywanego do automatycznego naliczania opłat za przejazdy płatnymi drogami,
 • systemu nadawania komunikatów radiowych (12 nadajników i jeden system mobilny nadający automatycznie komunikaty - około 2,5 - 3 000 komunikatów rocznie),
 • 216 znaków o zmiennej treści (DMS - ang. Dynamic Message Signs)
 • systemu informacji pogodowej (RWIS - ang. Roadway Weather Information System) - zbierającego dane z ponad 800 sensorów,  tym 351 należących do hrabstwa Harris i 249 do stanowego departamentu transportu.

System ten pozwala także na publikowanie informacji drogowych z wykorzystaniem DMS, systemu nadawania komunikatów radiowych, Internetu (między innymi aktualne informacje o sytuacji na drogach, kolizjach, remontach na poszczególnych odcinkach za pośrednictwem serwisu społecznościowego Twitter.com) i lokalnych mediów - stacji radiowych i telewizyjnych, wydawnictw.
TranStar koordynuje akcje ratunkowe i pomoc drogową minimalizując czas oczekiwania na odpowiednie służby. Często pomoc jest wysyłana zanim ktokolwiek z poszkodowanych lub świadków poprosi o nią. Dzieje się to w przypadkach, gdy kolizja, wypadek, czy problemy techniczne powodujące unieruchomienie pojazdu, powodują zmniejszenie aktualnej średniej prędkości jazdy na danym odcinku podawanej przez detektory, lub gdy sytuacja zostaje wychwycona przez obserwatora na jednej z kamer CCTV.

Na wypadek sytuacji kryzysowych, takich jak huragany, przygotowane są plany ewakuacji mieszkańców przy użyciu transportu samochodowego (głównie pojazdów mieszkańców). Plany te zakładają ewakuację czteromilionowej populacji aglomeracji w czasie 12 godzin na odległość minimum 150 km od centrum Houston.

Współpraca administracji i partnerstwo publiczno - prywatne
Budowa i eksploatacja systemu zapewniającego usługi opisane powyżej jest ciągłym procesem dla wielu podmiotów publicznych i wymaga współpracy z ośrodkami badawczymi oraz firmami prywatnymi.
Misją Houston TranStar jest świadczenie efektywnych usług zarządzania ruchem drogowym i zarządzania kryzysowego poprzez wspólne użycie zasobów partnerów, aby zmaksymalizować bezpieczeństwo i płynność ruchu. W Stanach Zjednoczonych jednostki administracji ściśle współpracują ze sobą, a także z podmiotami gospodarczymi - w ramach partnerstwa publiczno - prywatnego. Rozpatrując to zagadnienie na przykładzie Houston mamy do czynienia ze ścisłą współpracą następujących jednostek administracji:

 • stanowym departamentem transportu (TxDOT: Texas Department of Transportation) - odpowiedzialny za zarządzanie autostradami i drogami stanowymi (1328 km dróg, w tym 1213 km autostrad) i ruchem drogowym na nich z użyciem komputerowego systemu zarządzania ruchem drogowym,
 • metropolitalnym zarządem transportu na obszarze hrabstwa Harris (Metropolitan Transit Authority of Harris County - METRO)
 • miastem Houston (zarządzanie systemem dróg miejskich)
 • hrabstwem Harris (między innymi biuro bezpieczeństwa hrabstwa, jednostka odpowiedzialna za pobieranie opłat na płatnych autostradach).

Każdy z partnerów jest odpowiedzialny za podlegającą mu część systemu transportowego. TranStar pozwala koordynować i zwiększać w ten sposób efektywność nie tylko bieżących działań, ale także planować rozwój infrastruktury i usług wykorzystując efekt synergii. Wspólnie rozwiązywane są problemy kompatybilności systemów informacyjnych poszczególnych partnerów. Przykładem aktualnie rozwiązywanego problemu jest niekompatybilność infrastruktury telekomunikacyjnej inteligentnych systemów zarządzania ruchem drogowym w Houston i autostrad na terenie hrabstwa Harris. Dla rozwiązania tego problemu pracuje się wspólnie nad rozwiązaniem komunikacyjnym bazującym na sieci WiMax.
W celu obniżenia kosztów, partnerzy udostępniają sobie infrastrukturę teleinformatyczną. Na przykład kamery CCTV, będące własnością TxDOT, są dostępne w trybie biernym dla każdego, a dla określonych partnerów lub podmiotów zewnętrznych na szczególnych, ustalonych zasadach zapewniony jest dostęp aktywny z możliwością sterowania kamerami. Oficjalnie pracownicy TranStar wypowiadają się, że obraz z kamer nie jest zapisywany, aby nie świadczyć usługi udostępniania strumienia wideo dla zainteresowanych, w szczególności prawników zajmujących się sprawami kolizji i wypadków na drogach.
Współdziałanie administracji pozwala na koordynację ruchu drogowego w mieście i na autostradach w jego pobliżu, w sytuacjach kiedy natężenie ruchu wzrasta, na przykład w przypadku meczów lokalnych drużyn sportowych (hokej, futbol amerykański, baseball). Wtedy sygnalizacja jest centralnie przełączana w tryb obsługi imprez masowych, zapewniając optymalny dojazd przed i wyjazd po imprezie.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 6/2010.

 
Ostatnio zmieniany piątek, 13 kwiecień 2012 12:08

Newsletter

Z ostatniej chwili

 • 1
 • 2
 • 3

Żółte naklejki poprawią bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych

Żółte naklejki poprawią bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych

Do końca maja bieżącego roku spółka PKP Polskie Linie Kolejowe SA oznakuje 14 tysięcy przejazdów...

Karty paliwowe z RFID

Karty paliwowe z RFID

Firma IDS (International Diesel Service), działająca na rynku kart paliwowych, jako pierwsza wyposażyła swoje karty...

Agility Logistics dostarcza dwudziestotonowy wirnik turbiny parowej do Korei Południowej…

Agility Logistics dostarcza dwudziestotonowy wirnik turbiny parowej do Korei Południowej

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, zorganizował dla klienta z branży energetycznej dostawę wirnika turbiny...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj