logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Stadion Narodowy w Warszawie wyzwaniem dla komunikacji w mieście Polecamy!

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Stadion Narodowy w Warszawie jest jedną z największych i najdroższych inwestycji ostatnich lat w Polsce. Międzynarodowy prestiż tego najnowocześniejszego obiektu piłkarskiego, będącego główną polską areną piłkarskich Mistrzostw Europy, jest oczywisty. Natomiast warto zastanowić się, jakie zagrożenia dla komunikacji w mieście może powodować jego użytkowanie, także po zakończeniu EURO 2012.

Czynniki lokalizacyjne Stadionu
Stadion Narodowy znajduję się w obszarze metropolitarnym centrum Warszawy. Decyzja o budowie właśnie w tym miejscu nie była łatwa i z pewnością nie wpisuje się w mainstreamowy, światowy trend budowania dużych obiektów sportowych poza miastem. Staje też niejako w poprzek ogólnej koncepcji logistyki miejskiej, według której wszelkie generatory ruchu powinny powstawać poza ścisłym centrum, a najlepiej na jego obrzeżach. Lokalizacja ta ma jednak swoje zalety, głównie o podłożu ekonomicznym. Z dużym rozmachem zaplanowano wewnątrz budynku powierzchnie biurowe, sale konferencyjne (największa sala kongresowa w Warszawie), restauracje, sklepy, etc., które mają gwarantować ciągłość wykorzystania stadionu i generowania zysku niezbędnego do jego utrzymania. Istotny jest również czynnik logistyczny. Istniejąca sieć komunikacyjna, w tym także powstająca druga linia metra, były ważnym kryterium przy wyborze właśnie tej lokalizacji. W niemal naturalny sposób, bez potrzeby budowy nowej infrastruktury drogowej, możliwa jest obsługa komunikacyjna stadionu. Pytanie na ile jest skuteczna?

Należy też wspomnieć o uwarunkowaniach wynikających z tradycji miejsca, o swoistym genius loci. Lokalizacja w starej niecce Stadionu X-lecia wprost kontynuuje tradycję funkcjonalną, odwołując się do głęboko i pozytywnie zakodowanych skojarzeń obecnych od ponad 60 lat w świadomości kilku pokoleń. Inwestor rozumiał i docenił wagę tego czynnika - świadomie eksponując ikony starego stadionu: pomnik sportowców, zielony nasyp niecki, owalny wjazd na stadion.

Jak to robią inni
Nowoczesne stadiony, powstające z okazji wielkoformatowych imprez sportowych (Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy), znajdujemy zwykle na obrzeżach lub wręcz poza miastem. Lokalizacje te determinowane są głównie odciążeniem obszaru centralnego z napływu ogromnej liczby kibiców w jednym czasie. Istotnym czynnikiem jest także ułatwiony dostęp z zewnątrz do stadionu zlokalizowanego poza centrum, przy ważnych arteriach komunikacyjnych (obwodnica, autostrada). Zwykle obiekty te są połączone z centrum miasta metrem, koleją lub szybkim tramwajem. Bywa, że na czas meczów komunikacja publiczna, obsługująca stadion, jest darmowa, aby zachęcić kibiców do korzystania z niej i równocześnie zniechęcić do przyjeżdżania własnym środkiem transportu; dobrym przykładem zastosowania tej koncepcji jest Amsterdam.
Niskie ceny gruntu w obszarach pozamiejskich są silnym czynnikiem lokalizacyjnym dużych obiektów sportowych, ale prawie zawsze w ścisłym powiązaniu z wysoko rozwiniętą siecią infrastrukturalną, szczególnie komunikacyjną. Przykład warszawskiej lokalizacji paradoksalnie potwierdza tę tezę: o ile możliwe było pozyskanie tanich gruntów w obszarze peryferyjnym miasta, to już budowa nowej infrastruktury komunikacyjnej z niezależną linią metra okazała się zbyt kosztowna.
Dla porównania warszawskiej lokalizacji warto przeanalizować różnorodne przykłady z ostatnich lat realizacji wielkich, prestiżowych stadionów w Europie i spróbować je określić według kryteriów opisujących lokalizację Stadionu Narodowego (kryteria ekonomiczne, komunikacyjne, kulturowe).

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2012.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 kwiecień 2013 14:16

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Klienci przedłużają umowy najmu w Logicor Poznań I

Klienci przedłużają umowy najmu w Logicor Poznań I

Logicor podpisał trzy umowy przedłużenia najmu - łącznie na 37 000 m kw. powierzchni magazynowej...

Elektryczne rowery DB Schenker podbijają Norwegię

Elektryczne rowery DB Schenker podbijają Norwegię

DB Schenker wyznacza nowe kierunki ekologicznej logistyki miejskiej. Po ulicach norweskiego Bergen poruszają się pierwsze...

Agility uruchamia nową spedycyjną platformę online - Shipa Freight

Agility uruchamia nową spedycyjną platformę online - Shipa Freight

Firma Agility uruchomiła platformę Shipa Freight, pierwszą w pełni zintegrowaną usługę spedycyjną online, która umożliwia...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj