logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Perspektywy rozwoju transportu intermodalnego w Polsce Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W literaturze można spotkać różne definicje transportu intermodalnego. Wiele definicji odwołuje się do dokument pod tytułem "Terminology on combined transport" (z 2001 roku) powstałego z inicjatywy Europejskiej Konferencji Ministrów Transportu, przy pomocy Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ oraz Komisji Europejskiej.

Definicja zawarta w tym dokumencie brzmi następująco: "transport intermodalny oznacza przewóz towarów w jednej i tej samej jednostce ładunkowej lub w pojeździe samochodowym, w czasie którego są używane sukcesywnie środki dwóch lub więcej gałęzi transportu bez dokonywania przeładunku samego towaru w zmieniających się gałęziach transportu".
Leszek Mindur określa transport intermodalny jako "przewóz ładunków z użyciem środków transportu różnych gałęzi, jednakże w tej samej jednostce ładunkowej na całej trasie od nadawcy do odbiorcy". Z kolei Zbigniew Korzeń definiuje transport intermodalny jako "dziedzinę techniki zajmującą się przemieszczaniem towarów pomiędzy różnymi gałęziami transportu".
Wszystkie definicje łączy korzystanie z więcej niż jednego środka transportu różnych gałęzi transportu. Poza tym niezbędne jest wykorzystanie jednostki ładunkowej podatnej na manipulacje przeładunkowo – składowe. Do tychże manipulacji potrzebna jest również odpowiednia infrastruktura punktowa, czyli terminale przeładunkowe (lądowe oraz lądowo-morskie).

Położenie geograficzne Polski, a także jej infrastruktura pozwalają na wykorzystywanie wszystkich gałęzi transportu, a więc i na transport intermodalny różnych kombinacji. Jednakże przewozy intermodalne w Polsce wykorzystujące żeglugę śródlądową niemalże nie istnieją, a transport intermodalny opiera się głównie na kolei, a także na transporcie drogowym i morskim. Transport intermodalny zdaje się być szansą na rozwój transportu w Polsce i zwiększenie jej konkurencyjności na rynku europejskim, a także światowym. Można zatem postawić pytanie: "Jakie są perspektywy rozwoju transportu intermodalnego w Polsce?"
Celem artykułu jest zatem określenie roli transportu intermodalnego w Polsce oraz określenie uwarunkowań jego dalszego rozwoju.

Materiał i metody badawcze
W niniejszym artykule jako metody gromadzenia danych zastosowano metodę studiów literatury oraz metodę ankietową. Badania ankietowe dotyczące oceny transportu intermodalnego, a także perspektyw jego dalszego rozwoju w Polsce przeprowadzono od maja do czerwca 2012 r. wśród osób związanych zawodowo z transportem intermodalnym, tj. pracowników branży TSL oraz pracowników naukowych. Na 100 wysłanych ankiet otrzymano 49 odpowiedzi (tj. 49 %). (...)

Ostatnio zmieniany środa, 17 lipiec 2013 12:20

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Prologis buduje drugi obiekt typu build-to-suit dla CERVA GROUP w…

Prologis buduje drugi obiekt typu build-to-suit dla CERVA GROUP w Prologis Park Prague-Airport

Prologis realizuje obiekt typu build-to-suit o powierzchni 9 817 m kw. w Prologis Park Prague-Airport....

Jaka przyszłość czeka branżę motoryzacyjną? Podsumowanie III edycji konferencji "IT…

Jaka przyszłość czeka branżę motoryzacyjną? Podsumowanie III edycji konferencji "IT in Automotive"

16 kwietnia br. Szczecin był gospodarzem jednego z najważniejszych wydarzeń branży motoryzacyjnej. Trzecia edycja konferencji...

Paczkomaty® InPost przy centrach handlowych Auchan

Paczkomaty® InPost przy centrach handlowych Auchan

Paczkomaty® InPost, na mocy umowy z Ceetrus Polska, będą dostępne przy Centrach Handlowych Auchan. Już...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj