logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Logistyka morska Polecamy!

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Rozwój logistyki spowodował między innymi zmiany w organizacji portów morskich. Pierwotnie logistyka oznaczała fizyczną sieć transportu i dystrybucji towarów. Obecnie jest to optymalizacja wszystkich działań zapewniających dostawę towarów za pośrednictwem łańcucha transportowego od nadawcy do odbiorcy.

Logistyka odnosi się do całego procesu łańcucha dostaw, ma za zadanie planowanie i kontrolę skutecznego i efektywnego przepływu towarów usług i informacji powiązanych z towarem (od punktu nadania do punktu odbioru włącznie z magazynowaniem) w całej produkcji, dystrybucji i wszystkich etapach ich dostarczania, od początkowych dostawców komponentów do końcowych odbiorców produktów. Logistyka morska zawiera wszystkie formy związanej z morzem logistyki, obejmując między innymi: przemysł i transport morski, technologie informacji logistycznej, obsługę statków i portów, przeładunki, ochronę środowiska morskiego, bezpieczeństwo żeglugi i wiele innych obszarów racjonalnej, związanej z gospodarką morską działalności człowieka. Logistyka morska może być zdefiniowana również jako przepływ towarów w lądowo - morskich łańcuchach dostaw, z zastosowaniem klasycznych metod i narzędzi logistycznych.

Wprowadzenie kontenerów zastępujących transport ładunków luzem stało się rewolucją w transporcie morskim. Konteneryzacja obejmuje obecnie coraz większą liczbę ładunków, nawet tych tradycyjnie przewożonych jako masowe i - jak wskazują wszystkie światowe dane - proces ten w dalszym ciągu będzie się rozwijać, co nadaje logistyce morskiej nową jakość. Globalizacja, offshoring i niespotykany dotąd rozwój konteneryzacji doprowadziły do zmian w transporcie morskim i łańcuchach logistycznych.
Logistyka morska szczególnie istotna jest w Unii Europejskiej, w której transport morski ciągle się rozwija i zarówno obecnie, jak i w przyszłości, będzie odgrywał kluczową rolę w rozwoju transportu w UE, szczególnie jeśli uwzględnimy, że około 90% ogólnego wolumenu przewozów towarowych stanowi transport morski. Ponadto, bardzo intensywnie rozwija się również przewóz pasażerów drogą morską, co nadaje logistyce bardzo ważną rolę.

Wraz z rozwojem sektora transportu morskiego generowane są nowe wyzwania dla logistyki morskiej. Do głównych działań, pozwalających na zrównoważony rozwój sektora morskiego zgodnie z potrzebami logistyki morskiej, należą między innymi: harmonizacja infrastruktury transportu morskiego, inwestowanie w infrastrukturę portów morskich, rozszerzenie i wzmocnienie sieci transportu Unii Europejskiej, rozwój wewnętrznej i zewnętrznej logistyki miejskiej aglomeracji portowych, harmonizacja infrastrukturalnych kosztów dla różnych rodzajów środków transportu i różnych użytkowników, przepływ informacji i wymiana wiedzy między regionami oraz państwami dla zrozumienia narodowych cech logistyki morskiej, redukcja zanieczyszczenia powietrza przez przemysł i transport morski, a także zapobieganie rozlewom olejowym.

Artykuł zawiera 5990 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka 4/2012.

Ostatnio zmieniany wtorek, 23 lipiec 2013 12:03
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj