logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Organizacja transportu w sektorze przetwórstwa owoców i warzyw Polecamy!

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Produkcja owoców w Unii Europejskiej w latach 2002 - 2012 oscylowała wokół poziomu 35 milionów ton. Wolumen produkcji owoców w Polsce stanowił ponad 50% całej produkcji krajów "nowej unii" (UE-12). Największy udział (70%) wśród produkowanych w Polsce owoców stanowią jabłka, których produkcja w 2011 roku wyniosła 2 493 tys. ton. Wśród pozostałych gatunków owoców największe znaczenie mają wiśnie, truskawki i porzeczki, których zbiory stanowią po około 4 - 6% produkcji owoców ogółem.

Biorąc z kolei pod uwagę produkcję warzyw, to w latach 2004-2012 w całej Unii Europejskiej spadła ona z poziomu 70 mln ton do poziomu 60 mln ton rocznie. Największa tendencja spadkowa była zauważalna w krajach UE-15, co mogło być spowodowane zmniejszaniem powierzchni upraw. W krajach UE-12 wielkość zbiorów warzyw utrzymywała się na stałym poziomie około 12 mln ton rocznie. W Polsce w analogicznym okresie wielkość produkcji wynosiła około 5,5 mln ton rocznie.

Było to około 8,5% całej unijnej produkcji i prawie 50% produkcji nowych krajów członkowskich. Powyższe dane potwierdzają, że Polska jest jednym z większych dostawców owoców i warzyw wśród krajów przyjętych do Unii Europejskiej po 2004 roku. Specyfika logistyki w branży przetwórstwa owoców i warzyw wynika przede wszystkim z nietrwałości surowców. Łatwość ich uszkodzenia, ryzyko ubytku, wrażliwość, niska podatność transportowa czy trudności w przechowywaniu sprawiają, iż do właściwego przebiegu procesów przetwórczych tych produktów, a także operacji logistycznych należy zaprojektować specjalny łańcuch dostaw. Badania potwierdzają, że dla konsumentów owoców i warzyw najważniejsza jest ich świeżość i czystość, a rzadziej wyrównany kształt czy wielkość owoców i warzyw, dlatego przedsiębiorstwa zajmujące się handlem tymi produktami szczególną wagę przywiązują do jakości dostarczanych produktów. Również dla przedsiębiorstw przetwórczych ważne są walory jakościowe dostarczanych surowców, ponieważ przekłada się to bezpośrednio na jakość przetworów. Wszystko to przemawia za tym, aby w logistyce branży spożywczej skracać trasy przewozu produktów, ograniczać operacje manipulacyjne produktami spożywczymi, przechowywać żywność w specjalnych warunkach oraz szczególnie dbać o zachowanie czystości urządzeń i pomieszczeń, w których przetwarza się i przechowuje żywność. Celem niniejszego artykułu jest określenie rozwiązań w zakresie transportu w branży przetwórstwa owoców i warzyw.

Artykuł zawiera 18860 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany czwartek, 24 listopad 2016 15:58
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Wpływ portowej hossy i sytuacji na rynku pracy na sektor…

Wpływ portowej hossy i sytuacji na rynku pracy na sektor magazynowy w województwie zachodniopomorskim

Porty w Szczecinie i Świnoujściu, podobnie jak porty w województwie pomorskim, odnotowują imponujące wzrosty przeładunków,...

Walka o wymagającego konsumenta rozgrywa się już w… magazynach

Walka o wymagającego konsumenta rozgrywa się już w… magazynach

Tradycyjny handel oparty na prostym modelu funkcjonowania łańcucha dostaw, z długimi cyklami rotacji zapasów, przechodzi...

Głos Przedsiębiorcy - to biznes wie najlepiej, czego mu potrzeba

Głos Przedsiębiorcy - to biznes wie najlepiej, czego mu potrzeba

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii stawia na dialog z przedsiębiorcami i uważnie wsłuchuje się w ich...

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj