Zaloguj się

Chemia biznesowa

Polecamy! Chemia biznesowa

Centralny magazyn i siedziba firmy w Katowicach oraz siedem oddziałów zlokalizowanych na terenie południowej Polski – tak w skrócie wygląda struktura firmy Sewera Polska Chemia, działającej od ponad 25 lat w branży budowlanej. Ta gałąź przemysłu zalicza się do szczególnie wymagających środowisk pracy dla wózków widłowych. Firma korzysta z maszyn marki Yale, a rocznie jednym wózkiem czołowym rozładowuje 25 tys. ton materiałów konstrukcyjnych.

Firma jest hurtownią, która działa w trzech kanałach. Obsługuje zarówno wykonawców prac budowlanych, sektor redystrybucyjny, jak również klientów detalicznych. Kompleksowo zaspokaja potrzeby rynku  zarówno jeśli chodzi o grupy odbiorców, jak i proponowany asortyment. W ofercie Sewery można znaleźć wszelkie materiały budowlane (od cegieł, bloczków, przez kominy, nadproża, aż po drewno budowlane), elementy konstrukcji dachowych, docieplenia, chemię budowlaną, suchą zabudowę, farby, lakiery i narzędzia. Firma jest strategicznym partnerem czołowych polskich oraz największych europejskich koncernów produkujących materiały budowlane. Oferuje kompletny asortyment materiałów umożliwiających realizację wszelkich inwestycji budowlanych, jak również gruntowny remont lub budowę domu od fundamentów po dach. Dostarcza najnowsze światowe produkty i technologie stosowane w budownictwie.

Rozproszona sieć
Na uwagę zasługuje fakt relatywnie dużego rozproszenia lokalizacji, w których firma posiada swoje oddziały. Znajdują się one bowiem w Katowicach, gdzie mieści się centrala firmy, a także w Chrzanowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Sosnowcu, Tarnowskich Górach i w Oświęcimiu, gdzie firma posiada również Market Budowlany Dobromir. Każda z lokalizacji ma własną specyfikę zarówno jeśli chodzi o możliwości składowania, jak i zapotrzebowanie odnośnie transportu wewnętrznego.

Współpraca z firmą Emtor w zakresie dostawy wózków widłowych trwa od 2005 roku. Wówczas zawarto pierwsze umowy na dostawę wózków marki Toyota, którymi w tamtym okresie handlowała firma z Torunia. Po zmianie, jaka nastąpiła w 2009 roku, kiedy to Emtor stał się dystrybutorem wózków marki Yale, firmy kontynuują owocną współpracę. Początkowo Sewera Polska Chemia korzystała z usług wynajmu długoterminowego. Od dwóch lat firma wózki nabywa na własność.

O takim modelu finansowania decyduje rachunek ekonomiczny. Zakładając, że odpowiednio dbamy o flotę, poddajemy ją regularnym przeglądom, wymieniamy najbardziej eksploatowane części na czas, daje nam możliwość korzystania z maszyn o wiele dłużej niż pięć lat i jest bardziej opłacalny niż usługa wynajmu długoterminowego – mówi Danuta Zdancewicz, Manager ds. Operacyjnych w firmie Sewera Polska Chemia.

Dziś flota wózków, z której firma korzysta w swojej rozproszonej lokalizacyjnie sieci liczy łącznie czternaście maszyn czołowych – wszystkie z napędem LPG. Jako jeden z głównych powodów długoletniej współpracy z Emtorem, Danuta Zdancewicz wymienia elastyczność dostawcy wózków, doskonałe zrozumienie potrzeb w obszarze transportu wewnętrznego i umiejętność odpowiedzi na nie poprzez dopasowania skrojonej na miarę oferty. Serwisowo Emtor obsługuje Sewerę poprzez swój serwis mobilny, który reaguje na bieżąco w każdym przypadku awarii.

Długoterminowe perspektywy
W kontekście transportu wewnętrznego w firmie Sewera podchodzi się do inwestycji w sposób perspektywiczny. Każdy nowy wózek tej floty jest już maszyną o udźwigu 2,5 tony i zastępuje w eksploatacji inną maszynę dwutonową.

– Myśląc o kupnie wózków widłowych staramy się zawsze wybiegać na kilka lat w przyszłość, tak aby nie ograniczać się do rozwiązania tylko i wyłącznie problemów transportu wewnętrznego, z którymi mamy do czynienia tu i teraz. Mając na uwadze rozwój firmy, staramy się przewidzieć, z jakimi problemami nasze wózki będą musiały sobie poradzić np. za pięć lat – mówi Danuta Zdancewicz. – Specyfika naszych oddziałów różni się między sobą, ale wózki mamy dobrane w taki sposób, aby zawsze dobrze radziły sobie z zadaniami, niezależnie od oddziału, w którym pracują. Takim przykładem jest np. zastosowanie masztów triplex, dzięki którym mamy pewność, że nisko składany maszt będzie w stanie przejechać pod bardzo niskim nadprożem. Dlatego nawet na wypadek przeniesienia maszyny na inną lokalizację mamy pewność, że wózek będzie dostosowany do pracy w nowych warunkach.

Dopasowane do warunków pracy
Warunki pracy przy rozładunku towarów, które trafiają od różnych dostawców na magazyny Sewery, różnią się od siebie, co również stanowi duże wyzwanie do rozwiązania. W zależności od możliwości logistycznych poszczególnych lokalizacji wózki pracują na rampach przeładunkowych, bądź dokonują rozładunku w bezpośrednim sąsiedztwie magazynu, następnie dostarczając towar na regały. Dużą część pracy wózki wykonują zatem na zewnątrz.

Ładunki z jakimi mają do czynienia w magazynach Sewery to wszelkiego rodzaju materiały budowlane, sucha zabudowa, chemia budowlana, farby. Niektóre ładunki mają postać dłużyc, co również wymusza odpowiednią specyfikę składowania i transportu wewnętrznego. Wszystkie wózki dostarczone przez Emtor dla Sewery zostały przygotowane pod konkretne specyficzne wymagania klienta.

– Bardzo zależy nam na tym, aby nawiew w kabinach naszych operatorów był wyprowadzany na przednią szybę. Nie jest to rozwiązanie dostępne w standardzie, ale biorąc pod uwagę specyfikę naszej pracy i konieczność wykonywania dużej ilości operacji na zewnątrz, szczególnie uciążliwej w okresie jesiennym i zimowym, poprosiliśmy o modyfikację tego elementu, aby zapobiegając parowaniu przedniej szyby zwiększyć operatorom komfort pracy – mówi Danuta Zdancewicz. – Za każdym razem, kiedy wymieniamy chociażby jeden wózek na nowy, spotykamy się z naszym dostawcą, który przygląda się specyfice pracy i analizuje nasze potrzeby. Dzięki temu, jako osoba z zewnątrz, ma możliwość szybszego dostrzeżenia pewnych elementów, które da się zoptymalizować i może nam zaproponować dostępne rozwiązania. – dodaje Manager ds. Operacyjnych, która ceni sobie korzyści wynikające ze stałego kontaktu i budowlanych przez lata relacji biznesowych z Emtorem. W przypadku tych dwóch firm można bez wątpienia powiedzieć, że zadziałała między nimi wyjątkowa biznesowa chemia.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 10 kwiecień 2017 11:13
Zaloguj się by skomentować