logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Wpływ rynku e-commerce na branżę TSL Polecamy!

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

W ostatniej dekadzie za sprawą dwucyfrowego wzrostu rynku e-commerce branża transportu i logistyki przeżywa prawdziwą rewolucję. Dynamiczny rozwój handlu internetowego to niewątpliwie największa siła napędowa rynku logistycznego. Szczególny beneficjentem wzrostu sprzedaży internetowej jest część rynku TSL reprezentowana przez firmy z sektora przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych (tzw. KEP). To właśnie KEP jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Polsce, a liczba obsługiwanych przez niego przesyłek w ciągu ostatnich 5 lat wzrosła o ponad 60%.

Tak gwałtowny rozwój sprzedaży internetowej wymusza na operatorach KEP konieczność stosowania coraz to nowszych technologii dostarczania przesyłek, które z jednej strony umożliwią sprawniejszą logistykę, a z drugiej redukcję kosztów. Logistyka dla sektora e-commerce to również konieczność dokonania szeregu zmian zarówno w infrastrukturze technicznej, jak i informatycznej, a także optymalizacji szeregu  procesów związanych z obsługą e-klientów.

Niewątpliwie dużym wyzwaniem dla firm kurierskich staje się również obsługa transgranicznych przesyłek e-commerce. Mimo, że w Polsce ich ilość jest ciągle stosunkowo niewielka (stanowi ok. 10% całości e-handlu),  to z roku na rok możemy zaobserwować ich znaczny wzrost.
Pomimo szeregu barier w transgranicznej sprzedaży internetowej (jak: wydłużony czas dostawy, brak odpowiednich systemów monitorowania przesyłki, koszty dostawy, zwroty, czy formy płatności), eksperci nie mają wątpliwości, co do tego, że klienci coraz częściej będą decydować się na robienie zakupów poza granicami własnego kraju. Dodatkowo, coraz więcej chińskich platform sprzedażowych „otwiera się” na klientów z Europy, oferując im bardzo atrakcyjną cenę towarów oraz często darmową wysyłkę. To właśnie głównie z tych powodów aż 88% Polaków kupujących za granicą decyduje się na zakupy w Chinach.

Otwarcie się Chin na rynki europejskie to przede wszystkim przełom w rozwoju przewozów kontenerowych oraz kolejowych, a co za tym idzie konieczność poczynienia znacznych inwestycji infrastrukturalnych w naszym kraju. W końcu głośna inicjatywa „Jedwabnego Szlaku” przewiduje transport towarów z Chin do Polski, a następnie ich dystrybucję transportem kołowym na terenie całej Europy. Dla polskiej logistyki to niewątpliwie spora szansa, której grzechem byłoby nie wykorzystać.

Również europejskie władze od jakiegoś czasu nie pozostają obojętne wobec zmian w handlu detalicznym i rosnącej przewagi e-commerce. Europejska Komisja Normalizacyjna (CEN) w ramach przyjętej przez Komisję Europejską strategii Jednolity Rynek Cyfrowy: ułatwienia dla transgranicznego handlu i usług elektronicznych zarekomendowała jeden standard do oznaczania transgranicznych przesyłek paczkowych. Identyfikator SSCC (Seryjny Numer Jednostki Logistycznej) będący jednym ze standardów globalnego Systemu GS1 miałby posłużyć do unikalnej identyfikacji paczek i wprowadzenia interoperacyjności pomiędzy wszystkimi stronami zaangażowanymi w dostawy niezależnie od operatora. Standaryzacja oznaczeń paczkowych miałaby przede wszystkim doprowadzić do obniżenia kosztów przesyłek międzynarodowych, a także zapewnić pełną przejrzystość w łańcuchu dostaw. Dziś 40% przesyłek po przekroczeni granicy traci tracking.

E-handel zmienił i cały czas zmienia sposób funkcjonowania firm z sektora TSL. Część operatorów logistycznych, która do tej pory skupiała się tylko na obsłudze przesyłek paletowych, zaczęła coraz częściej obsługiwać również sklepy internetowe i dostarczać mniejsze przesyłki paczkowe. Dodatkowo cała logistyka magazynowa operatorów poddana jest obecnie ciągłym zmianom. Wszystko po to, aby dopasować się do nowych realiów obsługi e-commerce. Operatorzy logistyczni coraz chętniej wykorzystują najnowszą technologię (jak: robotyka, wykorzystanie RFID, czy voice pickingu), a sklepy internetowe bardzo często decydują się na przekazaniu operatorowi kompleksowej obsługi sklepu internetowego (tzw.  fulfilmentu).
 
Co przyniesie przyszłość firmom TSL? Dostawy tego samego dnia, Click&Collect, drony, czy może uberyzacja dostaw? O różnych trendach w logistyce mówi się obecnie bardzo dużo. To, co wiemy jednak na pewno, to fakt, że  usługi logistyczne będą musiały być coraz bardziej elastyczne, aby móc sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów sektora e-commerce.

Ostatnio zmieniany piątek, 28 wrzesień 2018 09:52

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Wirtualne kojarzenie linii - Eurowings rozpoczyna dystrybucję biletów innych linii…

Wirtualne kojarzenie linii - Eurowings rozpoczyna dystrybucję biletów innych linii lotniczych

Klienci Eurowings mogą już rezerwować liczne połączenia transferowe w atrakcyjnych cenach. Jest to możliwe dzięki...

Alumast dostarczy ponad 200 kompozytowych słupów oświetleniowych dla PKP Polskich…

Alumast dostarczy ponad 200 kompozytowych słupów oświetleniowych dla PKP Polskich Linii Kolejowych

Spółka Alumast S.A. wygrała przetarg na dostarczenie 228 słupów z kompozytów polimerowych wraz z wysięgnikami...

Dachser przechodzi na technologię litowo-jonową i redukuje CO2

Dachser przechodzi na technologię litowo-jonową i redukuje CO2

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych, do 2022 r. planuje zastąpić swoją przeszło sześciotysięczną flotę...

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj